Let it Roll je dnes vyhledávanou akcí i mimo Českou republiku. Míří na něj lidé z osmdesáti zemí světa. Pravidelně tu vystupují ta vůbec největší jména žánru – letos nebude chybět Sub Focus, Netsky či Andy C nebo projekt Koven s producentem a dýdžejem A.M.C. Ale mě zajímalo, jak se takový taneční festival chystá a co obnáší jeho přesun na nové místo.
Jak ses dostal k Let It Rollu?
Nejdřív jako fanoušek. Ale dnes jsem součástí hlavního organizačního týmu festivalu. Nastoupil jsem do týmu loni a moje role byla tehdy dost plovoucí – dělal jsem prostě, co bylo potřeba. Měl jsem na starosti partnery, některé provozy v rámci festivalu, catering a zároveň jsem byl součástí krizového štábu. Bylo toho opravdu hodně, ale taky to bylo dost vyčerpávající. Šest dní jsem z areálu vůbec neodjel. A bylo to skvělý.
Letos se festival přesouvá. Proč k tomu došlo?
Po deseti letech v Milovicích jsme se rozhodli změnit lokalitu. Milovické letiště je staré vojenské zařízení, které nemělo žádnou infrastrukturu. Všechno, co tam bylo potřeba pro odbavení pětadvaceti tisíc lidí, jsme museli přivézt, postavit a zapojit. Bylo to jako stavět celé město na zelené louce – a to bylo samozřejmě extrémně nákladné. Navíc když tam svítilo slunce, bylo tam hrozné vedro, které se opíralo do betonu. Když foukalo, rozlétl se vítr po celé ploše. A když byla zima, byla prostě zima. Byla to holá plocha uprostřed ničeho.
Ale dosud jste to zvládali…
No a pak je tu ten hlavní důvod. Firma Valeo, která v Milovicích už několik let testuje autonomní auta, získala celé letiště a začala rozšiřovat testovací trať. Takže se tam už žádné další festivaly konat nemohou. Mimochodem, to je i důvod, proč tam letos není ani Votvírák. My jsme to věděli už loni, a proto jsme začali aktivně hledat nové místo už v roce 2024.
Bylo těžké ho najít?
Hodně. V Česku totiž není vůbec jednoduché najít lokalitu pro festival takového rozsahu. Většina vhodných míst už je buď obsazená, nebo má nějaká omezení – chráněná krajinná oblast, chráněná zvířata nebo jiné regulační překážky. A taky je tu druhá věc – málokdo si chce pustit živý festival do svého okolí. I když to přináší velký ekonomický přínos, jsou tu i negativa – hluk, koncentrace lidí, doprava atd.
Nakonec jste našli útočiště v Mostě.
Ano, našli jsme ho u jednoho z nejkrásnějších jezer v Česku. Jsou tam nádherné louky, upravená pláž, jezero je křišťálově čisté – pro mě úplně neuvěřitelné. Neviděl jsem u nás čistší vodu. Město Most a jeho vedení tam odvedli ohromný kus práce. Fakt to tam vypadá fantasticky. Skutečně si neumím představit hezčí místo pro festival. Je tam občanská vybavenost, ubytovací kapacity – což v Milovicích vůbec nebylo – je tam voda, pláž, město v docházkové vzdálenosti. Je to skoro dokonalá lokalita.
Bylo těžké přesun vysvětlit fanouškům?
Pojali jsme to jako hru. My jsme začali už na podzim komunikovat, že se přesouváme, a nazvali jsme to New Home, což bude i téma ročníku. Ale dokud jsme neměli podepsané všechny smlouvy a vyjednaná povolení, nemohli jsme nic říct oficiálně. Fanoušci Let It Rollu z Česka, Slovenska, ale i z celého světa jsou hodně věrní. Pro některé to samozřejmě bylo těžké – Milovice pro ně byly srdeční záležitostí, zažili tam třeba deset ročníků. Byli na to místo zvyklí.
