Obrázek k článku „Jsi plný ran.“ Michael Kocáb natočil v ruinách ukrajinského Izjumu silný klip
| Jarda Konáš | Foto: Tomáš Bendekovič, Denník N

„Jsi plný ran.“ Michael Kocáb natočil v ruinách ukrajinského Izjumu silný klip

Nová verze písně Sebastián dokazuje, že i desítky let stará skladba může být až mrazivě aktuální. Původně vyšla na Kocábově sólovém albu Povídali, že mu hráli, které vyšlo na konci osmdesátých let. Text napsal Michal Horáček.

Když psal na konci osmdesátých let Michal Horáček text Sebastián na Kocábovu sólovku Povídali, že mu hráli, oba pánové si nejspíš nedokázali představit, že po více než pětatřiceti letech bude Sebastián stále aktuální, ba dokonce získá další naléhavost.

Michael Kocáb se v rámci výpravy pořádané lidmi z festivalu Pohoda vydal v lednu na Ukrajinu. Nejen, aby v Kyjevě uspořádali festival na podporu napadené země, Kocáb taktéž řídil sanitku, kterou Ukrajincům předali. Ve městě Izjum pak Kocáb s klavíristkou Anastasiií Shcherbakovou zahráli naživo píseň Sebastián. Klip z toho pořídil režisér Aleksandr Gospodinov.

Michael Kocáb ukrajinským medikům předal sanitku zakoupenou z peněz ze sbírky, kterou iniciovali slovenští fotografové a novináři

Je to silný pohled, na zpěváka a dívku u kláves stojící uprostřed ruin. Klip doplňují skličující záběry z cesty Ukrajinou, ale právě ta prázdnota a destrukce objímající prostor okolo dvou hudebníků ukazuje nesmyslnost a krutost války. Teď už se sice bojuje jinde, ale pohleďte na nás, na tu spoušť okolo, na to, jak Rusové mění sousední zemi na měsíční krajinu. Hořkost celého klipu umocňuje i bolavá náhoda načasování – Anastasiia Shcherbakova pochází z Avdijivky, odkud se ukrajinští vojáci stáhli jen pár dní před vydáním klipu.

Hlavní síla je ale ve volbě samotné písně. „Jsi plný ran, jak ve smetí džbán, jsi řešeto šrámů a děr, oběť zvůle lží a bázně okolí.“ Těžko bychom našli trefnější text pro tu bezradnost, jakou zažívají oběti války i soucitní pozorovatelé. 

„Ukrajina krvácí! Cokoli malého uděláme pro ukrajinské lidi, děláme pro sebe. Pro svoji bezpečnost, ale hlavně pro své svědomí,“ uvedl k videu Michael Kocáb.  Klip se natáčel v ruinách domu ve městě Izjum, kde ukrajinští vojáci na podzim roku 2022 po osvobození objevili masové hroby se 400 těly, která povraždili ruští vojáci. „Když jsme se k tomu domu blížili, měla jsem knedlík v krku. Ta budova vypadala přesně jako dům, ve kterém jsem bydlela,“ řekla klavíristka Anastasija pro slovenský Deník N.

Michael Kocáb s klavíristkou Anastasiií Shcherbakovou při natáčení videoklipu