Obrázek k článku Janči Trstenský: Chystáme jednu z největších pódiových show v historii slovenských festivalů
| Honza Vedral | foto: Martina Mlcuchova

Janči Trstenský: Chystáme jednu z největších pódiových show v historii slovenských festivalů

Festival Grape letos opět promění trenčínské letiště v epicentrum současné hudby. Přivítá hvězdy jako Justice, Empire of the Sun nebo The Kooks, ale nezapomíná ani na silnou domácí scénu. O tom, jak složité je získat velká jména, jak Grape podporuje mladou slovenskou generaci a proč bude letošní ročník ve znamení sportu, mluví hlavní organizátor festivalu Janči Trstenský.

Slovenský festival Grape, který se letos koná 8.–9. srpna, díky chytrým spolupracím a tvrdé práci vyrostl v jednu z nejdůležitějších hudebních akcí regionu. Letos kromě skvělé hudby přidává i sportovní náboj – návštěvníky hodlá nejen roztančit, ale i rozhýbat.

Letos na trenčínském letišti přivítáte například Justice, Empire of the Sun, The Kooks nebo Caribou. Jak náročné je pro slovenský festival získat taková jména?

Myslím, že pro slovenské festivaly je vždy náročné získat velká jména, přece jen nejsme ekonomicky v takové pozici, abychom dokázali přeplatit silnější akce v našem termínu. Navíc nejsme ani velká země, kde by kapely mohly dělat velký byznys. Naší výhodou je spolupráce s festivaly Sziget a Summer Well (Rumunsko), které se konají ve stejném termínu. Dokážeme si vzájemně trochu pomoci a v našem případě přivézt na Slovensko zajímavá jména, která si můžeme dovolit zaplatit. Ten proces je někdy běh na dlouhou trať, například komunikace s Justice začala už na jaře 2024, tedy ještě před konáním předchozího ročníku. Skvělou práci odvádí hlavně náš booker David Urban, který má bohaté zkušenosti a dobré kontakty se zahraničními agenty.

Zároveň ale podporujete domácí interprety. Jakým způsobem vybíráte slovenské a české umělce do programu? Na co byste letos upozornil?

Domácí jména vybíráme spolu s kolegou Jurajem Podmanickým. Snažíme se pozorně sledovat dění na domácí scéně, kde toho za poslední dobu vzniklo opravdu hodně. Juraj má sám úspěšnou kapelu, takže má pohled, jak se říká, i „zevnitř“. Ale na všechno sami nestačíme, a tak na žánrových pódiích potřebujeme i rady kamarádů. Například při elektronické scéně dáme na názor DJ Denese Tótha, drum and bass řešíme s Oliverem (Changing Faces). NobodyListen nám zase pomáhá s českou rapovou scénou, protože na festivalu máme jeho projekt Addict. Na co bych letos rád upozornil, je vlastně odpovědí na vaši další otázku.

Jak vás napadlo dát dohromady společný set projektů Berlin Manson, Fvck_Kvlt, Dušan Vlk a Edúv syn? Je to v současnosti hlas slovenské mladé generace? A co je pro něj podle vás typické?

Tahle partička se tak trochu dala dohromady sama. Například už loni na Grapu se neplánovaně odehrál společný koncert Fvck_Kvlta a Dušana Vlka. A ano, tato jména jsou momentálně hlasem slovenské mladé generace. Jejich vzdor vůči všemu nekulturnímu, co se v naší zemi děje, je hlasem myslím všech lidí, kteří nechtějí dovolit, aby se Slovensko vzdalovalo demokratické Evropě.

Jak vůbec vnímáte současné podmínky pro rozvoj hudby na Slovensku a jakou roli v tom hraje Grape Festival? Ztížila se vaše pozice?

Ty podmínky jsou tu dlouhodobě špatné. Kultura byla na Slovensku vždy na posledním místě. Podpora státu je pro festivaly jako Grape prakticky nulová. Stejné problémy s podmínkami mají i kluby a organizátoři koncertů, takže ani pro mladé kapely není jednoduché se prosazovat a ukazovat publiku. Navíc si srovnejte třeba DPH
(23 %) z prodeje vstupenek, která je u nás ve srovnání s jinými evropskými zeměmi a vlastně i s vámi strašně vysoká. Snížení DPH na 10 % nebo aspoň 15 % by pomohlo v každé oblasti kultury a všichni bychom si mohli trošku oddechnout. Bohužel to dosud nezajímalo žádnou vládu, bez ohledu na to, kdo byl u moci. Naštěstí všechno zachraňují sponzoři a samozřejmě samotní návštěvníci koncertů a festivalů. Ale mnoho z nás má po dvouleté covidové pauze stále finanční problémy, takže je to neustálý boj a neprospívá to ani rozvoji hudební scény na Slovensku.

