Obrázek k článku Gentleman se sametovým hlasem. Proč byl Bing Crosby nedostižitelným mistrem vánočních písní
| Štěpán Kordík | Foto: Profimedia

Gentleman se sametovým hlasem. Proč byl Bing Crosby nedostižitelným mistrem vánočních písní

„Přetlak vánočních rychlokvašek ze všech stran mě donutil se zamyslet, jak má vypadat kvalitní vánoční píseň,“ píše se Štěpán Kordík a připomíná nesmrtelnou hudbu Binga Crosbyho.

Pokud vezmu v potaz všechny náležitosti písně jako melodii, harmonii, aranž, ale i sdělení či řekněme jistou zastřešující emoci, okamžitě se mi vybavuje jméno Bing Crosby. 

Z bubeníka hvězdou válečných let

Příběh Binga Crosbyho byl již popsán v několika knihách, proto jen stručně. Jeho hudební kariéra začala na střední škole ve Washingtonu, DC, kde v místní kapele obsadil post bubeníka. Následně se pak stal členem vokálního tria. V roce 1925 zkusil spolu s Alanem Rinkerem své štěstí v Kalifornii, kde si jejich společné scénky všiml člen společnosti Paula Whitemana, tehdejšího proslulého kapelníka. Spolupráce s Whitemanem přinesla první nahrávky, z nichž na některých zpíval Crosby sám, a ne jako člen vokální skupiny. V New Yorku se stal výraznou tváří skupiny Rhytm Boys a později začal být vyhledávaný jako sólový zpěvák.

Následoval úspěch v rozhlasu, angažmá ve filmech a s rostoucí slávou byl Crosby spojován se zvučnými jmény jako Al Johnson, Billy Murray, nebo dokonce Louis Armstrong. S posledním jmenovaným později vydal desku Bing & Satchmo. Crosbyho hvězda stoupala i během válečných let. Jako americký patriot měl dle vojáků větší vliv na zvýšení morálky v armádě než generál Eisenhower.

Fenomén Bílých Vánoc

Nejslavnější nahrávkou Binga Crosbyho je vánoční píseň White Christmas. Napsal ji Irving Berlin a v Crosbyho interpretaci proletěla rozhlasem poprvé na Štědrý den v roce 1941. V žebříčcích bodovala ještě roky poté. Lisy jely natolik, že byl zničen původní master a Crosby musel v roce 1947 píseň znovu nahrát. S 50 miliony prodaných kopií je White Christmas nejprodávanějším singlem všech dob. Zajímavostí je, že na třetím místě v žebříčku po Eltonu Johnovi je opět Crosby se svou interpretací Silent Night a 30 miliony kopií. Crosby si ovšem úspěch písně nepřipisoval. Věřil, že je tak dobře napsaná, že „i kavka s rozštěpem patra by ji dokázala zazpívat“.

Fenomenální úspěch White Christmas zahájil novou éru vánoční zábavy a do jisté míry proměnil způsob, jakým Američané slavili Vánoce, i když to rozhodně nebylo záměrem. Spolu s písněmi dalších autorů jako Have Yourself a Merry Little Christmas, či Rudolph the Red-Nosed Reindeer vznikl jakýsi nový vánoční repertoár. Písně vedle Crosbyho interpretovali zpěváci jako Frank Sinatra, Dean Martin a další.

Crosby vydal celou řadu vánočních alb. Například Merry Christmas z roku 1945, na kterém jsou kromě White Christmas a Silent Night například písně jako Santa Claus Is Coming to Town či Jingle Bells. Crosby často spolupracoval s vokálním triem The Andrews Sisters, které můžeme slyšet i na nevánočních počinech.

V čem tkví síla Binga Crosbyho?

Žánrově se Crosby pohyboval někde mezi jazzem a swingem, což byl před příchodem rock’n’rollu v podstatě populár. Ovšem písním nelze upřít orchestrální složku, která především v těch vánočních utváří tu správnou atmosféru. Z jiného pohledu je to hudba sofistikovaná, noblesní, průzračná, a i když se snažím používat toto slovo co nejméně, tak poctivá. Ve srovnání se současnou produkcí bezduchých vánočních rychlokvašek rozhodně.

Ačkoliv hudby za svou kariéru Crosby příliš nenapsal, propůjčil svůj hlas do více než 1600 nahrávek. Měl sametový basbaryton, který byl sice jemný, ale zároveň je z nahrávek patrné, že prostorově velmi výrazný. Posílený krásným vibratem klouzal Crosby od jednoho tónu k druhému s noblesou hodnou skutečného gentlemana. Právě pro svůj projev byl tak vyhledávaný jak v hudebním, tak ve filmovém průmyslu.

Bing v současnosti

Každý interpret by byl jistě šťastný, kdyby po jeho smrti žil jeho odkaz tak, jako ten Crosbyho. Na spotify má u dvou skladeb půl miliardy poslechů, to by mu mohly závidět současné popové hvězdy. Nejposlouchanější skladby jsou samozřejmě vánoční, a to mě vrací k myšlence, že Crosby jistým způsobem skutečně ovlivnil americké Vánoce. Remastery a nové edice vycházejí dál a jednou z nich je například deska Bing At Christmas, kde byl použit původní Crosbyho hlas s nově nahraným doprovodem od London Symphony Orchestra. Na desce můžeme slyšet i vokální skupinu Pentatonix či novou verzi duetu Peace On Earth / Little Drummer Boy s Davidem Bowiem. Poslech je to příjemný, nicméně já jsem spíš fanda původních nahrávek.

Závěrem

K zamyšlení nad Bingen Crosbym mě dovedla absence kvalitního populáru na poli současných vánočních písní. Jistě, najdou se povedené kousky, ovšem z mého pohledu byl v tomto Crosby nedostižitelný mistr. Nakonec tu několik hodin poslouchám jeho vánoční písně, které jsou opravdu nestárnoucí a rozhodně účinné jako prostředek k naladění sama sebe na Vánoce. 

Rád se zamýšlím nad tím, jací byli lidé jako Crosby osobně. Mohou nám napovědět jeho údajná poslední slova: „Byla to skvělá hra golfu, chlapi. Pojďme si dát Coca-Colu.“ Ve spojení s jeho hudbou si utvářím obrázek gentlemana, kterému záleželo na tom, co dělal a do hudby promítal skutečné pocity.