Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Noisetrap vykročili z žižkovských hospod k Rock for People
| Marek Reinoha | Foto: Karel Richtr

Čerstvé (z)boží: Noisetrap vykročili z žižkovských hospod k Rock for People

Pražská skupina Noisetrap začínala kolem roku 2013 hraním po hospodách na pražském Žižkově. Aktuálně chystá podzimní koncerty a přichází z druhým, čtyřpísňovým EP.

Skupina na sebe poprvé upozornila demo nahrávkou natočenou na podzim roku 2013. Obsahovala čtyři singly včetně songu Cocaine Star, s nímž kapela sedm týdnů okupovala přední příčky hitparády Velká sedma na pražském Rádiu 1. Dalším milníkem kapely bylo vydání prvního EP Devolsaw. Nahrála ho v roce 2018 v pražském studiu Atlanticrobot pod dohledem Iana Keloskyho, producenta a aktivního muzikanta s kořeny v americké Pensylvánii.

V roce 2019 se Noisetrap poprvé objevili na festivalových pódiích. O tom že to naživo umí agresivně a nahlas se mohli přesvědčit například návštěvníci Rock Village v srbském městě Banatski Sokolac nebo milovického Votvíráku.

Noisetrap hrají nezaměnitelný styl založený na pevných beatech, fuzzových kytarových riffech a temných zvucích synťáku. Jejich tvorba je ovlivněna rozličnými hudebními styly i produkcí mnoha interpretů světové hudební scény. Míchají chutný hudební koktejl postavený na indie rocku, trip-hopu nebo new wave, který však neváhají dochucovat i dalšími ingrediencemi jako je třeba blues nebo post-punk. V textech Noisetrap se často objevují netradiční témata, prolínání osobností a jejich myšlenkových pochodů i následných činů v ději. Celkově se náměty textů vždy pohybovaly spíše v ponurých sférách.

Nové EP tedy vychází tři roky po vydání Devolsaw a skladby, které obsahuje, skupina tvořila během covidového lockdownu, kdy nemohla koncertovat. „V době, kdy jsme nemohli hrát, jsme se snažili co nejvíc tvořit. Vznikly čtyři nové skladby. Žánrově mohou působit různorodě, tematicky jsou ale velmi úzce spojené a tvoří spolu koncept, který jsme nazvali SINDROME. Fanoušci se můžou navíc těšit na agresivní dynamiku a obecně zvuk, na který jsou od nás zvyklí. Skladba Burn vypráví o různých závislostech člověka. Třeba se v ní někdo najde,“ řekl autor hudby a kytarista David Nový. Burn opatřil videoklipem známý bulharský umělec, autor, scénárista a režisér několika filmových snímků Kiril Todorov, který kapele režíroval již klip ke skladbě Button Eyes z debutového EP.

Skupina se v minulosti zapojila do soutěže REC stage, ve které hlasují dramaturgové největších tuzemských hudebních festivalů a díky umístění na druhém místě si příští rok zahraje na festivalech Colours of Ostrava a Rock for People. A jak řekla zpěvačka skupiny Luc Ham, jsou rádi, že jejich hudbu ocenili ti, jejichž prací je poslouchat a objevovat nové kapely. Tak si Noisetrap také poslechněte a třeba si je pro sebe také objevíte.

Sledujte Noisetrap na Facebooku