Obrázek k článku Bratři: Na pódiu máme živou kytku a v klubech pracujeme s vůní
| Šárka Hellerová | Foto: Filip Kůstka

Bratři: Na pódiu máme živou kytku a v klubech pracujeme s vůní

„Tento rok byl na mimořádné zážitky silný,“ říkají Jiří a Ondřej Veselý, dvojčata, kteří tvoří elektronické duo Bratři. K debutovému albu Two Minds letos přibyla deska Escape, již pokřtí 7. listopadu v Paláci Akropolis.

Bratři v rozhovoru pro Headliner vysvětlují, jakou roli má v kapele květina jménem Ayra, proč je jejich koncert požitek pro více smyslů a jaký je koncept nového alba.

Jaké jsou základní kameny alba Escape? Co udalo směr této cesty?

Po debutovém albu Two Minds jsme se začali dál hudebně posouvat a bylo na čase vytvořit opět ucelený program v podobě druhého alba. Jako základní stavební kameny jsme zvolili útěk člověka z města do přírody. Tyto dva světy jsme se snažili zachytit do zvukové podoby. Dají se interpretovat mnoha způsoby, například každý má někdy svoje místo, kam se rád ukryje před problémy a stresem, nebo místo, kde rád relaxuje. Při závěrečných přípravách nám pomohl i mezinárodní projekt Revelland, který nám umožnil naši představu realizovat do podoby našich koncertů.

Na jakou cestu mimo stereotyp vzala zatím deska Escape vás?

Každý nový track z naší produkce je jedna velká výzva. To stejné platí i o albu Escape, kde jsme se snažili nejít mainstreamovou cestou, ale cestou, která nás baví a která nám dává různé možnosti, jak se hudebně vyjádřit. Album Escape nám otevřelo zvukově nové možnosti a přístupy. Také nám pomohlo si více osvojit práci s DAW nebo hardwarovými syntezátory. Chtěli jsme vytvořit něco zvukově uceleného a zajímavého, zároveň nám jde o to, aby se posluchač nenudil. Některé skladby vznikaly na cestách, některé naopak ve studiu. Oproti minulému albu, které vznikalo převážně za covidu v izolaci, je zde velký rozdíl.

Jaké dny ve studiu při jejím vzniku vám utkvěly v paměti?

To je složité říct, jelikož ve studiu se snažíme trávit maximum času. Určitě jsou to ale dny, kdy člověk obdrží finální master daného tracku a poslechne si ho ve studiu. Když to zní skvěle, tak se dostaví naprostá spokojenost. A ta se dostavila. 

Singl Ayra dal jméno i kapelní květině

Naučili jste se během jejího vzniku něco nového?

Ano. S každým novým trackem se snažíme zlepšovat, jak technicky co se týká mixu, aranže a výběru zvuků, tak i hudebně. Proces skládání celé desky trval v podstatě dva roky. Každý zvuk má zde svoje místo. Jednotlivé tracky samozřejmě měly mnoho podob, než se dostaly do finální verze. Vše úzce souvisí i s jejich hraním naživo, kdy tracky důkladně testujeme na publiku, jak reaguje. To je pro nás zásadní, protože je to úplně jiná energie, než vzniká ve studiu. Zároveň to modeluje daný track do finální podoby.

Co vás v současné době ve světě elektronické hudby fascinuje?

Elektronická hudba je pro nás něco jedinečného. Fascinuje nás zvuk syntezátorů a různých zvukových modulů a také její živý přednes, perfomance. Existuje tolik různých nástrojů a způsobů, jak skládat – a to v podstatě kdekoliv. Například na cestách nebo v autobuse dostanete nápad, který ve studiu proměníte v hotový track. Lze to samozřejmě i bez studia, kdy například jeden track vzniknul u nás na balkoně. Asi nejvíc nás fascinují technologie, které jdou ruku v ruce s elektronickou hudbou, propojení všeho dohromady. Například vizuály na LEDce, které jsou ovládané live VJs a námi – ne time codem, jak bývá zvykem – nebo světla, které můžete ovládat skrz jeden počítač na stagi. Za zmínku stojí také propojení živě hraných bicích do live setu v Abletonu, který nám dává na stagi jistou svobodu a možnost improvizace a zároveň možnost efektovat jednotlivé zvuky bicích, a to vše v reálném čase.

