Obrázek k článku Flamenco mezi hradem a rybníkem. Festival Colour Meeting láká hudební hledače
| Lukáš Rešl | Foto: Colour Meeting (na fotografii Niño de Elche)

Flamenco mezi hradem a rybníkem. Festival Colour Meeting láká hudební hledače

Již tento víkend se od 12. do 13. července uskuteční v Poličce jednadvacátý ročník festivalu Colour Meeting. Akce s bohatou historií tentokrát nabízí řadu českých premiér alternativních umělců z Velké Británie či Španělska. Hlavní hvězdou bude mistr flamenca Niño de Elche. Na své si přijdou zejména ti, co v hudbě rádi objevují.

Nejen španělský inovátor kultury flamenca je výraznou tváří zahraniční alternativní scény, na kterou festival v parku u Poličských hradeb láká. Na třech scénách se zde v průběhu dvou dnů představí také třeba britské nu-jazzové duo Vega Trails kombinující soudobou klasiku s ambientními plochami, nebo venezuelsko-portugalský projekt Conjunto Papa Upa, jež vyniká svébytnou fúzí latinskoamerických rytmů s atmosférickou psychedelií. Zahraniční sestavu interpretů na festivalu doplňují také další britští zástupci, a to konkrétně Stick In The Wheel s „nahněvaným“ folk-rockem, kteří své britské kořeny v hudbě nezapřou.

Svou českou premiéru na festivalu odehrají také další neokoukaná jména. Ať už se jedná o agresivní kyperské bluesrockery BuzZ' Ayaz, maďarské jazzrockové experimentátory Mordái nebo elektronické duo Rust složené z hudebníků ze Sýrie a Libanonu. Colour Meeting ale jinak osvědčeně sází, jako každý rok, na pestrou domácí scénu plnou talentů i již zavedených jmen – ovšem s nevšední produkcí.

Zřejmě nejvýraznějším domácím zástupcem budou na akci Midi Lidi se svou elektronickou salvou experimentálních písní. Neméně lákavými jsou pak také poetici Zrní, kterým slovo „žánr“ je zcela lhostejné. Zajímavým uskupením jsou pak také Fyield, českoislandský projekt poukazující muzikou na současné směřování civilizace. Mládí pak budou na Colour Meetingu reprezentovat především nadějní Hard to Frame z Prahy, kteří do Poličky přivezou i novou desku Plastic stars.

Colour Meeting však nezapomíná ani na dámské interpretky. Svou klavírní show podpořenou syntenzátorovými zvuky zde předvede Beata Hlavenková s Leošem Hortem (vystupujícím pod jménem HRTL). Skladby z nového alba Jediný na světě pak v Poličce zazpívá i Bára Zmeková. Mezi dalšími interpretkami se pak objevují Barbora XU nebo slovenská zpěvačka Júlia Kozáková.

„Důležitou součástí festivalu je doprovodný program, ten zahrnuje jak divadla pro děti, tak například i noční představení pro dospělé. Nechybí workshopy, tvůrčí dílny, speciální koncerty v Kostele sv. Jakuba a další aktivity,“ píší organizátoři, kteří zároveň slibují další ročník plný nevšedních zážitků v prostředí malebného parku mezi středověkými hradbami a Synským rybníkem.