Obrázek k článku Hudbou proti totalitě. NeverMore 68 na Výstavišti se letos zaměří na ženy v disentu
| Lukáš Rešl | Foto: NeverMore 68

Hudbou proti totalitě. NeverMore 68 na Výstavišti se letos zaměří na ženy v disentu

Už potřetí se na pražském Výstavišti bude konat festival s všeříkajícím názvem NeverMore 68, který připomene neslavný vpád vojsk Varšavské smlouvy a okupaci tehdejšího Československa. Vyjma bohatého programu plného live-podcastů, diskuzí či výstav nabídne i hudební okénko, které bude patřit domácím interpretům alternativní scény. Konat se bude 21. srpna 2024.

NeverMore 68 je kulturní festival, který kromě připomínek historických událostí také každý rok otevírá současná témata a nastiňuje společenské otázky. Hlavním tématem letošního ročníku jsou „ženy v disentu“. Festival se koná v prostorech holešovického Výstaviště v Praze.

„Festival NeverMore 68 je pro nás příležitostí připomenout si, jak důležitá je svoboda a demokracie. Letos se zaměřujeme na ženy, které se aktivně podílely na boji za tyto hodnoty. Jejich příběhy jsou důkazem, že i jednotlivci mohou změnit svět. Jsem rád, že se nám na Výstavišti daří udržovat památku srpnových událostí a že můžeme spolupracovat s významnými organizacemi, spolky a médii,“ uvedl letošní ročník šéf Výstaviště Tomáš Hübl.

Letos nově přibude video stage, na níž se bude po celý den festivalu promítat řada tematických dokumentů a také archivních záběrů z dob okupace. Nebudou chybět ani diskuzní bloky pod taktovkou organizací Díky, že můžem, Post Bellum, Muzeum paměti XX. století nebo Respekt. Nutno také připomenout, že festival symbolicky zahájí svůj program již 5. srpna, od té doby je totiž na Bruselské cestě na Výstavišti k vidění výstava Století žen, kterou dala dohromady Paměť národa. Návštěvníci zde mimo jiné narazí i na příběhy z druhé světové války či 50. let.

„Téma srpnové okupace se promítne do všech částí programu, debat na podcast stagi, hudebních vystoupení a bude i hlavním motivem venkovní výstavy. Protože se statečným ženám, které bojovaly proti komunismu a vyjádřily nesouhlas s okupací, nevěnuje celkově dostatek pozornosti, rozhodli jsme se to letos pokusit napravit,“ dodává Barbora Šubrtová, autorka projektu NeverMore 68.

Hudební program se koná ve třech blocích. I tady budou hrát prim ženy.

Načeva

Monika Načeva na letošní podzim chystá druhé album se svou aktuální koncertní formací Zdivočelí koně. Jmenovat se bude Jdem temným dnem a vzniká v Amákově studiu Golden Hive. Na předchozí desce se vrátila k písničkovější formě a sáhla po „androšských“ textech Pavla Zajíčka či Ivana Martina Jirouse.

Byl to i pomyslný návrat do devadesátých let, kdy se zapsala jako jedna z nejzajímavějších domácích alternativních zpěvaček. Už tehdy zhudebňovala básně Jáchyma Topola a svou kariéru spojila také s kytaristou Michalem Pavlíčkem i experimentování s elektronickou hudbou.

Její silný hlas, témata písní a charisma skvěle zapadnou do konceptu celého festivalu, který ostatně připomíná časy, kdy i nebe bylo rudý.

Anna Vaverková

Ačkoli je indiepopová písničkářka Anna Vaverková dnes usazena v Berlíně, okouzlila domácí scénu začátkem loňského léta debutovým albem Pozdravy z polepšovny a okamžitě se symbolicky zařadila k vycházejícím nadějím české hudby. Zpěvačka, která v roce 2022 vystoupila i na našem tradičním Headliner Pontonu na Střeleckém ostrově, má cit pro intimní a zároveň pichlavé písničky, na nichž potvrzuje svůj talent i vzácnou originalitu.

„Anna Vaverková vytvořila nahrávku, která převyšuje standardy tuzemské produkce v rámci žánru. Nahrávku, jež se řadí k tomu nejzajímavějšímu, co u nás letos vzniklo.

A pro leckoho možná i adepta na album roku,“ napsal o jejím debutu náš kolega a odborník na tuzemskou alternativní scénu Marek Reinoha v loňské recenzi. Určitá jemnost a naléhavost jejích písní jsou rovněž jasnými znaky, které jí dávají prostor na takovém festivalu, jakým je právě Nevermore 68.

P/\ST

Posledním hudebním jménem v programu je alternativní rapové duo P/\ST, které v posledních letech sbírá artově naladěné publikum po celé republice. Kapelu tvoří Dan Kranich a Ivo Sedláček, kteří se potkali na pražské DAMU. Na scéně jsou od roku 2019 a získali nejrůznější ocenění, jmenovitě třeba cenu Vinyla v kategorii objev roku nebo Cenu divadelní kritiky v roce 2020.

P/\ST jsou zároveň jednou z nejenergičtějších formací, které se na festivalu v jeho zatím krátké historii objeví. Bude určitě hodně zajímavé sledovat, jak nekompromisní dvojice zapadne do atmosféry akce, která se jinak nese ve vážnější náladě.