Obrázek k článku 50 nadějí české hudby: Bae do tuzemského popu vystřelila raketovou rychlostí
| Redakce | Foto: @ya.tvo.ja.ph (na fotografii: bae)

50 nadějí české hudby: Bae do tuzemského popu vystřelila raketovou rychlostí

Jsou teprve na začátku, většinou před vydáním nebo chvíli po vydání debutového alba. A mají potenciál zazářit. Redaktoři Headlineru se již po páté ponořili pod povrch domácí hudební scény a napříč žánry vybrali padesátku jejích nadějí. Budou tato jména jednou rezonovat, nebo zmizí v zapomnění? Zkuste si je poslechnout a tipněte si sami.

Seznamte se s první desítkou hudebníků z unikátního žebříčku, který vyšel v únorovém vydání časopisu Headliner.

50m Znak

Punkové celebrity

Milan Trachta aka Banán je jednou z nejznámějších postav domácí punkové scény a také osobou pověstnou tím, že stejně rychle kapely zakládá, jako je následně i rozpouští. 50m znak, kde se vedle něho sešla zkušená sestava muzikantů známých z kapel Or, New/Old nebo Just for Being, vznikl s chutí navázat na někdejší Kovadlinu. Sází na punkovou energii i civilnější písničkářství a nepůsobí dominantně agresivně, spíš předává reflexi osobních prožitků. Výsledkem jsou písničky plné zvonivých emo kytar, které se nevyhýbají ani melancholickým náladám a působí, jako by Fucked Up hráli předělávky Mňágy a Žďorp. Kapela se poprvé ve zkušebně sešla na jaře 2023, o rok později už zavítala do studia Golden Hive, kde s Amákem nahrála své debutové album Nadechnout se. Deska vyšla v prosinci minulého roku u brněnských Kabinet Records.

Antonín Kocábek

Poslechněte si zde.

Agstashe

Rap s chutí Ameriky

Ačkoli se jeho deska What’s Next objevila na streamovacích platformách už v roce 2023, křtila se až v minulém roce. Na oldschoolové beaty skáče rapper Agstashe jak skejťák na prkno a bez využití autotunu vypráví o svém životě mezi Prahou a Spojenými státy, kde má kořeny. Odkazuje na tamní reálie (třeba na baseballistu Joe DiMaggia), dokáže psát plnohodnotné texty v angličtině a do české scény přináší svěží nový pohled na věc.

Petr Malásek

Aisling

Křehkost, éteričnost a jemnocit

Aisling vznikl jako projekt písničkářky Terezy Pazderníkové, EP do Feedbacku vloni už ale poslaly v duu s flétnistkou Dianou Voborníkovou. Děvčata se krásně doplňují a dokážou v minimální sestavě vytvořit křehkou a hluboce procítěnou muziku na pomezí folku, indie popu, dream popu a alternativy. Je to čistá krása, místy až dojemná. Pro tuhle folkařinu je navíc na tuzemské scéně pořád dost místa.

Jarda Konáš

Alfred

Srdcervoucí folkrock

Středočeská skupina Alfred hraje hudbu na pomezí rocku a folku a do značné míry stojí na ohromně charismatickém hlasovém projevu zpěváka Romana Burdy, u kterého si nelze nevzpomenout na Davida Stypku. Záda mu kryje výborně hrající kapela, v níž standardní sestavu kytara – basa – bicí – klávesy doplňuje violoncello. Alfred má zatím za sebou několik singlů, nejnovější a zároveň dosud nejúspěšnější Znamení přináší bonus v podobě duetu se zpěvačkou Lucií Večeřovou, jejíž hlas s tím Burdovým krásně ladí.

Ondřej Kubín

Alois Göbel

Silné, nadčasové, dojemné

Nikdy není jisté, jak to s „nadějemi“ dopadne. U Aloise Zatloukala aka Aloise Göbela je to ale tak trochu jedno. Jeho album Musí se žít je totiž tak silné a nadčasové, že ve chvíli poslechu opravdu není důležité, jestli a jak na něj autor, známý z kapely Rusty Cowboys, naváže. Nás ale těší, že se na to chystá. Dál skládá, chystá se koncertovat a v příštím roce by rád vydal druhou desku. Kolega Vojtěch Vanda už Aloise zařadil do loňských objevů a napsal, že ho překvapila jeho hudební i textová variabilita. Naprosto souhlasím – obojí je vtahující. „Hybnou silou pro vznik alba bylo vážné onemocnění milující a vždy nezištně pomáhající sestry Markéty, které je album věnováno,“ uvádí autor. Pro bílé květy vřesu, pro břízy a kapradí, pro všechny děti, které mám a budu mít, pro všechny lidi, co tu mám tak rád, pro tebe musí se žít, zpívá na albu ve skladbě Musí se žít. A chvílemi je to opravdu velmi dojemné. Tuhle desku, kterou Göbel natočil s vynikajícími muzikanty, si určitě pusťte.

