Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Bloody Capes zhudebnili nehostinnou ponurost Jizerských hor
| Marek Reinoha | Foto: BC Press

Čerstvé (z)boží: Bloody Capes zhudebnili nehostinnou ponurost Jizerských hor

Před časem v našich luzích hájích bez většího povšimnutí vyšlo debutové album Grey Air nového projektu Bloody Capes. A byla by škoda, kdyby zapadnulo, protože se jedná velmi zajímavou subžánrovou nahrávku.

Za projektem Bloody Capes stojí pánové JG a Luke Silt z dark and heavy alternativní rockové kapely L RU, která si vybírá delší dovolenou. Vznikl v roce 2022 v horách a lesích na severu České republiky. „Projekt se přirozeně vygeneroval z naší původní kapely L RU. V posledním roce její existence začalo být jasné, že oba dva cítíme potřebu ponořit se do hlubin temnější elektroniky a prozkoumat je, abychom našli novou motivaci k psaní a nahrávání hudby. Současně jsem ale dbali na to, abychom si zachovali těžkopádnost dříve používaných kytarových riffů a zkreslených basových linek. Po více než roce se z plánovaného vydání nové desky L RU vyklubalo to, co je nyní Bloody Capes a debutové album Grey Air,“ řekl mi k tomu JG. 

Dvojice se snaží o žánrově nesvázanou hudbu na pomezí temného, alternativního heavy rocku a elektroniky, do které se promítají i vlivy downtempa, stoner rocku a dalších žánrů. A jak mi prozradili, tak hudba je inspirována zejména industriálními zvuky a vjemy, které jim nabízí hvozdy Jizerských hor, do kterých oba dva často a rádi chodí.  

Stejné vlivy je možné najít i v ponuře lyrických textech jednotlivých songů, které album obsahuje. K těm mi jejich autor Luke řekl: „Do textů se promítá několik vlivů. Prvním je určitě poezie. Texty, které já osobně za poezii považuji, jsou ovlivněny autory, které mám rád, nezajímá mě až tak úplně forma, jako spíš výsledná imprese, celkový dojem, symbolismus. Chceme, aby text nebyl jen doplněk, ale rovnocenná část celku. Druhou inspiraci je nám jednoznačně kraj, ze kterého procházíme, les, hory, sever a nejen České republiky. Hudbou i texty chceme vytvářet obrazy, chceme, aby se jimi posluchači nechali unést…“ 

Protože Bloody Capes chtějí k tvorbě přistupovat konceptuálně, kladou na roveň hudební a textové složce projektu i doprovodný vizuál, který by měl celý koncept dotvářet. „Rádi bychom naši hudbu podtrhli prostým, ale jasně definovaným videoartem, který bude součástí představení,“ doplňuje JG

Album Grey Air vzniklo v Althan Studios a mastering se postaral Amak Golden v Golden Hive Studios. Než se alekluci s materiálem do studia dostali, byla na něm napínavá a docela zdlouhavá práce. „My jsme si dovolili překračovat všechna „škatulková“ omezení. Hodně jsem se o sobě dozvěděli a nebáli se přiznat, co všechno máme vlastně rádi. Potřeba vyhranit se u nás vzala za své,“ přiznal mi JG. 

Tak si jejich album schválně poslechněte. A třeba i vaše žánrová vyhraněnost vezme za své, a vtáhne vás do sebe zhudebněná ponurost hor, hvozdů, plání a řek nehostinného severu.