Obrázek k článku PŘED TŘICETI LETY: Plagiátoři! Pípa z Kryptor se zostra pustil do Wanastovek
| Josef Vlček | Foto: Profimedia

PŘED TŘICETI LETY: Plagiátoři! Pípa z Kryptor se zostra pustil do Wanastovek

V rubrice Flashback Josef Vlček připomíná, o čem se psalo přesně před třiceti lety. Jak vypadala česká hudební scéna v srpnu roku 1993?

Tak máme Garáž a Garage! Garage zůstává v čele s Tonym Ducháčkem, ale jejich bývalý baskytarista Ivo Pospíšil zakládá novou kapelu Garáž. Zpěvákem jeho skupiny se stává bývalý člen souboru Solomon Bob (a budoucí nejúspěšnější český talent scout) Martin Červinka.

Marcela Březinová vydala s Crazy Legs u Bontonu album Každej to má rád. Na části desky se podílel Jiří Šíma z Yo Yo Bandu, rytmika je z Olympiku (Peroutka, Broum) a o texty se podělila hanspaulská parta čili Ivan Hlas, Honza Kalousek atd. Letní novinku má také Madhouse Chicago I.R.A. Jmenuje se Cellophone. Texty výtvarníka Milana Langera jsou na svou dobu hodně mimo: „Přes den k žábě mockrát zajdeš / a slovy ji budeš uctívat / a požádáš ji / aby vykonala zázraky, po kterých toužíš… / a současně budeš připravovat dřevěný kříž / na který ji pak přibiješ / z jednoho rituálu Aleistera C.“ Ostatně stejně bizarní je i nová deska MCh Bandu Gib acht!!! s řadou textů básníka Ivana Wernische v němčině. Ale i obě Wernischovy písně v češtině zní zajímavě: „V salonním voze / vrzalo v noze / velkokněžně Olze / kterážto s tebou / tančila valčík / z Veselé vdovy.“

Pardubičtí Gun Dreams vydali druhé album Totem. Jana Kománková se v recenzi za 4,5 hvězdičky rozplývá: „Potenciální možnost odrazení publika je u Gun Dreams přítomná a nemám na mysli jen „ocasaté“ výrazivo… O hmyzu je celá tahle deska. Kapela to zdůvodňuje spoustou věcí, mj. inspirativností hmyzu pro spisovatele science fiction a konstruktéry různých mechanismů… Totem je zaznamenáníhodný, nadúrovňově invenční aspirant na tuzemské album roku a nevím, která kapela by musela vydat desku, aby je trhla.“

Ostatně Kománková v létě 1993 vůbec boduje. Viz její hodnocení minialba 25:01 od Tří sester: „A abych vyhověla symbolice čísel použité jak v názvu desky, tak především v geniálně parodickém textu Tramvaji, vzkazuji Fanánkovi a ostatním, že ve strojopisu má tato recenze 25 řádek a jeden podpis a že si počet hvězdiček může snadno odvodit, umocní-li počet vozů tramvajové soupravy na druhou, následně odečte řidiče, kterého poté rozpůlí, a libovolnou jeho polovinu přičte k druhému průběžnému výsledku.“ Výsledek má být 3,5 bodu z pěti možných.

Bývalý člen Máma Bubo Michal Braxatoris a ex-zpěvačka Laury a jejích tygrů Martina Fialová založili unplugged duo BaF. Fanánek si pořídil novou motorku – přišla mu rozebraná na kusy, protože se nevešla do kontejneru. S Nerezem hostuje začínající, za bluesmanku se považující zpěvačka Radůza. Dalším jihočeským následovníkem Mukových kapel je českobudějovické trio Leonardo. Chystá první album na lokální značce Simmons. Slovenský skladatel a klávesista Jaro Filip má svou vlastní rubriku v deníku Sme. David Koller se rozešel s agenturou EK Promotion. Také moderátor a příležitostný rapper či spíše recitátor Vítek Pokorný se rozešel s podnikem – přestal být morning manem rádia Evropa 2. Kurtizány z 25. Avenue mají svůj první videoklip – Transvestit.