Prožili jste letos na pódiu nějaké mimořádně silné okamžiky? Můžete nám je popsat?

Tento rok byl na mimořádné okamžiky velice silný. Odehráli jsme spoustu skvělých shows doma i v zahraničí. Asi největší zážitek byl letos na Colors of Ostrava, kde jsme měli možnost zahrát na druhé největší stagi a bylo to velmi intenzivní. Přípravy s tím spojené trvaly přes rok a velice nás to bavilo. Zároveň je potřeba mít kolem sebe skvělý tým lidí, kteří nám pomáhají s projekcemi, světly atd. Další highlight letošního léta byl určitě Sziget festival a španělský festival Cooltural Fest. Vždy je pro nás atraktivní cestovat do zahraničí na koncert, má to trochu jiný vibe než po Čechách.

Na Colours of Ostrava letos Bratři hráli na druhé největší scéně

Povězte mi o vaší rostlině. Jaký je její příběh?

Během nahrávání desky a na live vystoupeních používáme živou rostlinu, která se pak zobrazuje i na projekcích. Je snímaná dvěma kamerami, které zároveň divákovi přibližují skrz projekce to, co na pódiu děláme. Kytku, která se jmenuje Ayra, používáme i jako generátor náhodných zvuků, kdy přes senzory ovládá určité parametry na modulárním syntezátoru, který používáme na live i ve studiu. Rostlina je zároveň takové spojení mezi přírodou a městem. Symbolizuje vztah člověka k přírodě, že vždy tu bude příroda a zároveň technologický pokrok. Celé nám to zapadá do konceptu Escape the Noisy World to Nature.

Vaše živá vystoupení nejsou jen pro uši – co nabízí ostatním smyslům?

Díky projektu Revelland jsme měli možnost se v určitých oblastech vzdělávat a přemýšlet nad tím, jak koncert obohatit a vylepšit o vnímání dalšími smysly. Při našich koncertech klademe důraz na vizuální stránku, takže do určitých možností je koncert vhodný i pro sluchově a zrakově postižené. Během koncertu používáme voiceovery, které nám vytvořila AI a text, který v danou chvíli sděluje nějakou myšlenku. V klubech také pracujeme s určitou vůní – parfémem, který zvýrazňuje a podporuje hudební zážitek a každý si tak přijde na to své.

Co si konkrétně lze v případě vaší show představit pod pojmem imersivní zlepšováky?

Pod pojmem imersivní myslíme to, že posluchači jsou mnohem více vtaženi do celé show, ať už právě vizuálním konceptem, live projekcemi, kamerami, vůněmi nebo světelným light designem. Například kamery nám míří takzvaně „do kuchyně“, aby lidé mohli lépe pochopit to, co se děje na podiu a že nejsme DJs.

Kolega wlado v recenzi alba zalitoval, že nemáte třetí dvojče na vokály – sníte o nich někdy?

Vokály nás baví, čím dál více s nimi experimentujeme, ale o třetím členovi kapely jsme zatím neuvažovali. Ve dvou jsme na podiu dokonale sehraní a naživo to funguje velmi dobře.

Je něco, co bude v Akropoli na křtu a nikde jinde?

Na křtu v Paláci Akropolis předvedeme naší show poprvé v klubové podobě, takže se návštěvníci mají na co těšit. Je důležité říct, že je to první klubové hraní v Praze tento rok a s novou show, na které pracujeme od ledna tohoto roku. Zahrajeme v podstatě celou naší novou desku, kterou pak budeme prodávat v podobě podepsaných vinylů. Moc se těšíme.