Obrázek k článku Písně Karla Kryla mají stále sílu. K nedožitým osmdesátinám se chystá nová kompilace
| Lukáš Rešl | Foto: Supraphon

Písně Karla Kryla mají stále sílu. K nedožitým osmdesátinám se chystá nová kompilace

Výjimečná osobnost českého protestsongu by se 12. dubna 2024 dožila osmdesáti let. Vydavatelství Supraphon u té příležitosti připravilo rozšířenou reedici Krylova výběrového alba To nejlepší. Poprvé vyjde na dvou vinylových deskách.

Mezi dvaceti čtyřmi písněmi, nechybí vlivné skladby jako Bratříčku, zavírej vrátka, Karavana mraků, Rakovina nebo Tekuté písky. Nahrávky se zároveň dočkaly remasteringu, posluchači tak nabídne i ty nejjemnější odstíny archivních nahrávek, které nejvíce evokují hloubku Krylova umění.

„Ve spolupráci s Petrem Dorůžkou vybral Karel Kryl v roce 1993 sestavu skladeb z různých období svého života na jedno CD zahrnující předexilové, rané mnichovské i první postkomunistické období,“ informuje Supraphon o speciální kompilaci, která vyjde znovu po jedenácti letech. Stopáž činí přes 79 minut a zachycuje nejsilnější okamžiky Krylovy tvorby. Vyjde 5. dubna, tedy týden před písničkářovými nedožitými osmdesátými narozeninami, a ve formě dvou LP.

Výročí je věnována také série koncertů s názvem Kryl - *80 + 30, na kterých zazní jeho písně pod taktovkou zpěváka a muzikálového herce Davida Uličníka. Tato série odstartovala již 3. března v Břevnovském klášteře v Praze, tedy přesně třicet let od Krylovy smrti.

„Krylova moudrost, buřičský hlas i nadhled mi v dnešním světě hodně chybí. Připomenout si jeho významná životní výročí mimořádným koncertním programem je pro mne osobně, ale věřím, že i pro nás všechny, jedinečná příležitost, abychom si uvědomili, že věci, o kterých Karel Kryl zpíval, stále platí,“ uvedl k projektu Uličník pro ČTK.

Exilový písničkář zemřel v německém Mnichově 3. března 1994 ve věku 49 let na infarkt. Na sklonku svého života neskrýval své zklamání s vývojem politické situace i po Sametové revoluci v roce 1989.

Záznam norského televizního vystoupení s podtitulem "… přehlídka skončila, vězení je místo, kde žijeme" byl v České republice ještě před pěti lety neznámý.