Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Yasha vydává nejcitlivější indiepopový debut roku
| Vojtěch Tkáč | Foto: Adam Heres

Čerstvé (z)boží: Yasha vydává nejcitlivější indiepopový debut roku

I kluci můžou plakat. Třebaže je Jáchym Kovář alias Yasha víceméně nováčkem české nezávislé scény, daří se mu psát ohromně citlivé a zapamatovatelné písně. Napříč silnou debutovou deskou se v nich věnuje rodině, toxické maskulinitě i dlouho potlačovaným emocím.

„Už od třinácti jsem chtěl vydat sólovou desku. Na tomto albu jsem pracoval přes tři roky, když jsem se přestěhoval do Berlína. Jde o velkou a důležitou etapu mého života,“ říká o svém čerstvém debutu Jáchym Kovář. Hudbu nejprve tvořil jako producent Dubstract, opravdu se ale našel až v rámci komunitního labelu Oddity Records, u něhož založil například synthpopovou kapelu JayRõ. Nyní se ale plně soustředí studiu hudební produkce v Německu a svému vysněnému sólovému projektu pod pseudonymem Yasha. Album The Boy Who Came Here From the Dust patří v kontextu tuzemské scény k nejemotivnějším kytarovým novinkám posledních let.

Yashova hudba vyniká ohromným citem pro melodické indiepopové hymny i hitové refrény. V tu samou chvíli ale hlavní přednost desky o dvanácti skladbách představuje citlivost a uvěřitelnost. Kovář zpívá svému mladšímu bratrovi, který právě intenzivně prožívá rozchod rodičů (My Little Brother) nebo adresuje svou starší sestru, která hudebníka částečně vychovávala (Brave Girl). Velmi osobní témata se mu daří předávat posluchačům, aniž by při tom sklouzl do velkého patosu. O zvukovou pestrost a produkční dotaženost se postaral Nèro Scartch z kapely MYDY, který se s Yashou zná už řadu let. Na debutu zaslechnete také hlas Anny Vaverkové, která figuruje v Jáchymově koncertní kapele, nebo hostující Amelii Siba v pilotním singlu Orange Fish.

Prostřednictvím textů i koncertní vizáže Yasha vystupuje proti někerým genderovým stereotypům. Svědčí o tom třeba výrazné oční stíny a velká růžová sukně, ve které se představil na pódiu pražského klubu Fuchs2 nebo v novém klipu k písni Before Your House. „Od malička jsem měl problém s autoritami a toxickou maskulinitou. Nikdy jsem nechápal, proč mě lidi vidí jako slabocha, když brečím,“ zamýšlí se Jáchym Kovář a dodává: „Přijde mi, že čím víc jsem se snažil své pocity potlačovat, tím víc jsem měl problémy s úzkostmi a nejistotami. Tento projekt jsem vytvořil, abych ze sebe mohl nejen tyhle emoce dostat a sdílet je s dalšími, co se cítí podobně.“ Yashu s mezinárodní koncertní kapelou můžete naživo vidět u příležitosti křtu nahrávky The Boy Who Came Here From the Dust během listopadu v Praze i Berlíně.

Data koncertů vyhlížejte na Facebooku

Cover art alba The Boy Who Came Here From the Dust