Obrázek k článku Z talentové soutěže ke globální slávě. Harry Styles slaví třicetiny
| Jarda Konáš | Foto: Helene Pambrun

Z talentové soutěže ke globální slávě. Harry Styles slaví třicetiny

Od začátků v talentové soutěži až do pozice jedné z největších hvězd šoubyznysu. To všechno už stihl Harry Styles a jede dál.

Talentovaný zpěvák, závratná čísla prodejnosti, úspěchy v hitparádách, vyprodané arény (v té ve Wembley mimochodem lámal rekordy návštěvnosti). Módní ikona určující trendy, skvělý tanečník vypadající dobře na pódiu i v reklamě na parfém. Dekádu nazpět by tato definice seděla na Justina Timberlakea, v posledních letech ale na sebe tuto roli pomalu přebral Harry Styles.

A přitom začínal tak obyčejně – v talentové soutěži. Přihlásil se do X-Factoru, a když vypadl, spolu s dalšími vyřazenými zpěváky založil boyband One Direction. Tedy, spíše stál u jeho zrodu, založení bychom mohli připsat na vrub známému producentovi Simonu Cowellovi, jehož labelu se pětice chlapců upsala. I když se doteď úplně neví, jestli původní myšlenka na založení boybandu nepřišla od Nicole Scherzinger, která tehdy v X-Factoru dělala porotkyni.

Ať už si o One Direction myslíme cokoliv, jedno skupině upřít nejde. Dokázala, že navzdory trendům v hudební branži, navzdory době, kdy se řešila digitální distribuce a vytlačení desek épíčky a singly, jde pořád dělat byznys. One Direction se stali jednou z nejprodávanějších skupin v historii. Po rozpadu v roce 2016 se jednotliví členové více či méně úspěšně snaží pokračovat v sólových kariérách, třeba Niall Horan vystoupí 17. března v Praze. 

Ani jednomu z nich se ovšem nedaří tak jako Harry Stylesovi. Rychle ze sebe setřásl syndrom fešáka z boybandu a etabloval se jako suverénní sólový interpret s repertoárem, který baví davy a zaujme kritiky. Což je v šoubyznysu jedna z nejtěžších proměn, kterou dokázali v takovéto míře jen dva další zpěváci: zmíněný Justin Timberlake a Robbie Williams.

Styles umí skvěle pracovat se žánry, je mu vlastní pop, rock, funk, disko, umí si poradit s tradiční ostrovní písničkařinou i japonskými prvky. A ještě to podá tak, že z půlky každé desky vytáhne hitovky. Navíc má propracovanou image, stylizuje se do módní a popové ikony určující trendy. Ale co je nejdůležitější, komerčně navázal na úspěch One Direction a se svými deskami opět bourá představy o tom, že v éře digitální distribuce hudby už se ten šoubyznys nedá dělat jako dřív.

Harry Styles patří mezi interprety dokazující, že pop nemusí být prázdný pojem. A vzhledem k tomu, že dnes slaví teprve třicáté narozeniny, dá se předpokládat, že nás od něj čekají ještě velké věci. Tak vše nej!