Obrázek k článku "Fuck you!" Bývalí spoluhráči tvrdě proti zpěvákovi Anti-Flag kvůli zneužívání fanynek
| Petra Divoká | Foto: Atom Splitter

"Fuck you!" Bývalí spoluhráči tvrdě proti zpěvákovi Anti-Flag kvůli zneužívání fanynek

Členové kapely Anti-Flag zveřejnili prohlášení ohledně bývalého frontmana Justina Sanea, který byl obviněn ze znásilňování fanynek. Informace o nových kauzách tento týden přinesl časopis Rolling Stone.

Obvinění proti Justinovi Sanemu se poprvé objevila v červenci, kdy jedna žena tvrdila v podcastu, že byla znásilněna nejmenovaným punkovým zpěvákem. Kapela Anti-Flag následně ohlásila svůj rozpad a Sane později vydal prohlášení, ve kterém obvinění označil za "kategoricky nepravdivá".

Jeho bývalí spoluhráči následně vydali samostatné prohlášení ohledně rozpadu kapely a obvinění, ve kterém uvedli: "Základním principem kapely Anti-Flag je poslouchat a věřit všem obětem sexuálního násilí a zneužívání. Nedávná obvinění ohledně Justina jsou v přímém rozporu s tímto principem. Proto jsme se cítili, že jedinou možností je okamžitý rozpad kapely."

Nyní, poté co se dvanáct dalších žen přihlásilo v novém článku časopisu Rolling Stone a obvinilo Saneho ze sexuálního zneužívání, ostatní členové kapely - Pat Thetic, Chris Barker (též známý jako 'Chris 2') a Chris Head - vydali prohlášení prostřednictvím e-mailu, částečně adresované svému bývalému spoluhráči.

"Vzhledem k nedávnému článku v časopise Rolling Stone, bychom rádi poděkovali Kristině, Jenn, Molly, Rebece, Suzanne, Matt, Susie, Stefanie, Karině, Elle, Elizabeth, Hannah a Tali za odvahu, s jakou jste sdílely bolest, kterou jste zažily," napsali. "A těm, kteří by ještě mohli vyjít s vlastními příběhy, vězte, že nejste sami a my vám věříme."

Bývalí spoluhráči se obrátili také na samotného frontmana: "Justine, věříme, že jsi velmi nemocný a potřebuješ vážnou profesionální pomoc. Chceme projevit soucit a věřit v spravedlnost, která vše zahojí. Alu jdi do prdele za to, že jsi ublížil tolika lidem, nejen těm, kteří statečně vyšli na veřejnost, ale i těm, kteří stále nesou svou bolest uvnitř."

Sousloví fuck you v dopise nezaznělo jen jednou. "Jdi do prdele za to, že jsi tak dlouho zneužíval práci kapely a mnoha lidí s ní spojených. Jak to často dělají predátoři, zdá se, že jsi nás používal jako zástěrku pro hrozné aktivity, o nichž jsi jistě věděl, že bychom je nikdy neschválili."

Členům kapely, kteří dlouho mlčeli, po přečtení článku došla trpělivost. "Všichni momentálně máme více otázek než odpovědí. Všechny tyto informace jsme se dozvěděli v reálném čase. Justinovi jsme věřili a nyní zjišťujeme, že jsme byli klamáni a obelháni."

Kapela dále uvedla, že Justin Sane není člověkem, za kterého jej jeho spoluhráči považovali.

Reportáž časopisu Rolling Stone publikovala svědectví dvanácti dalších žen, které obviňují Saneho ze sexuálního napadení v incidentech sahajících od 90. let až po rok 2020. Jejich výpovědi popisují podobný vzorec. Sane se fanynkám měl dívat přímo do očí během vystoupení a poté se s nimi sblížit po koncertě. Mnoho z těchto žen tvrdí, že byly mnohem mladší než Sane, když k incidentům došlo. Článek jej také obviňuje z pohlavního styku s nezletilými. Jedna z těchto událostí prý zahrnovala dvanáctiletou dívku. Některé ženy tvrdí, že jejich setkání se zpěvákem byla násilná a nekonsensuální. Jedna z nich údajně nahlásila incident policii v roce 2020 ve Velké Británii, tvrdila, že byla svázána a napadena. Žena uvedla, že policie se rozhodla věc neprošetřovat.

Samotný Justin Sane na žádosti o komentář od magazínu Rolling Stone nereagoval.