Ondřej Sychra vydal své demo nazvané Secret Sidewalk už někdy v roce 2013 a nějakou dobu buskoval ve skotském Edinburghu. Potom se na poměrně dlouhou dobu odmlčel (myšleno s vydáváním nahrávek), konkrétně do 20. června 2020 kdy do digitálního éteru vypustil demo The Last Month of Older Songs/New Demo.
Konečně v květnu letošního roku vydal třípísňové EP cult freedom blue and green etc., na kterém se obklopil spoluhráči. Konkrétně s ním hraje Tomáš Koutník (Hissing Fauna) a Honza Stejskal (Prodavač, Hissing Fauna), a v neposlední řadě Petr Klouček aka peklo, který nahrávku mixoval a produkoval. Ke vzniku EP mi Ondra řekl: „Texty jsem napsal v průběhu prvního lockdownu minulý rok a kostry skladeb jsem si odzkoušel na živých letních koncertech. V prosinci jsem se sešel s Petrem Kloučkem v jeho bytě, kde jsme během čtyř session songy zaranžovali.“ Na nahrávce Ondra představil nový sound oživený basovými linkami a střízlivými bicími. Pokud napíšu, že jsou to hezké písničky, tak si pod tím každý může představit cokoliv a leckomu by se to mohlo zdát málo, na to, aby si to poslechl. Ale co je v muzice víc než písnička? Z čeho vznikly všechny ty dnešní hudební žánry, všechny ty škatulky? No právě z těch písniček. Jak mě v jednou rozhovoru trefně řekl Jakub Mühlfeit, frontman kapely Kolektivní Halucinace „Vždycky je to písnička a vždycky to byla písnička. Ať již to byli borci, kteří přišli z Německa za Václavem II., ať již to byli černoši ve 30. letech, ať to byla celá dylanovská škola v 60. letech, ať již Beatles nebo devádesátkovej grunge. Vždycky to byla písnička.“ A právě to dělá i Ondřej Sychra – písničky.
EP obsahuje tři potemněle melancholické songy vycházející z nejlepších písničkářských tradic, které nezapřou vlivy Ondrova buskerství a obývákového lo-fi. Vyznačují se střídmými aranžemi a příjemnou melodikou a můžeme v nich zaznamenat i lehké vlivy country nebo garážově zašpiněnou kytaru. Je to hodně příjemná záležitost, která si zaslouží minimálně poslech.
Forth Mountain najdete na Facebooku a Bandcampu.