Obrázek k článku Feedback aneb zrecenzujeme všechno. Do refrénů Corpulent Provocateur by se opřel i Dave Grohl
| Redakce | Foto: Corpulent Provocateur

Feedback aneb zrecenzujeme všechno. Do refrénů Corpulent Provocateur by se opřel i Dave Grohl

V rubrice Feedback redakce Headlineru postupně recenzuje všechny vaše nahrávky, které nám pošlete. Jak se nám líbily nahrávky kapel Toxic Paradise, Corpulent Provocateur, Trimaj, Acid Row a Janet A?

Toxic Paradise

Moneyfest (singl)

Dobří holubi se vracejí! S Toxic Paradise jsem se v této rubrice setkal už někdy na jaře loňského roku. Takže v rychlosti: mladá krev z Plzně, co hraje moderní kytarový rock smíchaný s elektronikou. Výsledek nezní bůhvíjak objevně, ale potřebný drajv tam je. Navzdory svému názvu zpívají v češtině a to se v těchto žánrech moc nenosí. Loni jsem jim vyčítal slabý zpěv a takřka nulový tah na branku – vážně tehdy zněli, jako když máte zaběhnout maraton, ale místo plic disponujete děravým pytlíkem do vysavače. Aktuální singl Moneyfest posouvá kapelu o pěkný kus dál. Toxic Paradise přibrousili zvuk, a hlavně napsali hit, který se celkem rychle zarývá do paměti. Je sympatické sledovat ten posun od loňské tvorby. Toxic Paradise to myslí pořád vážně. Ostatně i text songu je jejich manifest. Vlastně moneyfest.

Radek Pavlovič

Corpulent Provocateur– Headliner doporučuje

Bye (singl)

Pardubičtí Corpulent Provocateur nejsou žádní nováčci. Mají za sebou natáčení v Londýně i recenze na různých zahraničních blozích. A podle toho zní i jejich singl, jímž se chtějí „odrazit ode dna“. Žádné tápání a hledání, je to přímočará, anglicky zpívaná rocková písnička s čistou produkcí Matěje Belka. A se silným a jasným refrénem, do kterého by se mohl z fleku a pohodlně opřít i takový Dave Grohl. Corpulent Provocateur v sobě mají podobný náboj, jímž disponují i jejich sousedé z The Atavists. A pokud to takhle umí podat i naživo, měla by pro ně být rubrika Feedback malá. Řemeslo a styl ovládají. Jediný problém, který zbývá vyřešit? Jak přejít do češtiny anebo jak jinak pro tuhle hudbu v tuzemských podmínkách najít publikum. Co si budeme povídat, recenze na anglickém blogu je fajn, ale klub v Aši nezaplní.

Honza Vedral

Trimaj

Prečo (SP)

Běžně nahrávky ze zkušebny neakceptujeme, ale tohle je v podstatě taková live session nahraná do pultu. A navíc mi to připomnělo krásný čas začátků ve zkušebně s kapelou. Ta věc má spoustu nectností a chyb, ale taky skvělý náboj a obrovskou radost z hraní, tvorby a z toho, že se něco děje. Je to dobře postavené a vokálně v pořádku. Ubral bych lehce na base a zkreslení jedné z kytar a tahle skladba bude krásně čistý a srozumitelný bigbít. Psát, co je tady všechno špatně, je zbytečné, to se prostě časem vytříbí. Držím palce. Mimochodem – víte, proč Trimaj? To jsou Traja Michalovia a Juraj!

Dany Stejskal

Acid Row

Metastases (singl)

Acid Row přišli se skladbou Metastases (feat. Red Scalp, El Torpedo a Fialový samet) zvící dvanáct minut. Přesně jak název kapely říká, je to čirá psychedelie s velmi liberálně pojatou strukturou. Začíná pětiminutovou instrumentální kytarovou pasáží, která zdatně navozuje neurčitou emoci, jejímž pozitivem je, že si člověk může vybrat, zda ji vnímat jako zdroj určitého vnitřního hněvu nebo naopak jako mystickou vizi čehosi mimo náš dosah. Po pěti minutách nastoupí vzdálený, nahallovaný vokál, připomínající zpěv muezzina na Blízkém východě. A po deseti minutách kompozice graduje zvukem plné rockové kapely k dramatickému konci. Acid Row jsou podle Bandzone dříve plzeňská, dnes pražská sestava dvou hráčů na elektrické kytary, ale celkový sound obsahuje ještě bicí. Tady se jim povedl sice dlouhý, ale emocionálně silný kousek.

Josef Vlček

Janet A

Come Along (singl)

Je to už panečku dvacet jedna let, co vyšel videoklip, ve kterém mladá Kanaďanka Avril přijede na skejtu za partou kamarádů z kapely s nápadem, že pojedou dělat bordel do obchoďáku… Dost podobný pocit mám i z písně a klipu brněnské kapely Janet A, i když samozřejmě všichni víme, že Brno není Los Angeles. Janet A je kapela kolem charizmatické zpěvačky a baskytaristky Anety Přívarové a pečliví čtenáři Headlineru už ji zaregistrovali díky textům kolegy Pavloviče a Reinohy. Jasně, šlape to, je to nenáročná rocková hudba, ale má náboj, to se jí prostě nedá upřít. Skladba Come Along rozhodně baví – nejedná se o nic světoborného, je to prostě obyčejná písnička party kamarádů, kterým se daří prostřednictvím nahrávek přenášet dál skvělou energii. Je sympatické, že o nic víc asi v jejich případě ani nejde.

Vladimír Sejk