Zola Jesus, rodným jménem Nika Roza Danilova, je uznávaná americká zpěvačka, skladatelka a producentka, která vládne hlasem schopným proříznout fasádu reality, rozklenout se a přinášet intenzivní syrový prožitek. Když ji posloucháte, je to jako by vás zavedla na místo někde uvnitř vás, které tam někde je, ale je schováno před vaši vědomou zkušeností.
Tato klasicky vzdělaná operní zpěvačka se zálibou v hlučných, avantgardních zvucích odstartovala svou kariéru v roce 2009 sérií lo-fi releasů, obsahujících specifickou, temnou a emotivní muziku na pomezí experimentálního popu, industriálu, darkwave, elektroniky i klasické hudby, ve které svoje vokály propojovala s vrstvenou, syntetickou i organickou produkcí, často postavenou na temných beatových smyčkách, drone efektech, syntezátorech a industriálních zvucích. Následně svoji vlastní pokřivenou vizi popové hudby zkoumala na albech Stridulum, Valusia a Conatus a právě to poslední jmenované ji dostalo k pravidelnému vystupování na festivalech po celém světě. Tato éra vyvrcholila vydáním alba Versions, což je kompilace přepracovaných skladeb (hlavně z alb Conatus a Stridulum), které byly znovu nahrány s klasickým smyčcovým kvartetem Mivos Quartet a nově aranžovány ve spolupráci s JG Thirlwellem (známým jako Foetus), který spolupracoval i s Nickem Cavem nebo Kronos Quartet. Tato komorní, orchestrálně laděná reinterpretace jejích starších skladeb, je dle mého názoru jedním z nejunikátnějších projektů Zoly Jesus. Je to ztišená, introspektivní, a přitom monumentální nahrávka, která odhaluje hloubku její hudby mimo elektronické či industriální aranže. Následovalo její nejhitovější album Taiga, poté nejtemnější album Okovi a posledním vydaným albem je Arkhon z roku 2022, na kterém Zola Jesus poprvé nechala do procesu tvorby vstoupit další producenty a hudebníky, což mu přineslo větší zvukovou otevřenost a živost.
Při natáčení videoklipu k písni Lost, práve z alba Arkhon, Zola Jesus spolu s režisérem Mu Tunçem objevili v turecké Kappadokii kapli Bezirhane. Tato kaple, dříve sloužící jako lisovna lněného oleje a později jako klášter, byla ideálním místem pro intimní hudební vystoupení, ze kterého vzniklo EP Alive in Cappadocia. Nahrávka zachycuje čtyři skladby Zoly Jesus v minimalistickém aranžmá – pouze klavír a hlas. V tomto akustickém provedení skladby získávají nový ohromující rozměr, zvýrazněný přirozenou akustikou starobylé kaple. A za nedlouho si tento jedinečný zážitek budou moci užít i návštěvníci koncertu v Červeném kostele v Brně.
Aby toho však nebylo málo, tak se pořadatelům podařilo přizvat historicky prvního dvojnásobného držitele slovenských hudebních cen Radio_Head Awards v obou hlavních kategoriích Denise Banga, který vystupuje pod jménem Fvck_kvlt. Denis Bango v Červeném kostele také představí komorní klavírní koncert, při kterém zahraje průřez svojí sólovou tvorbou, něco z repertoáru své domácí punkové kapely The Wilderness a výběr nevydaných klavírních skladeb, které hraje pouze na těchto raritních vystoupeních.