Obrázek k článku Český orchestr má Grammy za odvážné album. Je i o rasismu v Americe
| boi | Foto: Pamela Fong

Český orchestr má Grammy za odvážné album. Je i o rasismu v Americe

Album Freedom over Everything amerického dirigenta a skladatele Vince Mendozy vzniklo přímo v produkce Českého národního symfonického orchestru. Na Grammy uspěla skladba To the Edge of Longing s hostující pěvkyní Julií Bullock.

Mendozovo album Freedom over Everything získalo dvě nominace. Skladba To the Edge of Longing nakonec proměnila tu v kategorii Nejlepší aranžmá, nástroje a zpěvy. “Cesta za Grammy pro nás započala pro před 6 lety,“ komentoval vítězství ředitel orchestru Jan Hasenöhrl. „Všechny skladby na CD Freedom Over Everything byly poptány mnou a ČNSO, jsme jedinými producenty tohoto CD! Jsme pyšní a vděční jak Vincovi, tak BMG za pomoc při vydání CD,” dodal na Facebooku. 

Přestože Mendoza, který získal Grammy po sedmé, je známý prací na pomezí klasicky a jazzu, aktuální album zaujalo svým mezižánrovým přesahem i aktuálností. Reflektuje na něm totiž současná americká témata, včetně hnutí Black Lives Matter. Takové je i poselství titulní skladby, ve které hostuje rapper MC Black Thought z hiphopových The Roots.

Dalšími slavnými hudebními jmény na nahrávce jsou saxofonista Joshua Redman, bubeník Antonio Sanchez či basista Derrick Hodge. Samotný Mendoza je na sólové dráze aktivní od roku 1989 a aranžoval skladby pro řadu populárních hudebníků včetně Joni Mitchell, Stinga, Diany Krall, nebo Björk. Celkově byl na Grammy nominovaný už více než třicetkrát.

ČNSO, foto: Jan Malý