Obrázek k článku „Byla jsem bláznivá.“ Miley Cyrus se v novém singlu ohlíží a bilancuje
| Michael Švarc | Foto: Sony Music

„Byla jsem bláznivá.“ Miley Cyrus se v novém singlu ohlíží a bilancuje

Miley Cyrus se na svém letošním albu vydala cestou až překvapivé zvukové umírněnosti. Zcela nový singl Used To Be Young na ni navazuje; jde o zpěvaččino ohlédnutí za dětstvím v pozici Disney hvězdičky, ale i bouřlivým obdobím, které následovalo. Obojí hudebnice bere jako svoji nedílnou součást, za kterou nemá důvod se stydět.

Used To Be Young je čistokrevná balada, která příjemně plyne a dává vzpomenout na některé starší songy Miley Cyrus podobného střihu. „Tahle píseň je o uctění toho, kým jsme byli, milování toho, kým jsme a oslavování toho, kým se staneme. Jsem pyšná, když se ohlížím za minulostí a naplňuje mě radostí, když pomyslím na budoucnost,“ napsala v den vydání singlu zpěvačka na sociálních sítích.

Ve vzkazu i v samotném singlu je znát, že se Miley Cyrus nyní prezentuje dospěleji a vyzráleji. Zároveň se ale nijak nedistancuje od Hanny Montany, houpání se na demoliční kouli bez oblečení nebo od připínacích penisů, s nimiž jednu dobu vystupovala. „Byla jsem bláznivá, byla se mnou sranda. Říkáte, že jsem byla divoká, ale já říkám, že jsem byla mladá,“ zpívá Cyrus v refrénu.

„Nestojí za to plakat nad věcmi, které nevymažete, jako jsou tetování, lítost, slova, která jsem tak nemínila, nebo lidé, kteří odešli,“ pokračuje zpěvačka.

Used To Be Young není ve své podstatě nijak výjimečná píseň. Na druhou stranu trefně reflektuje to, kým nyní Miley Cyrus je a jaký hudební mindset aktuálně má. Civilnost, umírněnost a větší jednoduchost její tvorby dobře doplňuje i videoklip, který si vystačí jen s hlavní aktérkou a měnícím se světlem. I ve zpěvaččině oděvu, tričku s Mickey Mousem a třpytivém červeném body, je symbolika: „Podívejte, kam jsme společně došli.“

Jestliže měla v minulosti reputaci popového enfant terrible, nesnaží se nyní na sílu předstírat, že šlo jen o jakýsi výstřelek. Její přerod v dospělou interpretku není kalkul, ale spíš přirozený lidský a hudební vývoj, který nový singl dobře ilustruje. Miley Cyrus zároveň po úspěchu písně Flowers a desky Endless Summer Vacation zcela pochopitelně kuje železo, dokud je žhavé, protože zažívá jedno z nejúspěšnějších období svojí kariéry.

Připuštění vlastních chyb a rozmarů divokého mládí mohou zpěvačce v její cestě jedině pomoci. I nejzarytější odpůrce už musela přesvědčit, že dokáže dělat hudbu, která mluví sama za sebe i bez doprovodných provokací a skandálů.