Obrázek k článku Glorchestra přivítá Christiana Löfflera a propojí stoleté nahrávky s technem
| Petra Divoká | Foto: Deutsche Grammophon

Glorchestra přivítá Christiana Löfflera a propojí stoleté nahrávky s technem

Německý hudebník přijede do Prahy 20. října v rámci projektu glorchestra, který v posledních dvou letech oživuje hudbou české památky.

Během prvních dvou ročníků koncertní série s názvem glorchestra propojila symfonický Unique Orchestra s hudebníky jako jsou Tata Bojs, Katarzia či Vladimir 518, 7krát3 nebo Zofie Dares. Unikátní koncerty v režii Radima Výchopně alias Radima se uskutečnily v kulisách českých historických a kulturních památek. Nově se z glorchestry, stává bienále. V plné parádě se tedy vrátí každý sudý rok.

Letos glorchestra místo formátu turné, kterým se představila v minulých letech, uvede jediný koncert v pražském Rudolfinu. V Dvořákově síni vystoupí hvězda elektronické hudební scény, německý výtvarník a producent Christian Löffler a mimo jiné zde v doprovodu smyčcového kvarteta Unique Orchestra zahraje svou verzi Vltavy. Koncert Christian Löffler powered by glorchestra nejenže propojí moderní hudbu se symfonickým orchestrem, navíc se tentokrát ohlédne daleko do historie. Löfflera totiž před třemi lety oslovilo nejstarší světové vydavatelství klasické hudby, Deutsche Grammophon, aby pracoval s více než sto let starými nahrávkami, které byly restaurovány a vydány pod názvem Shellac Project. Vydavatelství se k těmto historickým skvostům vrátilo u příležitosti svého sto dvacátého výročí. Löfflerovy moderní interpretace mají tyto raritní kusy zpřístupnit i lidem mimo zkušené publikum klasické hudby.

„Ač se to nezdá, produkčně jde o velmi náročný projekt a dát dohromady každoročně kvalitní interprety, kteří s přípravou stráví řadu týdnů a následně i celé léto v rámci samotných koncertů, není jednoduché. A my chceme vždy ctít kvalitu před kvantitou,“ vysvětluje Výchopeň, proč se organizátoři akce, jejíchž čtrnáct dosavadních zastávek v uplynulých letech přilákala přes sedmnáct tisíc návštěvníků a vydělala pro rozvoj památek a také na pomoc oblastem zasaženým ničivým požárem v Hřensku téměř tři miliony korun, nově rozhodli fungovat jako bienále. „Aby ale čekání nebylo tak dlouhé, každý lichý rok připravíme a naše fanoušky, věřím, potěšíme speciálním koncertem, na který chceme vždy pozvat nějakou výraznou osobnost české nebo zahraniční hudební scény, jako se nám to podařilo i letos.“