Šárka Hellerová

Atomy nevadí

Indierocková deprese malého města

Atomy nevadí jsou Filip Červenka (basa, zpěv), Jan Procházka (kytara) a Martin Švarc (bicí). Tři kluci z Litvínova, kteří se v roce 2021 rozhodli založit kapelu. V hudbě, do které prosakuje kolektivní deprese malého města, spojují indie rock s psychedelií, a jak sami říkají, loví češtinu ze špinavých vod anglicismů. Po dvou singlech se trojice loni prezentovala songem Přibližovadla z chystaného debutového EP. Na něm je patrný progres, kterého kapela oproti předchozím nahrávkám dosáhla, a to jak hráčsky, tak zvukově. Skladba je výborně vystavěná, přímočará inderocková pecka. Baví mě změny zvuku, práce s nástroji i dynamikou, ani čeština tu nepůsobí špatně. Sledujme Atomy nevadí, mohou překvapit!

Marek Reinoha

April Weather

Inspirativní návrat v čase

Pražáci April Weather hrají ve složení Lukáš Velemínský (zpěv, elektrická kytara, klávesy), Šimon Pudlovský (zpěv, baskytara), Honza Černý (elektrická kytara, vokály) a Honza Hájek (bicí). Kapela koncertuje od roku 2019, ale debutové EP, na kterém pracovala dva roky, vydala až loni v září. Na něm představila svoji kytarovou muziku vycházející z různých vlivů od šedesátkového písničkářství přes sedmdesátkový hard rock až po alternativu devadesátek a indie/neo soul současnosti. Silné melodie, dobré vícehlasy, riffy a kytarová sóla, jaká se u současných kytarovek tak často neslyší, i synťáky inspirované zvukem hammondek – to všechno April Weather nabízí. Kromě práce na novém materiálu kapela plánuje častěji vystupovat, bude tedy příležitost poslechnout si ji i naživo.

Marek Reinoha

bae

Popová hvězda na obzoru?

Zpoza křídel Universal Music vloni vykoukla talentovaná zpěvačka Barbora Ničová s uměleckým jménem bae. Ačkoli jí vyšly teprve dva singly, potenciál má veliký. Skladbu s názvem Srdce jo, hlava ne zdobí nečekaná spolupráce s Benem Cristovaem, která zpěvačku poměrně rychle vystřelila do širšího povědomí. Muzika bae zatím trochu připomíná západní trendy mainstreamové pop music a je otázka, jakým směrem a jestli vůbec se nakonec zpěvačka vyprofiluje. Základ má ale více než dobrý a ve svém ranku se rozhodně řadí mezi největší české hudební naděje.

Lukáš Rešl

Beata

Siréna s příčnou flétnou

Beata Myslíková loni vydala své první EP Sirene a letos už k němu stihla přidat singl Na věky let. V informační výhodě jsou tu uživatelé TikToku, kde je Beata aktivní. Dobré ale je, že skladby téhle songwriterky a hráčky na příčnou flétnu fungují i na delší ploše, než je několikavteřinové video. Ambientní intro uvádí poetické, éterické skladby, které jako by občas potřebovaly učesat. Jindy ale zase ono specifické frázování a lehká kostrbatost dávají vzniknout neotřelým momentům. Těším se a jsem zvědavá, s čím tato mladá autorka přijde dál.

Šárka Hellerová

Bits of Us

I pop může být neotřele dramatický

Skupina Bits of Us vznikla během covidu ve zkušebně Gymnázia Jana Keplera v Praze a tvoří ji Sofie Šustková (zpěv), Miki Svoboda (synťáky), Adam Klukavý (basa) a Adam Provazník (bicí). Každý do kapely přinesl své vlivy a výsledkem je mix elektroniky, jazzu, ambientu, soulu a popu. Sofistikovaná úsporná rytmika a zajímavá elektronika dávají hudbě vítanou dramatičnost, která kontrastuje s poměrně výrazným soulovým a popovým zpěvem. Takhle nějak si představuju moderní pop, protože ve výsledku Bits of Us pop skutečně dělají. Nahráli prozatím tři singly, tím druhým se jim na podzim loňského roku podařilo zabodovat ve Startéru na Radiu Wave. Třetí skladby s názvem YMMF (You Make Me Feel) bychom se měli dočkat brzy. V současné době se kapela těší do studia, aby nahrála nové tracky, mezi kterými by měl být i jeden v češtině. Na ten jsem obzvláště zvědav.

Marek Reinoha