Obrázek k článku Sziget je týdenní smršť hvězdných koncertů. Letos s Macklemorem či Billie Eilish
| Dominika Fuchsová | Foto: Mason Poole

Sziget je týdenní smršť hvězdných koncertů. Letos s Macklemorem či Billie Eilish

Budapešťský ostrov Óbudai se již 10. srpna změní téměř na týden v Ostrov svobody. Takový přívlastek má jeden z největších hudebních festivalů na světě, jenž letos láká mimo jiné na Billie Eilish, Florence + the Machine nebo Davida Guettu.

Největším tahákem festivalu jsou pro návštěvníky z České republiky umělci, kteří se na zdejších pódiích nejspíš v dohledné době neobjeví. Mezi ně patří zmínění umělci nebo například anglická folkrocková kapela Mumford and Sons a novozélandská zpěvačka Lorde.

Pár jmen z letošního line-upu maďarskoho festivalu se nicméně během festivalového léta v Česku ukázalo. Bitští Foals měli vlastní koncert ve Žlutých lázních v Praze a elektronické kapely Moderat a M83 vystoupily na Metronomu. Bývalý člen skupiny One Direction Niall Horan příjemně překvapil na Colours of Ostrava, stejně jako hlavní headliner festivalu – Macklemore. V Ostravě se Macklemore nezdráhal sálodlouhých projevů, přestou svou show dokázal publikum strhnout. Bude zajímavé sledovat, jestli bude tak upovídaný i v Budapešti a co zdejšímu publiku sdělí.

Před čtyřmi lety Florence Welch s kapelou vystoupila na Colours. Zde loni na finském Flow festivalu

Jak už je v posledních letech zvykem, nebude chybět ani zastoupení české a slovenské scény. Na menších stagích se během týdne vystřídá vítěz posledního ročníku Superstar Adam Pavlovčin (ADONXS), raper Smack One, dívčí indie-elektro duo VIAH, punkoví Várkocs nebo slovensko-francouzská zpěvačka Marcela.

Může se zdát, že šestidenní festival je trochu moc, nicméně hudební zážitky může publikum proložit bohatým nehudebním programem. V areálu bude k vidění například cirkusový stan Cirque du Sziget, kde vystoupí několik světových souborů včetně českého Cirku La Putyka. Stage Magic Mirror zase nabídne stand-up vystoupení, kabaret nebo LGBTQ+ program, Theatre-and-Dance Field zase pohybové inscenace. Kdo by kvůli vedru potřeboval oddechnout ještě intenzivněji, může se opalovat na pláži u Dunaje.

Klasikou zůstává také výzva Art of Freedom, v rámci níž mohou umělci ve festivalovém areálu vystavit svá umělecká díla.