Obrázek k článku Foals: Trojka je nejlepší. Hlavně, že pořád máme kapelu
| Jarda Konáš | Foto: Warner Music, Elliot Cooke

Foals: Trojka je nejlepší. Hlavně, že pořád máme kapelu

Foals přichází po třech letech s novou studiovkou. První singly naznačily, že zvukově jsou stále sví, ale uvnitř kapely se něco rázně změnilo. Co se vlastně stalo?

Když začali Foals pracovat na předchozí a na dvě části rozdělené desce Everything Not Saved Will Be Lost, byla to stále ta pětice kluků z Oxfordu, kterou si kdysi fanoušci zamilovali. Teď, když vychází nová studiovka Life Is Yours, je z Foals najednou trojice. Jde o ráznou změnu, která se do zvuku kapely chtě nechtě promítne, ať už autorsky, či na koncertech.

Bratři záškoláci

„Všem našim fanouškům musíme s lítostí oznámit, že se náš kámoš Walter rozhodl opustit kapelu a začít nový život. Rozchod byl smutný, ale pořád zůstáváme kamarády. Vždycky bude náš brácha, milujeme ho a přejeme mu hodně štěstí do budoucna. Zažili jsme dvanáct báječných let, během kterých jsme to z malé dodávky dotáhli až na Pyramid Stage a dál. Je to konec kapitoly, ale ne knihy.“

Tak Foals vysvětlili odchod basáka Waltera Gerverse. Ještě se podílel na albu Everything Not Saved Will Be Lost, ale v době jeho vydání už Foals byli čtyři. Nesnažili se najít náhradu, první koncerty po vydání odehráli s hostujícím baskytaristou a pak přišel covid, takže si kromě opravdu skalních fanoušků Gerversova odchodu nestihl nikdo všimnout.

Když Foals vloni v listopadu vydali Wake Me Up, první singl z chystané desky, změnu už nešlo přehlédnout. V klipu i na fotkách byli najednou všude jenom tři, což vyvolalo překvapené reakce a šeptandu na sítích.

„Setkali jsme se uprostřed prokalené noci v jednom koktejlovém baru, všichni jsme byli akorát záškoláci posedlí technem, a nikdy by nás nenapadlo, čeho v dalších letech dosáhneme a co zažijeme,“ napsala vloni kapela na sítích jako rozloučení s klávesákem Edwinem Congreavem. Ta poznámka o záškoláctví je důležitá víc, než by se zprvu mohlo zdát.

Když v roce 2007 Foals podepisovali smlouvu s labelem Transgressive Records, byli to mladíci. Zavětřili šanci živit se muzikou, což je pro řadu hudebníků splněný sen, ale vybral si svou daň. Než se lokomotiva s nápisem Foals rozjela naplno, stihl si
vysokoškolský titul dodělat jen kytarista Jimmy Smith. Pak už přišly jen studio a koncerty a studio a koncerty…

Už na prvním singlu z nové desky bylo znát, že Foals je do tance.

Klima nepočká

Právě to byl důvod, proč se nakonec Congreave rozhodl kapelu opustit. Touha po vzdělání se u něj tak intenzivně třískala s profesionálním muzikantstvím, až prostě muziku loni pověsil na hřebík a od té doby se věnuje studiu ekonomie na Cambridge. „V příštích letech bych se chtěl přidat k lidem, kteří skrze technické možnosti pracují na zmírnění blížící se klimatické katastrofy,“ uvedl dnes už bývalý klávesák ve společném prohlášení s Foals a dodal: „Těším se, až budu moct jednu z nejlepších kapel v Británii sledovat z toho nejlepšího možného místa, jaké existuje – z davu pod pódiem.“

Foals zkrátka v posledních letech potkalo personální zemětřesení, je ale sympatické, že se kapela nesnaží jen tak protočit bývalé členy za nové a jet dál. Naopak, změny považuje za přirozenou součást svého vývoje. Z vyjádření je evidentní, že mezi členy nebyla žádná zlá krev, ba naopak, jednali spolu vždy otevřeně.

„Věděli jsme, že Edwinův odchod je nevyhnutelný,“ prohlásil letos v únoru frontman Yannis Philippakis v rozhovoru pro NME. „Probírali jsme to spolu roky, měl život jinak nastavený. Jiné priority a zájmy.“

Všichni v kapele tak byli na ten moment připravení, jen nikdo nevěděl, kdy přesně přijde. Nakonec to rozčísl covid. Foals dojeli dohodnuté koncerty k předchozí desce a přišla pauza, která všem zúčastněným trochu pročistila hlavy. „Když jsme pak začali znovu skládat,“ dodal zpěvák v tom samém rozhovoru, „bylo jasné nám i Edwinovi, že do téhle nové kapitoly už se s námi nepustí.“

Trojka je nestabilní

Sestava není jediná věc, kterou covid v životě Foals změnil. Z Oxfordu už jsou vlastně jenom dva, protože kytarista Jimmy Smith přesídlil do Los Angeles. Původně tam letěl navštívit svou dívku, ale s příchodem covidu se rozhodl zůstat v Americe natrvalo. A do dokončení nové desky a nových koncertů se musel přemlouvat, protože si během nucené pauzy uvědomil, jak monotónní život do té doby vedl. Jak prozradil pro NME: „Jako kapela jsme se vlastně patnáct let nezastavili. Když jsme zrovna neměli nic na práci, stejně jsme sledovali jiné kapely a říkali si: Oukej, tohle bychom měli zkusit. A tohle přešlo až teď, protože muselo.“

Klip k singlu 2am natočili Foals na Ukrajině měsíc před ruskou invazí.

Na druhou stranu Smith dodal, že jakmile svůj prvotní ostych překonal, nejen jemu, ale všem v kapele se vrátila chuť do hraní. „Všichni jsme z toho vylezli silnější. Už jsme jenom tři, není se před čím schovat. Když jsme byli pětice s Walterem a Edwinem, mohl jste se trochu flákat. Teď na vás všichni vidí, musíte jít dopředu. Mám teď víc co říct. A konečně jsem v pohodě s tím, když mě někdo označuje za songwritera.“

Yannis Philippakis ještě svého parťáka doplnil: „Trojka je nestabilnější číslo, takže nám chvilku potrvá, než si takhle sedneme. Ale díky covidu jsme si uvědomili, co to znamená nemít kapelu.“

Jak si Foals jako trojice sedli, zjistíme velmi brzy, nová deska Life Is Yours vychází už 17. června.