Týdeník Televize se ptá Mariana Vargy, co mu dává tvorba. A Marian říká: „Udělat si pořádek ve své hlavě v tomto světě, který šílí.“ Shalom točí druhé album a chystá se na natáčení klipů v Izraeli. Srpnový termín vydání má ve vínku i nová deska Alkeholu S úsměvem se pije líp. Orlík už sice před rokem skončil, ale Dan Landa ve studiu Propast připravuje svou první desku v produkci Ondřeje Soukupa. Bývalý kytarista Precedensu Vladimír Dvořák se stal zpěvákem kapely R Force, kterou vede Petr Roškaňuk. Pavel Vítek vydává maxisingl Bez tebe ztrácím tvář. Autorem obrázků na obalu desky je bývalý bubeník Olympiku Jan Antonín Pacák.

Skupina Šlapeto, která se věnovala modernímu městskému folkloru, natočila televizní pořad málem se sci-fi námětem: „V Praze došlo pivo, nastala pivní krize a nápoj byl přidělován na pivenky. Situaci vyřeší až stavba pivovodu z Plzně do Prahy.“ Se zpožděním se veřejnost dozvídá, že na konci července zemřel skladatel, textař a šansoniér Jaroslav Jakoubek. Panton ve spolupráci s Agenturou Oldřicha Říhy vydal album skupině B.A.P., která občas dělala Katapultu předskokany. Pípa z Kryptoru se vyjadřuje o Wanastových vjecech: „Já ti nemůžu říct, jestli je Kodym píča nebo ne, protože ho osobně neznám a Wanastovky jsem slyšel leda tak z rádia a televize. Myslím si ale, že to jsou plagiátoři The Cult. Kodym má tu výhodu, že je vizuálně podobnej Asburymu. Ta indiánská image s pérama, ten znak… Když se podíváš na pět let starý klipy The Cult, najdeš to tam taky. S tímhle on uspěje u nějakejch patnáctek, který vědí opravdu hovno, ale lidem, který do toho viděj, to musí bejt jasný.“

Uvažuje se o anglické verzi Missariel Lucie Bílé. Mňága a Žďorp mají rozhlasový rekord. Píseň Ne, teď ne se v hitparádě Rádia Haná držela 52 týdnů. Těsně před začátkem září vyjde skupině Hypnotix album New World Order. Folkový festival v Českém Krumlově se nekonal „vzhledem k organizačnímu selhání místních pořadatelů.“ 10. srpna se poprvé objevila na trhu deska Jaromíra Nohavici Mikimausoleum. Bára Basiková dohotovila newageové album Dream of Sphynx.

Törr vzpomínají, jak se stali průkopníky black metalu v Čechách: „Tenkrát jsme o tom moc nepřemejšleli. Šlo nám hlavně o to, aby na koncertech fanoušci zešíleli, estéti se poblili a hudební teoretici aby nám vykouřili prdel gumovou hadicí, aby zkrátka nikdo k týhle partě nebyl lhostejnej. Taky jsme nasazovali laťku všem těm Vitacitům, aby věděli, že to jde tvrdějc, rychlejc a hustějc i bez posranejch not navíc. A black metal byl tím nejlepším prostředkem. To byl náš svět, kde žádnej režim neexistoval.“

Po dlouhé době se zase hvězdičkovalo. Z českých a slovenských desek dopadl nejlépe Ivan Csudai s albem Black and White Dreams (3,9) a nerezácká perla Stará láska, Nerez a vy (3,5). Nejhůř bodovali Fešáci s deskou Písničky pro pamětníky (1,1), Jakub Třasák: Housličkový bál (1,2) a Plavci: Nejde zapomenout (1,2). Mimochodem, jak dopadly další klasické desky? Kabát: Děvky, ty to znaj 2,6 a Zemětřesení 2,5 bodu jako průměr od šesti hlasujících.

Na závěr pamětihodný výrok jednoho z členů skupiny Zvlášňý škola: „Lidi na nás chodí z toho důvodu, že jsou zvědaví, jestli bude víc ožralá kapela nebo publikum.“