Obrázek k článku LOKÁL: Seznamte se s kapelou Macocha. Zní jako temnota z hlubin propasti
| Marek Reinoha | Foto: Jakub Vicht

LOKÁL: Seznamte se s kapelou Macocha. Zní jako temnota z hlubin propasti

Tuzemský rybník tvrdých kytarových riffů letos rozčeřilo eponymní debutové album blanenské kapely Macocha. Přestože kapela formálně vznikla již v roce 2022, dozvěděl jsem se o ní až v okamžiku, kdy se jejich deska objevila na streamovacích platformách. Na první poslech mě více než zaujala.

Přestože kapela, která převzala svůj název od největší propasti v Evropě, vznikla teprve v roce 2022, prvotní impuls pro její vznik se datuje až někdy do roku 2017, kdy kytarista a zpěvák Adam Rodný (ex Dreams will Die, ex Got a Wolf) začal sbírat kytarový efekt Boss HM-2, jenž definoval žánr švédského death metalu. „Tehdy jsem měl rád tenhle zvuk, ale ten pedál se od roku 1991 nevyráběl a nebyl úplně dostupný. Takže vždycky, když se objevil na bazaru, jsem ho tam nenechal a koupil ho. Vždy jsem měl radost, když jsem ulovil další, ale protože jsem na něj neměl kde hrát, tak jsem ho vždycky strčil do skříně. To mi bylo líto a vždy jsem si říkal, že někdy musím mít kapelu, která ten pedál bude používat,“ řekl mi Adam.

Adamova potřeba hudebně se vyjadřovat metalem tedy vzešla z tohoto efektu, a když ukončila činnost jeho bývalá kapela Got a Wolf, rozhodl se dát dohromady metalovou skupinu postavenou právě na zvuku HM-2 a v létě roku 2022 začal s tímto nápadem oslovovat kamarády z Blanenska. Jako první ho napadl bubeník Miloš Janák ze skupiny Beps’n’Johnnies, která také ukončila činnost. O Miloši věděl, že ho metalovější nebo hardcorovější věci baví. Dále se k nim přidal ještě kytarista Jan Ráčil, s nímž Adam hrával v Got a Wolf, a protože dlouho nemohli sehnat basáka, rozhodli se ve třech pracovat na materiálu pro první album. „Dlouho jsme neměli žádného basáka, ale celou dobu jsme měli v záloze Pepu Nováka, kterého jsem také znal z Got a Wolf. Byl ale na plný úvazek rodičem dvou krásných dcer. Nakonec se ale rozhodl do toho jít s námi,“ vysvětluje Adam.

Po Pepově příchodu do kapely byli již kompletní a mohli nazkoušet celou desku – rozhodli se totiž, že vylezou na pódia rovnou s hotovým albem. „Říkali jsme si, že jsme muzikanti, kteří už mají něco málo hráčsky za sebou. Nechtěli jsme to odfláknout a dělat nějaký demáče s ošklivým zvukem někde v garáži nebo tak. Rozhodli jsme se, že si najdeme kvalitní studio s tím, že si klidně uděláme nějaký výlet na pár dní. Prostě pojedeme, spojíme to se zážitkem a zkušeností pracovat s profesionální produkcí v profesionálním studiu,“ vysvětluje Adam. Po dlouhém hledání a debatách vybrali legendární německé studio Kohlekeller producenta Kristiana „Kohle“ Kohlmannslehnera, který pracoval s kapelami jako Aborded, Benighted, Kanonenfieber nebo Harakiri for the Sky, kde nakonec celé album na konci loňského roku nahráli.

Album bylo vydáno digitálně v červnu letošního roku a obsahuje sedm songů, ve kterých se mísí syrová agrese se zlověstnými melodiemi. Přestože je muzika postavena na klasickém zvuku HM-2 a dominují v ní heavy riffy, nářez a agresivní zpěv, nejedná se o čistý death metal. Vlastně se ani nedá říct, že by se jednalo úplně o metal. Jsou zde totiž slyšet i vlivy dalších subžánrů, jako jsou sludge, doom, hardcore punk a v klidnějších pasážích i třeba post metal. Tímto prolínáním se Macoše podařilo vytvořit svůj vlastní svébytný styl, který i přes všechnu tu pestrost drží pohromadě a zachovává si potřebnou tvrdost a syrovost. Má to tlak, intenzitu a masivní zvuk. Zároveň je z celku cítit zuřivost, zloba i zmar, a především všudypřítomná podmanivá temnota, vyhřezávající jako z hlubin propasti. Z muziky a anglických textů, v nichž Adam ventiluje svoje frustrace, nejistoty a nehezké životní zážitky, jde tak mráz po zádech. Na to, že se jedná o debut, jde o nahrávku, která přesahuje běžnou tuzemskou produkci. Její poslech je povinností každého vyznavače metalu nebo hardcoru. Album má ale také potenciál oslovit i v širším měřítku.

V době vydání tohoto článku má Macocha za sebou čtyři živá vystoupení a také jednu změnu v sestavě. Po vydání alba totiž kapelu opustil Jan Ráčil. Na postu kytaristy jej nahradil David Krejčí, pro něhož je angažmá v Macoše jeho úplně první kapelní zkušenost. V obměněné sestavě kapela absolvovala i křest alba, který se konal v brněnském Kabinetu Múz 12. září, jenž byl také první příležitostí pořídit si jejich album na vinylu. Mně se bohužel nepodařilo na křest dorazit, takže jsem ještě neměl příležitost skočit do Macochy a užít si tenhle volný pád naživo. Jelikož se však nyní chce kapela soustředit hlavně na koncertování, bude určitě mnoho dalších příležitostí.