Obrázek k článku GLOSA: Monkey Business umí rozjet mejdan i česky. Rozvířili Dejvické divadlo
| Jarda Konáš | Foto: Warner Music

GLOSA: Monkey Business umí rozjet mejdan i česky. Rozvířili Dejvické divadlo

Píseň CIAO! CIAO! CIAO! jsou na jednu stranu klasičtí „Mankáči“, na druhou tu dělá kapela výrazný krok jinam s českým textem. A zní to skvěle.

Česky zpívaný funk na pomezí diska u nás není nic nového, nicméně málokdy se podaří, aby text držel krok se šťavnatou, rozhýbanou muzikou. A nemusí to být ani tak samotnými hudebníky, čeština je zkrátka pro tento žánr výzva. Slušně si v tomto směru vedou Top Dream Company, co dohánět (ale snaží se) mají naopak mladší Celest & Charles, nad oběma ovšem vysoko ční Narvan s jejich L.O.V.E., i když ti si do žánru odskočili z kytarové scény.

A teď se můžeme připravit, že na toto pole nakráčí i Monkey Business s připravovanou česky zpívanou deskou Když múzy mlčí (vyjde 30. srpna). Roman Holý umí s češtinou pracovat a pohlídá si kvalitu textu, to víme dávno díky J.A.R. nebo Sexy Dancers. A stejně je to trochu nezvyk, slyšet najednou Monkey Business zpívat česky. Hudebně ovšem stačí pár taktů, abychom byli doma. Kapela je rozpoznatelná a sype to do posluchačů tak, že to nerozvlní snad jenom suchary.

Komiku a nadsázku textu skvěle doplňuje klip v Holého režii, v němž členové Dejvického divadla některé obraty doslovně i obrazně převádí do jevištní podoby. Možná z toho nebude nominace na klip roku (já bych tak klidně hlasoval), ale video s muzikou funguje v dokonalé symbióze. Hostování Petra Spáleného a Milušky Voborníkové už je vyloženě třešnička na dortu, jestli podobným způsobem Roman Holý zapojil na desce další přizvané hosty, jak naznačuje tiskovka, tím lépe! Pokud si někdo pochybovačně mnul bradu, jak čeština Monkey Business sedne, s CIAO! CIAO! CIAO! se může na nové album v klidu začít těšit.