Obrázek k článku GLOSA: Když už Michal David vydá dobrý singl, zjistí se, že je to vykrádačka
| Jarda Konáš | Foto: Brainzone

GLOSA: Když už Michal David vydá dobrý singl, zjistí se, že je to vykrádačka

Na nové písni Funky, co máš rád není zdánlivě nic špatně. Ba co víc, bez ohledu na to, co si o Michalu Davidovi myslíme, můžeme uznat, že je to slušně udělaný funky-pop. Jenže ouha, záhy se dostaví podezření, že jsme to už někde slyšeli…

Dá se namítnout, že Michal David pro svou kolotočářskou produkci a normalizační diskošku nestojí za pozornost. Jenže buďme fér, když vydá zajímavý singl, minimálně to stojí za zmínku. A Michal David skutečně vydal zajímavý singl.

Funky, co máš rád, je po řemeslné stránce dobře zprodukovaná diskoška, v níž se David dokázal osvobodit od svého typického tanyny stylu a nabízí v prostředí českých diskoték spíš vzácnou funky nadstavbu. Má to chytlavou melodii, dobře zaranžované zpěvy (až na ten autotune), na začátku to vypálí tempo, které nepoleví. V pořádku.

Jenže když odezní počáteční překvapení z toho, s čím se to Michal David tentokrát vytasil, nastupuje stoupající podezření, že jsme to už někde slyšeli. No jistě! The Temptations a jejich Treat Her Like a Lady! Není to sice vykrádačka tón za tónem, ale struktura písně, melodika, tempo, to všechno je tu překreslené jak přes kopírák.

Na Funky, co máš rád není ani tak fascinující ta drzost, s jakou tvůrci The Temptations obšlehli, jako spíš fakt, že se v tom dlouhém řetězu při vzniku a produkci singlu nikdo nad tímto faktem nepozastavil. Podle Spotify jsou autory skladby Milko Brothers. To jim Michal David, když mu poprvé pouštěli demo, neřekl: „Ale kluci, vždyť jsou to Temptations“? Silně pochybuji, že by zrovna tento slavný disko hit neznal.

Ale budiž, i kdyby, to se nad tím nepozastavil nikdo ze spolupracovníků ve studiu? Ani hosté? Dara Rolins, Monika Bagárová a Jan Bendig? Haló, vždyť jste si na Treat Her Like a Lady na nějakém večírku určitě trsli! A co management z Brainzone? To už jsme na počtu minimálně tuctu, pravděpodobně však více lidí z oboru, kteří v určité fázi před vydáním museli Funky, co máš rád slyšet. To se opravdu nikdo nesnažil zabrzdit tu trapnost, až to po vydání praskne?

Nebo možná ano. Možná to někdo zkusil. Třeba i víc lidí, ale Michal David s Milko Brothers si řekli, že na to kašlou, protože hrají částečně pro publikum, které Temptations nezná, tak co. Což je snad ještě trapnější varianta vydání.