Došlo na vzpomínání na Deep Purple, spolupráci s jinými hvězdami rocku i plány do budoucna.
Asi před 15 lety jste spolupracoval s českou kapelou Monkey Business, jak na to vzpomínáte?
Jsou to mí dobří přátelé, Roman se dnes i přijde podívat na koncert. Když jsem Matěje a Romana poprvé slyšel hrát, fascinovalo mě, že americké R&B tady může znít tak autenticky. Byl jsem přímo unesen. Takže když mě pak požádali, abych s nimi zpíval jednu písničku, samozřejmě jsem souhlasil, natočili jsme k tomu i zábavný videoklip. Vážně jsem si to užil.
Byl byste otevřen další spolupráci s nimi?
Nikdy neříkám nikdy.
Jak je možné, že jste stále v tak vynikající hlasové formě? Jak se o svůj hlas staráte?
Když mluvíme o hlase, mluvíme o daru, který mi dala vyšší moc. Mohla ho dát někomu jinému. Ale jsem vděčný, že si vybrala mě, a mou odpovědností je zůstat soustředěný a laskavý a vracet ten dar lidem. Nejím určité potraviny, jsem vegan. Cvičím fyzicky i hlasově. Odpoledne se rozehřívám, mívám velkou zvukovou zkoušku s vokály. Problém mám jen, pokud jsem nachlazený, ale když jsem v dobré kondici, můžu takhle zpívat každý večer. Možná to radši zaklepu na dřevo.
Cvičíte stále i na baskytaru?
Doma ve studiu cvičím na kytaru, klávesy i basu. A taky pořád skládám. Zrovna jsem skončil se skládáním pro nové sólové album. Je to oduševnělý rock, jako vždy, je to velmi glennovské. Je to trochu jiné než moje předchozí desky, ale každé album, které dělám, je jiné. Ještě jsme to nenahráli, teď píšu texty.
O čem v současnosti píšete?
Píšu o nás. Píšu o potýkání se se strachem. O odpuštění. O tom, být v přítomnosti. Zůstat svobodný. Slova „svoboda“ a „uzdravení“ jsou pro mě velmi důležitá. Jsme tu proto, abychom byli svobodní. Každá lidská bytost i zvíře touží být svobodné. A já silně věřím, že je potřeba pomoct sám sobě, abyste mohli pomáhat ostatním.
Vaše aktuální sólové turné je oslavou 50 let alba Burn od Deep Purple. Jak vzpomínáte na jeho skládání a nahrávání?
Bylo to skvělé. Byli jsme tehdy s Davidem Coverdalem v kapele noví. On nikdy předtím žádné album nevydal, já jsem nahrál jen něco s Trapeze. Cítili jsme se spolu dobře, rychle se z nás stali přátelé. A pak tam byl Ritchie Blackmore, zvláštní chlapík. Nebyla to zrovna kapela, která by fungovala jako rodina. Blackmore se s nikým moc nebavil. Těžko hrát s někým takovým.
Bylo to jiné s následujícím albem Stormbringer?
Ano, protože Ritchie byl tou dobou už na odchodu z kapely, takže moc hudby na album nepřinesl. Většinu jsme toho složili společně s Davidem a s Jonem Lordem.
A co Come Taste the Band s novým kytaristou Tommym Bolinem?
Tommy bydlel se mnou a skládali jsme společně a pak jsme se sešli s ostatními ve studiu v Hollywoodu a jamovali jsme, z toho taky vzniklo pár písniček. S Jonem jsme složili This Time Around a s Tommym zase Gettin‘ Tighter.
Máte za sebou spoustu spoluprací s různými muzikanty, zůstáváte s nimi v kontaktu? Co třeba David Coverdale nebo Tony Iommi?
S Davidem jsme velmi blízcí přátelé, mluvíme spolu každý měsíc. S Tonym se moc nevídám, protože on žije v Anglii, já v Los Angeles. Ale jsme v kontaktu.
Neuvažujete o tom, že byste s někým z nich znovu něco podnikl?
Říkám to s velkým respektem, ale nemyslím si, že David ještě někdy bude něco podnikat s kýmkoli. Spíš bude pracovat na mixech a reedicích Whitesnake. U Tonyho jeden nikdy neví. Nepřekvapilo by mě, kdybychom nahráli další desku, písničku nebo tak něco.
Pokud se nemýlím, poslední věc, kterou jste s Tonym udělali, bylo album Fused.
To album miluju.
Ale nikdy jste s ním nejeli na turné, že?
Ne, chystali jsme se na to, já a Tony jsme to promovali v rozhovorech, ale pak Sharon dala znovu dohromady Black Sabbath. A z našeho hraní s Tonym nic nebylo.
Víte, čemu se poslední dobou věnuje?
Skládá a nahrává sám doma.
Jste někdy v kontaktu s někým z Deep Purple, kromě Davida?
Nikdy. Je to zvláštní situace. David a já nemáme s nikým z té organizace žádný vztah. Ale to je v pořádku.
A sledujete, co dělají?
Ne. Od Perfect Strangers jsem neslyšel žádnou píseň Deep Purple. Nelíbí se mi.
Co vás teď čeká dál?
Dokončím aktuální turné s klasickými písněmi Deep Purple, na Vánoce si dám volno a příští rok pak budu pokračovat s novou show, budu hrát průřez mé tvorby i úplně nový materiál. Taky máme nové album s Black Country Communion a plánujeme turné po Evropě a Americe na příští léto.
Užíváte si ještě pořád koncertování a všechno, co to obnáší?
Není to snadné. Vypadá to atraktivně, ale je to hodina a tři čtvrtě na jevišti, což je skvělé, a zbytek je cestování, každý den. Až přestanu, tak přestanu. Ale nebude to teď. Mám před sebou album a turné. Dál nevím. V určitém okamžiku určitě zpomalím. Nevidím to tak, že bych tohle dělal i v osmdesáti jako Keith a Mick. Mám skvělý domov, skvělou ženu, domácí mazlíčky. Chtěl bych trávit čas s nimi.
Hlas rocku
Glenn Hughes je britský zpěvák a baskytarista, který hrál v tzv. Mk. III a IV Deep Purple, tedy v sestavách s Coverdalem, Lordem, Paicem, Blackmorem a později Bolinem. V polovině 70. let s nimi vydal tři alba. Jeho plodná diskografie kromě sólové tvorby čítá i kapely Trapeze, Black Sabbath, Black Country Communion nebo The Dead Daisies. A hostování u Monkey Business.