Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Kapela Sorry Holka z krušnýho severu našla svůj ksicht
| Marek Reinoha

Čerstvé (z)boží: Kapela Sorry Holka z krušnýho severu našla svůj ksicht

Kapela z Teplic s divným názvem Sorry Holka, který vznikl před prvním koncertem jako vtip a už jim zůstal, po čtyřech letech připravuje nové EP Disillusion Elevator Music, jehož první ochutnávkou je videosingl Nami.

Sorry Holka o sobě dala poprvé vědět na konci roku 2015 singlem Dopisy. V roce 2017 pak debutovým albem Krušný, které se dočkalo výborných ohlasů a kapelu zařadilo mezi nadějné tuzemské kytarovky, jež stojí za pozornost. Skupina se na svém prvním albu pohybovala na pomezí alternative rocku, indie a grunge a v hudbě byly slyšet inspirace kapelami jako Pixies, Mudhonney nebo Dinosaur Jr. Zjednodušeně řečeno to byly kytarové devadesátky, jak mají být. Hodně ostré kytary tlačené šlapající rytmikou, melodický zpěv a autentické, na tuzemské poměry hodně dobré, české texty.

Od vydání alba Krušný kapela prošla personální obměnou. Z původní sestavy v ní zůstal pouze kytarista, zpěvák a výhradní autor Adam Václav, kterého na EP doplnil basák Jakub Klíma a bubeník Lukáš Pravda. A jak uvádím níže, prošla i hudebním vývojem.

Text singlu Nami je inspirován dystopickou knížkou Jezero od Bianky Bellové, v níž se chlapec Nami vydává s uzlíčkem nervů a kabátem po dědovi na pouť do světa, aby hledal, a vrátil se domů, aby našel. Knihou o potřebě zjistit kdo jsme a odkud pocházíme. Na rozdíl od předcházejících nahrávek v něm je slyšet kvalitativní posun ve zvuku, odklon od alternative rocku k rozlehlejším kytarovým plochám ala shoegeze a posun k větší uvolněnosti a přímočarosti. I když se muzika drží indie-rockových kořenů, tak už nezní tolik devadesátkově, což osobně kvituji s povděkem. Pokud v tomto duchu budou i ostatní songy EP, máme se na co těšit. Adam Václav považuje tento žánrový posun za přirozený vývoj a doplňuje: „Současný zvuk nebyl přímo záměr, spíše to vyplynulo z hledání vlastního ksichtu.“

Jak jsem se dočetl na facebookovém profilu skupiny, nadcházející EP bude obsahovat songy, napsané v roce 2017 a nahrané v roce 2019. Produkoval jim ho Jan Brambůrek a masteroval Andy „Hippy“ Baldwin v Londýně v Metropolis Studios. Ten pracoval třeba i s Blur nebo Verve. Mělo by vyjít do konce srpna pod Yannick South Records.

Poslouchejte kapelu  Sorry holka

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.