#5PROSTOR je příkladnou ukázkou městského festivalu s originálně pojatým večerním programem, který je navíc zcela zdarma.
S myšlenkou celé akce v památkově chráněném areálu v jižní části pražských Holešovic přišel spolumajitel tamního podniku Burza #4 Šimon Kotmel, který chtěl návštěvníkům tržnice nabídnout „netradiční kulturní zážitek“. Společně s ním se o realizaci projektu stará také programový ředitel Holešovické tržnice Michal Tošovský. „Je pro nás velmi důležité podporovat alternativní hudební scénu a začínající umělce. Jde o jedinečnou akci, kterou tady v takovém rozsahu děláme – pět dní, pět hudebních žánrů, pět různých míst a pět různých dramaturgií s originálně pojatými barevnými prvky. To nikde jinde nenajdete,“ vysvětluje koncept události Tošovský.
Právě pestrý a nevšední vizuál festivalu je jedním z mnoha lákadel. Začíná se v devět večer, aby vynikla „promyšlená hra plná světel a tónů“ na různých místech tržnice. Pořadatelé zároveň dopředu záměrně skrývají konkrétní polohu chystaných pódií – které budou každý večer na jiném místě. Informaci, kde přesně se koncert bude konat, vždy zveřejní až v den chystané akce.
„Každý rok se snažíme dát prostor různým žánrům a reflektujeme jak aktuální novinky na nezávislé scéně, tak zavedená jména s novým obsahem,“ doplňuje výběr vystupujících dramaturgyně Barbora Šubrtová, která se v Holešovické tržnici a na Výstavišti stará o hudební projekty.
A na jaké interprety se letos můžeme v tržnici těšit?
Marjari
27. srpna (úterý)
#5PROSTOR zahájí jméno, které v poslední době na domácí scéně docela rezonuje. Marjari je písničkářka z Českých Budějovic, která se skrze vrstevnaté melodie dere kupředu křehkým zpěvem plným emocí. Na festivalu vystoupí za doprovodu své kapely, jež umocní její dreampopové skladby, které vás postupně provedou labyrintem samplů i looperů.
„Marjari svými písničkami, jež dovedou pohladit duši i přimět k zamyšlení, neoslovila jen mě, ale i posluchače Rádia Wave, kteří ji vybrali jako vítězku letošního ročníku hitparády neobjevených Startér (2023). Na holku, co si začala brnkat na kytaru u studia na vysoké škole, je to slušný výkon,“ napsal loni kolega Marek Reinoha o písničkářce do červencového Headlineru. Tahle mladá a talentovaná intepretka rozhodně stojí za pozornost a příznivci britských kytarovek si na jejím koncertu také přijdou na své, protože občas do toho umí i pořádně hrábnout.
Mancy Sono
28. srpna (středa)
O nejtemnější a zároveň nejtvrdší show se druhý festivalový den postarají Mancy Sono. Tahle pětičlenná parta kombinuje svébytným způsobem žánry, jako jsou ambient, post-rock, metal či dron. Ačkoli je jejich muzika čistě instrumentální, tedy bez jakéhokoli slovního projevu, atmosféra táhlých skladeb a jejich dynamická intenzita tuhle „absenci“ vyplňuje.
Mancy Sono jdou navíc tak trochu proti proudu mainstreamu svými dlouhatánskými písněmi, jejichž stopáže atakují i hranice
dvaceti minut. Místy vás tahle muzika může dostat i do pořádného transu, tak zvláštně totiž kapela pracuje s dramatickými kompozicemi. I díky tomu zaujali třeba dramaturgickou sekci festivalu Brutal Assault, na kterém se letos představí v rámci jedné z menších scén. Pro fanoušky hutné kytarové muziky bude tento večer v Holešovické tržnici jako stvořený.
Island Mint
29. srpna (čtvrtek)
Kdekdo mluví o Island Mint jako o jedné z velkých nadějí domácí kytarové scény. V roce 2021 se poprvé zjevili na pražských pódiích a okamžitě sklidili pozitivní reakce veřejnosti za své surrealisticky pojaté indie písničky, citelně odkazující na hudbu 60. let.
Ano, Island Mint skutečně zní jako retro, ale výrazně oživené bezbřehou inspirací nejrůznějších hudebních směrů včetně těch současných. Možná i proto je jejich muzika ve výsledku nesmírně pestrá a zároveň nápaditá. Jejich přesun od více popového EP Island Mint (2021) přes rozmanitější debutové album Irreality (2022) po říznější kytarové EP All Studium No Punctum je jasným důkazem, že tahle pětice nechce zůstat trčet na jednom místě. V kombinaci s vizuálně pulzující tržnicí jsou Island Mint možná jedním z nejlákavějších bodů programu letošního #5PROSTORU.
Viah
30. srpna (pátek)
O tom, že je #5PROSTOR skutečně multižánrovým festivalem, svědčí i vystoupení elektronického dua Viah. Jedná se o projekt umělkyně Huyen Vi Tran, která v minulosti jako úplně první vietnamská umělkyně zpívala českou hymnu při oslavách 17. listopadu na Václavském náměstí. V rámci vlastní tvorby se soustředí na výbušnou i melancholickou elektronickou hudbu podpořenou něžným vokálem.
Talentu Viah si už v roce 2018 všiml producent Jiří Burian, který se postaral o produkci jejího debutového alba Tears of a Giant. Od té doby pod názvem projektu vyšlo ještě druhé album Crash Report (2022), na kterém Viah posunuli svou melancholickou atmosféru na zcela novou úroveň. Milovníci zádumčivé elektroniky se mají v pátek večer na co těšit.
IKON
31. srpna (sobota)
Závěr festivalu bude sobotní koncert multiinstrumentalisty Tomáše Konůpka, kterého veřejnost zná například z někdejšího působení v kapelách, jako jsou Android Asteroid, Mydy (tehdy ještě jako Rabycad) nebo jako součást Orionova uskupení Gruppo Salsiccia. Pod jménem IKON představí své vlastní uvolněné taneční písně ovlivněné aktuálním popem, soulem i house music. Jeho sólovou kariéru uspíšil pobyt v Los Angeles, kde nabral inspiraci k prvním singlům. Koncem roku 2023 pak debutoval eponymním albem IKON, které se dočkalo pochvaly i v Headlineru.
„Tohle že je česká deska? Tomu se nedá věřit! Je to anglicky zpívaná, autenticky znějící black music v provedení samo domo, oplývající kreativitou, ale zároveň dodržující pravidla daného žánru,“ nešetřil chválou jindy přísný Josef Vlček. Tohle bude závěrečná party, jak se patří.