Obrázek k článku Glosa: Krásná slova pro Ivana Krále. Patti Smith přivezla smíření
| Honza Vedral | Foto: Marek Musil

Glosa: Krásná slova pro Ivana Krále. Patti Smith přivezla smíření

Složitý společný příběh českého exulanta Ivana Krále a kmotry punku, básnířky Patti Smith na pražském koncertě konečně došel katarze.

Stačilo k tomu pár slov skoro na závěr koncertu. „Tuhle písničku jsem napsala v roce 1976 s vaším krajanem Ivanem Králem. S Ivanem jsme napsali spoustu skladeb, ale tahle je opravdu moje nejoblíbenější. Tak tohle je na památku Ivana Krále,“ řekla Patti před fantastickou verzí skladby Pissing in a River. A když píseň, která byla prvním singlem z alba Radio Ethiopia, dozněla, následovaly několika minutové ovace. 

Pissing in a River a slova pro Ivana Krále.

Vztah Krále a Patti Smith byl v posledních letech jeho života na bodě mrazu. Bylo to téma, o kterém i on sám nerad a opatrně mluvil a jen část z něj naznačil, když jsme spolu vedli rozhovory pro knihu Neuvěřitelný Ivan Král. To, že mu v Praze po letech mlčení Patti Smith zahrála na památku písničku, působilo jako důležitý okamžik katarze, kterou s sebou někdy přináší až smrt. 

Formálně byl pražský koncert Patti Smith sympaticky civilním „best of“ průřezem její kariérou. Po líném začátku v rytmu reggae a skladbě Redondo Beach se sice omlouvala za drobné nachlazení, které je slyšet v jejím hlase. Ale ve skutečnosti nic poznat nebylo. Kdyby člověk zavřel oči, jen těžko by tipoval, že na pódiu zpívá pětasedmdesátiletá „babička“. Hlas Patti Smith je stále stejně silný, uhrančivý a omamný. A její nasazení bylo vtahující, ať už zpívala starý materiál Patti Smith Group, coververze Boba Dylana a Neila Younga nebo recitovala báseň Allena Ginsgberga. 

Lenny Kaye přispěl i předělávkou Now I Wanna Be Your Dog od Iggyho Popa a Stooges. 

Důležité nebyly jen ty písně a skvělá kapela, ale i to co se dělo v druhém plánu. Hudba zase na chvíli přestala být jen výplní, ale i prostředkem. A ve vzduchu se ten večer na koncertě Patti Smith vznášelo něco výjimečného. 

Pomyslné smíření s Ivanem bylo jen jedním z vrcholů až překvapivě vřelého koncertu, kterým Patti Smith v Praze oprášila důležitost slov jako mír nebo smíření. Hned na začátku si z předních řad půjčila od publika ukrajinskou vlajku, do které se zahalila. Ale jinak bez přímočarých sloganů a gest, jen pomocí slov a hlasu gradovala koncert k závěrečnému sdělení písně People Have the Power. „Lidi mají sílu,“ zpívala v textu skladby, kterou napsala společně se svým zesnulým manželem Fredem Smithem a na kytaru jí u toho doprovázel jejich syn. 

Jako kytarista jezdí s Patti Smith její syn Jackson.

Poselství Patti Smith by se leckomu, kdo u toho ten večer ve Foru Karlín nebyl, mohlo zdát jako klišé. Podobně jako mírový symbol, který měl na tričku kytarista Lenny Kaye. Ale dnešní dobou rezonuje, až toho mrazí.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.