My ale věděli, kam se chceme přesunout, jak úžasné místo máme připravené. Takže pro nás ten mentální přechod byl skvělý. A bylo to taky nové nakopnutí. Děláš festival – a všechno vlastně děláš znova. To, co fungovalo v Milovicích, nemusí fungovat jinde. Přesunuli jsme se ze středních do severních Čech, blíž k německým hranicím. Ale vzdálenost z letiště je úplně stejná jako do Milovic.
A protože naši fanoušci jsou extrémně věrní, začali jsme prodávat lístky i bez oznámené lokality – a prodávaly se velmi dobře. Jakmile jsme zveřejnili, kde se festival nově koná, spustili jsme další komunikaci a začali budovat novou kapitolu.
Co bys vypíchnul na letošním ročníku? Proč bych tam měl přijet?
Lokalita je nádherná. A Let It Roll je největší drum’n’bassový festival na světě! Lidi sem jezdí z 80 zemí. Máme unikátní stage design, který v Česku nikde jinde neuvidíš. Letos máme tři show – příběhovou, initiation a top ten show – ve čtvrtek, pátek a sobotu. Každý večer jedna klíčová show.
Jsme čistě drum’n’bassový festival. Proto jsme taky největší – protože nikdo jiný takový žánrový festival nedělá. Každý rok u nás hraje světová špička, zhruba sto zahraničních jmen. Zbytek doplňuje československá scéna. Dáváme prostor i lokálním producentům a DJs.
Většina lidí má festivaly zapsané jako přehlídku kapel. Jak bys vysvětlil rockovému fanouškovi, v čem je drum’n’bassový festival jiný?
Je to komplexní zážitek. Lidi přijedou už ve středu, kdy se otvírají kempy, zabydlí se a vlastně z areálu skoro neodcházejí. Mají tam všechno – workshopy, sportovní vyžití, atrakce, jídlo, bary a hlavně hudbu.
Hrajeme od čtvrtka do soboty. Stages se spouštějí v různém čase, hlavní je samozřejmě main stage. A rozdíl je i v tom, že bookujeme primárně DJs a producenty. Nejsou to živé kapely. Výjimky byly – třeba Pendulum live – ale obecně se nesnažíme skládat line-up z kapel. Drum’n’bass je víc audiovizuální zážitek než klasický „live“ formát. Proto taky klademe obrovský důraz na design stagí, projekce, efekty, pyrotechniku, ohňostroje... Každé vystoupení má vlastní režii a jasnou koncepci.
Která jména letos podle tebe stojí za pozornost?
Záleží, co máš rád. Drum’n’bass má spoustu subžánrů – liquid, neuro... každý si najde to svoje. Máme labelové takeover stage – například Hospital Records má každoročně svou vlastní noc. Spolupracujeme s největšími značkami a vydavatelstvími. Za ty roky u nás hráli všichni – víckrát.
A nějaký tvůj osobní zážitek? Něco, co se ti stalo jen na Let It Rollu?
Historicky asi největší zážitek – když jsem odehrál 24hodinový set na pláži u Oplatilu. Tehdy jsem ještě nebyl součástí týmu Let It Rollu, ale staral jsem se tam o 24hodinový bar. A jeden den nám vypadli DJs, tak jsem vzal cajky a hrál.
Z posledních ročníků, kdy už v týmu jsem, si už moc neužiju – ale mám pravidlo, že si každý den vyberu jednu show, dám si půl hodiny, postavím se na FOH a prostě si to dám. Jinak řešíš věci, sedíš v produkční kanceláři, koordinuješ...
Zmiňoval jsi návštěvníky z 80 zemí. Hodně jich je z Británie – proč?
Británie je kolébkou drum’n’bassu. Ale není to tak, že by tvořili většinu. Drum’n’bass má silné kořeny i u nás také díky tomu, že se začal organizovat Let It Roll a další akce. Je to výsledek 25 let budování scény. Naši návštěvníci se dělí do tří bloků – třetina Češi a Slováci, třetina Němci, Rakušani a další okolní země a třetina zbytek světa. Bez českých fanoušků se rozhodně neobejdeme – a hlavně je chceme.
