Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Forth Mountain si zaslouží, aby se o něm vědělo
| Marek Reinoha

Čerstvé (z)boží: Forth Mountain si zaslouží, aby se o něm vědělo

Písničkář Ondřej Sychra se svým projektem Forth Mountain brázdí pódia už nějakou dobu a vidět ho v minulosti mohli návštěvníci koncertů Jamese Harriese nebo kapely Zrní, kterým předskakoval. Teprve nyní ale vydal plnohodnotné debutové EP nazvané cult freedom blue and green etc.

Ondřej Sychra vydal své demo nazvané Secret Sidewalk už někdy v roce 2013 a nějakou dobu buskoval ve skotském Edinburghu. Potom se na poměrně dlouhou dobu odmlčel (myšleno s vydáváním nahrávek), konkrétně do 20. června 2020 kdy do digitálního éteru vypustil demo The Last Month of Older Songs/New Demo.

Konečně v květnu letošního roku vydal třípísňové EP cult freedom blue and green etc., na kterém se obklopil spoluhráči. Konkrétně s ním hraje Tomáš Koutník (Hissing Fauna) a Honza Stejskal (Prodavač, Hissing Fauna), a v neposlední řadě Petr Klouček aka peklo, který nahrávku mixoval a produkoval. Ke vzniku EP mi Ondra řekl: „Texty jsem napsal v průběhu prvního lockdownu minulý rok a kostry skladeb jsem si odzkoušel na živých letních koncertech. V prosinci jsem se sešel s Petrem Kloučkem v jeho bytě, kde jsme během čtyř session songy zaranžovali.“ Na nahrávce Ondra představil nový sound oživený basovými linkami a střízlivými bicími. Pokud napíšu, že jsou to hezké písničky, tak si pod tím každý může představit cokoliv a leckomu by se to mohlo zdát málo, na to, aby si to poslechl. Ale co je v muzice víc než písnička? Z čeho vznikly všechny ty dnešní hudební žánry, všechny ty škatulky? No právě z těch písniček. Jak mě v jednou rozhovoru trefně řekl Jakub Mühlfeit, frontman kapely Kolektivní Halucinace „Vždycky je to písnička a vždycky to byla písnička. Ať již to byli borci, kteří přišli z Německa za Václavem II., ať již to byli černoši ve 30. letech, ať to byla celá dylanovská škola v 60. letech, ať již Beatles nebo devádesátkovej grunge. Vždycky to byla písnička.“ A právě to dělá i Ondřej Sychra – písničky.

EP obsahuje tři potemněle melancholické songy vycházející z nejlepších písničkářských tradic, které nezapřou vlivy Ondrova buskerství a obývákového lo-fi. Vyznačují se střídmými aranžemi a příjemnou melodikou a můžeme v nich zaznamenat i lehké vlivy country nebo garážově zašpiněnou kytaru. Je to hodně příjemná záležitost, která si zaslouží minimálně poslech.

Forth Mountain najdete na Facebooku a Bandcampu

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.