Obrázek k článku „Jejich první koncert byl zhmotněný sen.“ Bible Depeche Mode má českou stopu
| Šárka Hellerová | Foto: Jan Nožička

„Jejich první koncert byl zhmotněný sen.“ Bible Depeche Mode má českou stopu

Přední český fanoušek Depeche Mode Filip Macháček si plní další sen. Kapitolou zdejších koncertech přispěl do českého vydání výpravné publikace Depeche Mode Live, kterou právě vydal Slovart.

„Nikdy jsem si nemyslel, že se vrhnu do psaní, ale kvůli Depeche Mode jsem z té komfortní zóny vystoupil,“ napsal Filip Macháček poté, co se mu do rukou dostala kniha Depeche Mode Live, do níž přispěl kapitolou o koncertech kapely v České republice a na Slovensku. Nedivím se, že kvůli Depeche Mode začal psát knihy, protože toho kvůli a díky nim v životě už udělal daleko víc. Objel za jejich koncerty svět a pořádá čím dál oblíbenější fanouškovská setkání.

Nyní kromě příspěvku k dílu Depeche Mode Live, kterou dali dohromady němečtí autoři Dennis Burmeister a Sascha Lange, píše vlastní knihu. O památném pražském koncertu, který se konal 11. března 1988 v pražské Sportovní hale. Paradoxně jediném koncertu Davea Gahana a jeho parťáků u nás, na kterém sám nebyl, protože byl ještě dítě.

Co jste dělal v roce 1988 toho večera, kdy v Praze hráli poprvé Depeche Mode?

Bylo mi třináct let, zřejmě jsem psal úkoly a večer sledoval 30 příběhů majora Zemana. Na koncertě jsem nebyl. Nicméně jeho sílu vnímám. A vnímal jsem i „to“, co se odehrávalo po něm. I u nás na malém městě to bylo velké téma. Pro mě byl reálný svět se skutečnými Depeche Mode nepředstavitelný. Byly to sny zhmotněné na plakátech z Brava visící na zdech dětského pokoje. To, že je v životě následně uvidím třeba 100x a procestuji s nimi svět, to je něco, co mě tehdy nepadlo. Nicméně jakmile ta možnost přišla, věděl jsem, že za tím snem musím jít.

Bude kniha o prvním československém koncertě Depeche Mode v roce 1988, na níž pracujete, vaše první?

Autorsky výlučná ano. Právě teď ale koncem listopadu vychází u nakladatelství
Slovart bestseller německých autorů Depeche Mode Live, ke kterému jsem v rámci licenčních oprávnění dopsal povídání o koncertech u nás a na Slovensku od roku 1988. Nicméně to je stále jen drobná součást, doplnění knihy jiných autorů.

Co všechno fanoušci v knize Depeche Mode Live najdou?

Přináší řadu dosud nepublikovaných fotografií a zajímavé rozhovory s lidmi, kteří mají ke kapele blízko. Výsledkem je vizuálně bohatá publikace, která mapuje čtyři dekády dlouhou cestu popkulturního fenoménu Depeche Mode. České vydání je doplněno originálními texty a fotografiemi z koncertů v Česku i na Slovensku včetně toho prvního – a legendárního – pražského vystoupení v roce 1988.

Koho z kapely či jejího okolí se vám podařilo pro knihu Depeche Mode Live vyzpovídat?

Tima Simenona, který produkoval jejich album Ultra.

Kde všude si knihu mohou fanoušci poprvé prohlédnout?

Ve stejný den, 7. prosince 2024, se konají dva křty. Jeden v Praze v klubu Futurum v rámci Depeche Mode Weekender Night. Knihu na místě pokřtí právě Tim Simenon. Bude také možné vyhrát několik kusů v tombole. V Bratislavě ji téhož dne pokřtí zpěvák skupiny Camouflage.

Dobová televizní reportáž o pražském koncertu Depeche Mode.

S Depeche Mode jste toho později zažil hodně. Čím byl výjimečný právě ten jediný zdejší koncert, na kterém jste nebyl?

Pro mnohé to byl začátek revoluce, změn, které následně přišly až za více než rok. Závan svobody. Ten koncert měl napříč hudebními styly nepochybně zásadní celospolečenský přesah. Je neuvěřitelné, jakou moc má hudba a jak určité hudební fenomény, snad dokonce nikoli náhodně pasují do určité doby. 

Proto jste se rozhodl napsat o něm knihu?

Je fascinující být prostřednictvím autentických vzpomínek strojem času a dostat se o třicet šest let zpátky. A v duchu zažívat to, co jsem nemohl vidět na vlastní oči. Vím, jak moc, nejen pro Depeche Mode scénu, ten koncert znamená. Paměť slábne, přece jen už je to mnoho let. A já se chci, možná za pět minut dvanáct, pokusit ten mimořádný okamžik a pocity lidí zachytit a zakonzervovat v čase.

Práce na knize podle vás často připomíná detektivní práci. Je ještě něco, co o dni, kdy u nás poprvé hráli Depeche Mode, nevíte?

Zajímavá otázka. Velice často mě překvapuje, že mě ještě něco překvapí. Snažím se ten den rekonstruovat od příletu kapely po její odlet, třeba i prostřednictvím unikátního fotoarchivu. Ano, překvapují mě a fascinují příběhy lidí z první řady, které jsem dohledal, nebo osob, které se tehdy na vystoupení podílely.

Ten koncert má řadu zajímavých okolností – například že se vlastně jednalo o záskok za jinou západní kapelu, která nemohla dorazit. Co je ohledně té události nejvíc fascinující pro vás?

Kolik úsilí muselo být vynaloženo, aby se koncert stal. Mimochodem od manažera Depeche Mode přišla první nabídka na jejich vystoupení již po vydání první desky v roce 1981. Měla být adresována Pražské jazzové sekci. Fascinují jsou i příběhy lidí, kteří na koncert utíkali z vojny, tahali bedny či pro Depeche Mode toho dne dělali překladatele.

Depeche Mode Live

Vydání českého překladu knihy německých autorů Dennise Burmeistera a Saschy Langa je jednou z hudebních knižních událostí předvánoční sezóny. „Bibli“ Depeche Mode doplňují i české kapitoly, o které se postaral Filip Macháček. Fotografie přibližují i pověstný první koncert, který u nás kapela odehrála v roce 1988.