Ten festival vznikl v Čechách a první ročníky byly vyloženě pro Čechy. Zlom přišel víceméně až v Benešově, kdy začalo jezdit víc a víc zahraničních návštěvníků, začalo se víc a víc komunikovat do zahraničí – pomohl tomu i rozmach a příchod sociálních sítí s možností komunikace.
Let It Roll je největší na světě. Má ještě kam růst?
Určitě má. Vidíme obrovský potenciál v novém místě. Drum’n’bass jde extrémně nahoru. V posledních letech se dostává do mainstreamu. Sigma, Chase & Status nebo třeba Hybrid Minds – to jsou věci, které hrají komerční rádia, lidi je znají – ale často vůbec nevědí, že poslouchají drum’n’bass.
Když se řekne Let it Roll, drum’n’bass, spousta lidí si pořád ještě vybaví Czechtekk.
Takže máme ještě hodně co dělat. Ale zároveň – v poslední době tady vyrostlo hodně nových akcí postavených právě na těch největších, řekněme, šesti až osmi světových jménech. A lidi z velké části jdou za těmi jmény. Za tím fenoménem, který viděli na YouTube, slyšeli na Spotify…
Pro nás je to plus, nabízí se možnost, že část z prvoposluchačů u toho do budoucna zůstane a půjde potom hlouběji – půjde do ostatních žánrů drum’n’bassu a stanou se z nich případně i naši fanoušci. Takže krátká odpověď je, že má kam růst. Protože ten žánr je prostě... na vzestupu.
Na co se osobně letos těšíš nejvíc ty?
Až to celé vypukne. Až se zrealizují naše představy, které s týmem řešíme každý den. Je to první ročník na novém místě, všechno se dělá od začátku – areál, doprava, doprovodný program, návštěvnický zážitek. Ale věřím, že to bude skvělé. Kombinace místa, hudby a celé festivalové atmosféry bude fungovat výborně.
A co když zaprší nebo bude foukat?
To samé, co na každém festivalu. Když fouká, fouká. Ale Most má dobrou infrastrukturu a město tam už teď vybudovalo kvalitní zázemí. Když bude krásně, bude to víkend snů – s vodou, pláží, výhledy... Je pravda, že pláže nejsou součástí festivalového areálu, ten končí na jejich okraji. Ale pláže zůstávají přístupné i pro místní obyvatele – nechtěli jsme je omezovat.
Takže i Mosťáci si užijou?
Určitě. Máme zvýhodněné vstupné pro místní, hodně s městem komunikujeme. Spolupráce s radnicí je skvělá, vycházejí nám vstříc. Most je zvyklý na velké akce – třeba Superbiky s 50 tisíci návštěvníky. Takže to zvládají. A ten přínos pro město je jasný – ekonomický, mediální, turistický... Jasně, že jsou i lidé, kterým se to nelíbí. Ale většina je nadšená. My taky, schválně se přijďte podívat.
Let It Roll 2025
Festival se letos koná od 31. července do 2. srpna u jezera Most, opět s pověstí největší drum’n’bassové události na světě. Těšit se můžete na vystoupení hvězd jako Sub Focus, Netsky či Andy C, ale také na unikátní dvojité vystoupení projektu Koven a producenta a dýdžeje A.M.C, kteří dohromady nabídnou 150 minut nepřetržitého hudebního zážitku. Po roční pauze se navíc na festival vrací legendární label Hospital Records, jenž právě zde odstartuje oslavy svého třicátého výročí se speciální audiovizuální show New Home. Milovníci tvrdších beatů ocení Hive stage, kde budou kralovat zástupci neurofunkových značek Blackout, Eatbrain a Evolution Chamber. Novinkou je také čtvrteční zahájení na hlavní scéně, doplněné populární TOP10 show v pátek a unikátní New Home show v sobotu. Organizátoři festivalu zároveň dbají na pohodlí návštěvníků, proto bude areál otevřen již od čtvrtečního poledne, s prodlouženou dobou na odpočinek po prvním festivalovém dni. Vstupenky a další informace: www.letitroll.cz.