Obrázek k článku NAŽIVO: Troye Sivan předvedl nablýskané karaoke. Hlubší dojem ale nezanechal
| Michael Švarc | Foto: Kateřina Fialová / Live Nation

NAŽIVO: Troye Sivan předvedl nablýskané karaoke. Hlubší dojem ale nezanechal

Australský zpěvák Troye Sivan se poprvé zastavil v Praze. Ukázal, že umí zpívat i tančit, a že má v zásobě písničky, které nejsou prvoplánové. Jenže kvůli nadměrnému množství half-playbacku působilo vystoupení nakonec jen jako lepší karaoke, rozpačitá hluchá místa mezi jednotlivými skladbami pak škodila kontinuálnosti a dynamice.

Troye Sivan má ve svojí kariéře dobře našlápnuto stát se velkou popovou hvězdou a jistě k tomu má množství předpokladů – umí se hýbat, nebojí se riskovat a také ví, že sex dobře prodává. Do rozměrů velké halové show, která se v Praze konala v holešovické Fortuně, ale zatím úplně nedorostl. Ne že by snad nedokázal zaplnit prostor a pódium svou energií, ale ještě zcela neumí pracovat s dynamikou a držet ji po celé vystoupení. Jeho promluvy k příchozím působily trochu výplňově – víc než je u frází typu „jste nejlepší publikum“ zvykem – a když několikrát odběhnul, aby změnil oděv, nastalo podivné ticho a prázdno.

Zásadním přešlapem celého koncertu, což platí pro jakoukoli halovou show, byla ovšem absence obrazovek, které by dění na pódiu přibližovaly divákům v zadní části. Troye a jeho tanečníci sice šli vidět, ale proč se zpěvák během vystoupení, které trvalo sotva hodinu a čtvrt, pětkrát převléknul, když někteří změnu ani nemohli ohodnotit, zůstává záhadou. Na hlavní obrazovce se promítaly spíš barvy dotvářející atmosféru, případně projekce. Zpěvák tam problesknul jen několikrát, a vzhledem k nahodilosti to působilo spíš jako chyba.

Přitom dění na pódiu bylo pro vyznění koncertu podstatné. Troye Sivan totiž rád manifestuje svou sexualitu a choreografie, v nichž se s tanečníky pohybuje jako jedno tělo, jsou nedílnou součástí zážitku. A když takové výstupy dobrá polovina fanoušků nevidí úplně detailně, trochu pak postrádají význam.

Plusovým bodem je, že jakkoli jsou pro Sivana sex a sexualita významnými tématy, neudělal z koncertu jen tupou a lacinou porno show. Prim pro něj stále hrál zpěv. V něm se ukázal být velmi solidním, takže je trochu nepochopitelné, proč si tolik vypomáhal half-playbackem. Vůbec by ho totiž nepotřeboval, snad vyjma refrénů, kde předtočené zpěvy dotvářely hutnější zvuk. Takhle to působilo jako karaoke, sice velmi nadprůměrné, ale pořád karaoke. A na koncerty se přeci chodí kvůli živé hudbě a energii, která je skrze studiové nahrávky často nepřenosná.

Obzvlášť hloupě ty předtočené party působily v písních Dance To This, Supernatural a 1999. První dvě nazpíval Sivan s Arianou Grande, třetí s Charli XCX. Obě dámy se samozřejmě ozývaly z nahrávky a mnohokrát zpěváka přehlušily. Naštěstí se na pódiu stále něco dělo, což alespoň částečně odvedlo pozornost od podobných kiksů.

Celkově se ale koncert zdál nedotažený. Často kolísající dynamika a přerušovaná kontinuálnost vedly k tomu, že šlo spíše o sled čísel než souvislé vystoupení. Což je škoda, protože úplná nuda to určitě nebyla. Sivan má talent, umí svými písněmi navodit erotické dusno a umí jimi i roztančit. Jen jeho snaha předvést velkolepou show světových rozměrů vyznívá zatím naprázdno.

Hodnocení: 60 %
Troye Sivan
9. červen 2024
Praha, Sportovní hala Fortuna