Obrázek k článku GLOSA: Måneskin vystřelili další rockovou hymnu. Balí retro do moderní vaty
| Lukáš Rešl | Foto: Delacroix

GLOSA: Måneskin vystřelili další rockovou hymnu. Balí retro do moderní vaty

Zkraje roku vydala italská senzace své třetí studiové album Rush! a od té doby její tvůrčí aktivita pohasla, kapela se věnovala koncertům a nejspíš trochu i odpočinku. Nyní na sebe po téměř devíti měsících upozorňují novým singlem Honey (Are U Coming).

Přímočarý retro flák ukazuje další směr i to, proč jsou Måneskin v současné době jednou z největších rockových hvězd nové generace.

Je pravda, že Måneskin hudebnímu světu nepřinášejí nic extra revolučního a jejich muzika je často jen moderním pojetím špinavých rockových písní s charismatickým vokálem frontmana Damiana Davida. Kvůli tomu jsou Italové často pod palbou kritiky a nový singl Honey (Are U Coming) se jí zřejmě také nevyhne. Jenomže v době, kdy se do popředí opět dostávají retro žánry, jež oslovují mladší generace, jsou Måneskin žádaným a možná i tak trochu nenahraditelným zbožím.

Novinka Honey (Are U Coming) je toho jasnou ukázkou. Ve výsledku je jen klasickou rockovou vypalovačkou s tématikou lásky, která je sama o sobě natolik profláknutá, že k tomu všemu musíte zkrátka přidat něco navíc. Něco, co bude natolik charismatické a chytlavé, že vás to zkrátka zvedne ze židle za jakékoli situace. A to "něco navíc" v sobě Måneskin zkrátka mají. I přes minimalistické pojetí novinka baví svou energií, dynamickým zpěvem a především chytlavou kytarovou linkou, na které píseň stojí.

Ve výsledku působí Honey (Are U Coming) jako taneční rocková hymna, které nechybí procítěný zpěv a především několik dynamických zvratů. Ty plní například chytlavý bridge, jenž stojí na basovém groovu a lehce zamlženém zpěvu, který celou skladbu dělá zajímavější. Bez ohledu na zřejmou inspiraci devadesátkovou podobou rocku, zní Honey (Are U Coming) jako svižná rocková hymna nové generace. Přitom vůbec nevadí, že má pouhé 2 minuty a 47 vteřin.

Připadá mi, že se Måneskin příliš netrápili se songwritingem, ale zkrátka ze sebe vypálili lehce zamyšlenou taneční bombu, která pobaví i nerockové posluchače. Atmosféru celé nahrávce navíc dává i vhodně doplněný (lyric) videoklip v retro stylu, který je cítit ze samotné písně.

Podle slov baskytaristky Victorie De Angelis byla skladba napsaná po posledním turné kapely, která v sobě i po šňůře měla pořád spousty energie. Zpěvák Damiano David podle NME pak prozradil i význam textu písně, který je o sblížení dvou osob "jakéhokoli pohlaví", přičemž jedna z nich vábí druhou na nové dobrodružství. „Je to příběh o někom, kdo nemá žádnou genderovou identitu ani nic jiného, rozhodněte se sami, kdo to je,“ vzkázal publiku.