Tématem letošního ročníku bude sport. Co si pod tím máme představit a jak jste vůbec na „tematizování“ ročníků přišli?

Každý rok na podzim určujeme téma následujícího ročníku, začali jsme s tím v roce 2012, protože nám myšlenka spojování lidí tímto způsobem přišla zajímavá. Někdy téma vznikne náhodou, někdy ve spolupráci s více lidmi. Něco podobného se stalo i letos, kdy finální verzi navrhla naše grafická agentura Milk, se kterou spolupracujeme už druhý rok. S tématem sport se nám zatím pracuje skvěle, poskytuje nekonečné množství nápadů a je takovým „drzým“ protipólem hudebního festivalu. Samozřejmě mnoho věcí v areálu se bude točit kolem sportu, chceme více sportovišť, budeme se snažit co nejvíce zapojit naše návštěvníky a motivovat je, aby si vytvořili vlastní týmy a zapojili se do soutěží. Budeme také spolupracovat se slovenskými sportovci, ať už aktivními, nebo legendami, které ukončily své kariéry. Bude toho opravdu hodně a myslíme si, že i dresscode v podobě sportovního oblečení bude pro návštěvníky jednoduchý a budou se moci opět pěkně vyřádit.

Zmínil jste, že Grape Festival je známý svým důrazem na vizuální prezentaci a ekologické povědomí. Jaké konkrétní kroky podnikáte v oblasti udržitelnosti a jak na ně reagují návštěvníci?

Co se týká ekologické udržitelnosti, myslím, že v celé Evropě se v tomto směru udělal velký pokrok a nedá se to srovnávat s dobou, kdy jsme začínali. Prakticky u všech služeb a dodavatelů se dbá na to, abychom byli co nejšetrnější k přírodě. Samozřejmě „zero waste“ festival neexistuje, ale snaha je obrovská. Skvělou věcí je například na Slovensku zálohování vratných obalů, které si našlo své místo i na festivalech. Na Grape spolupracujeme se Zálohovým systémem a sbíráme s návštěvníky všechny plechovky a PET lahve, které se na konci akce vymění za peníze, jež následně posíláme těm, kteří to nejvíce potřebují – ať už nemocným dětem, nebo útulkům pro zvířata. Zvyšujeme tím čistotu areálu, třídění odpadu a zároveň tím i pomáháme.

Organizace festivalu přináší různé nečekané zákulisní momenty. Co vás letos během příprav příjemně či nepříjemně překvapilo?

Zatím naštěstí nic. A doufáme, že nás žádný nečekaný moment ani nepotká. Hodně nás zaměstnává scéna pro Empire of the Sun a následně i pro Justice. Bude to určitě jedna z největších pódiových show v historii slovenských festivalů, tak věříme, že si to všichni skvěle užijí.

Co vy sám považujete za „utajený klenot“ chystaného ročníku? Něco, co možná není na plakátu největším písmem, ale bude to skvělé?

Myslím, že mohu mluvit i za své kolegy. Určitě bych si nenechal ujít otevření festivalu na hlavním pódiu v podání Australanky Ecca Vandal a taneční nálož od Snow Strippers v sobotu večer. A černým koněm bude podle mě koncert Two Feet.

Jaké jsou vaše dlouhodobé vize pro Grape Festival? Plánujete už další ročník?

Dlouhodobé vize nemáme, vždy myslíme jen na následující ročník, abychom ho udělali co nejlépe. Momentálně je pro nás důležité festival opět finančně stabilizovat, protože to je pro jeho budoucnost to nejdůležitější. Samozřejmě náš booking musí myslet i trochu více dopředu, a tak už za sebou máme první rozhovory o jménech na rok 2026.

Grape Festival

Letiště Trenčín, Slovensko
8.–9. srpna 2025

Hlavní hvězdy 
Justice
Empire of the Sun 
The Kooks 
Caribou

Téma ročníku 
Sport