Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Hardcore střídá disko. Hudba pomohla Sofii Nøt se změnou pohlaví
| Marek Reinoha | Foto: Wera

Čerstvé (z)boží: Hardcore střídá disko. Hudba pomohla Sofii Nøt se změnou pohlaví

Bratislavská producentka a DJka Sofia Nøt z elektronického projektu IAmNøt vydala debutové album s příznačným názvem Changes. Příznačným proto, že na něm přetavila do hudby emoce v době, kdy procházela procesem tranzice.

Sofia Nøt se od mládí silně angažovala na bratislavské hardcore punkové scéně, a kromě organizování řady koncertů hrála na baskytaru v několika kapelách. Kromě hardcore punku se však odjakživa zajímala také o elektroniku, což ji přivedlo až k tomu, že začala produkovat elektronickou hudbu a v roce 2019 začala vydávat své první singly pod hlavičkou IAmNøt. Práce na albu Changes však začala už dříve, trvala asi šest let, a hudebnice na něm popisuje boj s genderovou identitou. „Album jsem tvořila sama, bez jakékoliv spolupráce, s výjimkou jedné skladby, a tvorba pro mě byla filtrem v náročnějším období mého života spojeném s tranzicí. Vyhovuje mi, když na písních pracuji sama, umožnuje dávat ze sebe ven své vlastní pocity. To ale neznamená, že bych se spolupráci úplně vyhýbala. Například na Prkrekově posledním albu Anxieta jsou takové spolupráce tři,“ sdělila mi Sofia Nøt něco málo k procesu tvorby alba.

Album je založeno na zvuku elektroniky devadesátých let, ale můžeme v něm najít dynamické energické skladby, žánrově někde mezi breakbeatom, technem, synthwavem ale i post-punkem. Je postaveno hlavně na digitálních syntezátorech, ale sem tam na něm můžeme zaslechnout i jiné nástroje. Track Estrogen doplnil producent Pkrek analogovými bicími (to je ta jediná zmíněná spolupráce na albu), sama Sofia Nøt v songu Changes nahrála kytarové sólo a ve skladbě 2020 si zase zaslapovala na basu. V některých sonzích se objevil i samplovaný zpěv. V tracku Tell Me the Reason hudebnice vysamplovala zpěv Fedora Freša z dob Collegium Musicum, v Changes Johna Fruscianteho z Red Hot Chili Peppers a v Save the Jungle zase zpěv Barbary z ikonického eurodanceového dua MC Erik a Barbara. „Pro oživení jsem také do dvou skladeb přidala mluvené slovo nebinární osoby Genesis P-Orridge, která v roce 1975 vynalezla žánr industriální hudby, a které si velmi vážím,“ doplňuje hudebnice.

Transgenderové téma se odráží i v jejích videklipech. Například v klipu k songu Changes, který byl oceněn na mezinárodním filmovém festivalu v Košicích a dostal se i na prestižní festival videoklipů v Londýně, Sofia Nøt svoje „staré já“ symbolicky zabije sekerou. Režisérem klipu je talentovaný Simon Seriš, který pracoval i na vizuálech třeba pro FVLCRVMa nebo Annet-X. S ním Sofia Nøt také pracuje na časosběrném dokumentu o svém životě, ke kterému mi řekla: „Simon Seriš pro mě režíroval zatím čtyři videoklipy. Moje situace, v té době jsem procházela procesem změny pohlaví, ho zaujala a tak ho napadlo ty roky zdokumentovat. Natáčíme už asi tři roky, a ještě několik let natáčet budeme.“

Album Changes stojí za pozornost, nejen kvůli sinému příběhu, který za ním stojí, ale samozřejmě i pro tu taneční elektronickou hudbu s temnou industriální duší.