Obrázek k článku GLOSA: Michal David se vykašlal na disko. Za píseň na ukulele mu teď fanoušci spílají
| Jarda Konáš | Foto: Ondřej Pýcha

GLOSA: Michal David se vykašlal na disko. Za píseň na ukulele mu teď fanoušci spílají

Novou píseň Je mi líp nejde jen tak odmávnout, že je to přece Michal David, tak proč s tím ztrácet čas. Nastala zde nečekaná situace - král retro diskoték nahrál poměrně povedený singl, jeho příznivci jsou ovšem zklamáni, že už to není ten „jejich David“.

Michal David patří k muzikantům, kteří můžou mít kritiky na salámu. Jeho fanoušci ho berou, chodí na koncerty, kupují desky, i v té reklamě s kompotem je pobavil, děcka na diskotékách i manažeři na firemních večírcích chtějí na přání jeho písničky. Když má člověk takovou cílovku, může se kritice smát.

Jenže ani ti nejzarputilejší fanoušci evidentně nezblajznou všechno. V komentářích pod videem k singlu Je mi líp se to hemží zklamanými zvoláními, jak se tohle nepovedlo a jestli taková bude celá deska, tak tu si teda rozhodně nekoupí.

Co se stalo? Odpověď je jednoduchá. Michal David se pro jednou vykašlal na tu připitomělou diskošku a přišel s odlehčenou letní písní. Nedá se na to ani trsat ani ploužit, místo vtíravých kláves dominuje příjemné ukulele, a někde mezi fanouškovýma ušima jako kdyby kvůli tomu naskočil nápis ERROR. Samozřejmě je otázka, kolik práce na skládání odvedl švédský producent Martin Terefe uvedený jako spoluautor. Vzhledem k tomu, že spolupracuje hodně s Jasonem Mrazem, a tam už tu zvukovou podobu můžeme slyšet hodně, dá se předpokládat, že v Je mi líp kompozici z velké části odmakal a Michal David se svezl. Ale to není výtka, takhle producenti fungují. Je třeba to zmínit spíš proto, abychom nový singl nepovažovali rovnou za nějaký nový tvůrčí Davidův směr. O tom, jaká bude chystaná deska, nevypovídá Je mi líp vůbec nic.

A fanoušci můžou zůstat v klidu i z dalšího důvodu – přitroublé texty si evidentně jejich miláček píše dál. „Svým fárem se teď projedu / a na výlet si zajedu“ nebo „svý rádio si naladím / a šampáňo si nachladím“ je rýmování na úrovni základky.

Na začátku textu jsem zmiňoval, že Michal David se může kritice smát. Jenže ona ta věrná cílovka může být dvousečná. Teď se ukazuje, že fanoušci Davida vnímají jako „svého“ kolovrátkového autora. Dokud je s ním tanyny tanyny, radují se a tleskají. Ale když si chce David sednout někam pod strom a zabrnkat si na ukulele, najednou fanoušci hartusí, že takhle by to teda nešlo. A přitom by stačilo trochu pochopení. I Michala Davida nemusí bavit věčně omílat ten diskopříběh a má právo zkusit si nahrát, vydat a na koncertech zpívat konečně něco jiného. Kéž by taková byla celá chystaná deska!