Obrázek k článku Kultovní Dunaj oslaví úspěšný návrat s albem Za vodou. Přidá se Zmeková
| Marek Reinoha | Foto: Václav Jirásek

Kultovní Dunaj oslaví úspěšný návrat s albem Za vodou. Přidá se Zmeková

Devadesátková legenda české alternativní scény se po dvaceti šesti letech vrátila novým albem Za vodou. V pondělí 14. listopadu pokřtí desku, která nadchla fanoušky i kritiky, doma v Brně v klubu Fléda.

Album Za vodou se kapele povedlo. I přes znatelný vliv producentů Perta Ostrouchova a Ondry Mikuly (Aid Kid) na něm Dunaj zůstal Dunajem. Každý z producentů přitom do nahrávky vložil něco ze svého rukopisu.

Petr Ostrouchov zpevnil zvuk akustickými nástroji, jako je třeba klavír, harmonium nebo ukulele a Ondra Mikula jej tu vyprecizoval, tu podtrhl atmosféru různými elektronicky zeditovanými zvuky. Ale oba toho přidali jen tolik, aby celek nepřearanžovali, neupozadili specifickou hudební poetiku a atmosféru Dunaje, jejich charakteristickou rytmiku a aranžérské postupy. Pouze to všechno přenesli do 21. století. 

Oba producenty si v našem nedávném rozhovoru pochvaloval i kytarista kapely Josef Ostřanský, který mi řekl: „Největší radost mám z producentské práce obou chlapců. Z toho, že pracují s původním materiálem, aniž by do něj vkládali svoje ambice. I přesto je jejich rukopis velmi čitelný.“

Na Flédě kapela představí nové písně naživo, a to v unikátní sestavě. Tradiční trojici Valdimír Václavek, Josef Ostřanský a Pavel Koudelka na pódiu doplní oba producenti alba. Hostem koncertu bude i Bára Zmeková, což slibuje zase nový úhel pohledu.

Kdo se do Brna nedostane, nemusí smutnit, protože Dunaj desku pokřtí ještě 22.11. v Národním domě v Ústí na Labem a 13.12. v Praze v Paláci Akropolis.

„Vodní svět Dunaje neztratil svoje kouzlo. Současná generace ho teprve dohání,“ píše Antonín Kocábek. Přečtěte si celou jeho recenzi.