Obrázek k článku Tindersticks dokončili nové album. Podzimní turné zahájí v Praze
| Šárka Hellerová | Foto: Charmenko

Tindersticks dokončili nové album. Podzimní turné zahájí v Praze

Že nahrála nové album, oznámila britská kapela Tindersticks na Valentýna. Neuvedla ovšem, kdy novinku vydá. Pouze sdělila, že se bude v následujících měsících postupně zjevovat. 30. září 2024 skupina vystoupí v Divadle Hybernia v Praze.

Na jediný týden zveřejnili Tindersticks s možností stažení ve svém archivu singl Falling, the light. Byla zde k poslechu do okamžiku ohlášení turné. Na albu skladba představuje moment útěchy a klidu. „Falling, the light se zrodila s Danovým pianem, ale to byl pouze začátek její hudební cesty. Pomalu a podivným a krásným způsobem našla svůj zvuk a rovnováhu,“ píše skupina na svých stránkách. Slova prý vznikla v rychlosti ve vlaku při návštěvě Londýna, jež vyvolala mnoho vzpomínek spojených s městem. Zbytek alba bude oproti této zasněné písni znít rozrušeně a zápasit o pochopení.

Čtrnáctou studiovou desku představí kapela, která vznikla v roce 1991 v Nottinghamu a loni oslavila třicet let od vydání úspěšného eponymního debutu, na evropském turné, které odstartuje v Praze.

S frontmanem Stuartem A. Staplesem před necelými dvěma lety hovořila Liv Boková: „Může to být cokoli. Hlavně to nesmím hledat,“ řekl jí tehdy o inspiraci. Při vzniku nového alba ji skupina nechávala působit ve španělské Gironě. „Když hledáte, nepřijde to, ale když je člověk otevřený všemu zvenku i zevnitř, umí naslouchat, vnímá, pak přichází inspirace nečekaně úplně sama. Stačí ji jen následovat.“

Nové album bude podle členů kapely nejsilnější nahrávkou od No Treasure But Hope. O něm Ondřej Sychra v recenzi napsal, že to je poklad na konci roku: „I textově stojí deska znovu na vrcholu. Stuart Staples je výborný textař, který provází životem a ukazuje jeho stinné i tmavé stránky s takovým klidem, že i strach nakonec zmizí a jediné, co zbývá, je naděje.“ Tindersticks tou deskou podle něj potvrdili, že jsou důležitou kapelou a mistry budování atmosféry a přelívání mezi pocity. 

Skladba Willow vznikla pro film High Life a původně v ní zpívá Robert Pattinson. V této Staplesově verzi vyšla na kompilaci Past Imperfect