Obrázek k článku NOTY VOLE: Jsou Emma Smetana s Jordanem Hajem jako vtip o tchýni a Ferrari?
| boi | Foto: Headliner

NOTY VOLE: Jsou Emma Smetana s Jordanem Hajem jako vtip o tchýni a Ferrari?

Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s patnáctým vydáním. Rozebereme fenomén Viktora Sheena a jeho globální úspěch na Spotify, vypravíme se do zákulisí koncertu Ewy Farne. A pohádáme se o vánoční píseň Emmy Smetana s Jordanem Hajem.

Pánové Dany Stejskal, Honza Vedral a wlado jsou zpátky se svými poznámkami na adresu české popové scény. Událostí číslo jedna v uplynulých týdnech byly vyprodané halové koncerty Viktora Sheena s Calinem a Ewy Farne. Sheen navíc s albem Planeta opic zabodoval v globálním žebříčku Spotify. 

Poslechněte si celý podcast

"Až na koncertě mi došlo, že jsou to všechno vlastně taneční tracky, do kterých se zpívá. Neříkám to hanlivě, ale byla to diskotéka," referuje Honza o vizuálně poutavém koncertu Viktora Sheena s Calinem v O2 areně. Zamená to něco pro český rap, nebo český pop? "Právě vyprodanou O2 arénou se Sheenův úspěch ukázal naplno," myslí si Honza."Pořád ale platí, že jejich scéna je odtržená od toho, co se třeba hraje ve velkém v rádiích. A tváří se jako underground, i když to dávno žádný underground není." Na to wlado přikyvuje: "Posluchačský zázemí, který Viktor Sheen má, je obrovský."

Danymu se ale dlouhý úvod věnovaný mladým rapperům příliš nezamlouvá. "Nechci dehonestovat úspěch Calina a Viktora Sheena, ale rád bych připomněl, že jsme podcast o hudbě. Ten úspěch je možná obchodní, možná v rámci čísel posluchačů. Ale že je to hudební úspěch? To bych neřekl." A tím odstartuje první spor dnešní epizody: "Dovolím si nesouhlasit - na tom koncertě bylo vidět, že lidi těm textům rozumí a těma songama žijou, stejně jako ve svý době fanoušci žili songama Beatles," neodpustí si Honza odvážné srovnání.  

Od Ewy k Sheeranovi

Podrobně osazenstvo naší podcastové revue rozebralo i koncert Ewy Farne, za kterým stál stejný produkční tým. Narozdíl od Calina s Sheenem, kteří neobstarali ani stafáž na sólo na kytaru v písni Podvod, měla na pódiu až padesátku účinkujících. Zaspekulovali jsme si o konci Arctic Monkeys, kteří podle některých fanoušků v Irsku odehráli poslední koncert kariéry. Dotkneme se pokračujícího kokotismu bratří Gallagherů, kteří chystají oslavy 30 let alba Definitely Maybe, ale Oasis dohromady nedají. A na závěr novinek rozebereme důležitý krok pořadatelů Rock for People, kterým se do svého areálu na sólový koncert podařilo ulovit Eda Sheerana. "Je to sice sólový koncert, ale myslím, že je to zároveň důležitý showcase celého areálu, kde se dnes Rock for People koná. A v druhém plánu jde i o to přivést tam víc lidí na festival," sklání Honza pořadatelům poklonu. 

Bezpečí s Aperolem

Samozřejmě se ponoříme i do trendů, kde se mimo jiné zahloubáme nad podprahovými signály vánočního songu Emmy Smetana a Jordana Haje. "Super klip, bavil jsem se, líbilo se mi to. Je to snad jejich první český duet. Baví mě jejich výraz, roky mezi nimi funguje chemie," vypočítává své nadšení wlado. "Navíc je tam přesah, že jde o linku obětem násilí." Honza, známý svou averzí k vánočním písním všeho druhu, ho ale trochu mírní. "Neumím se přenést přes to sdělení. Podpora linky proti domácímu násilí je správně, ale spojovat to zároveň s tím, že jsme sponzorovaný alkoholem a pijeme Aperol Spritz a zimníma bundama, to mi přijde zbytečný." Dany pak svůj dojem shrnuje dvěma slovy ze známého vtipu: "Tchýně a Ferrari." A zdůrazňuje, že krom klipu má jinak povedená písnička i silný text. 

A na závěr naší revue nemohou chybět ani aktuální hudební tipy a klasický ušní červ. 

 Co je obsahem patnáctého vydání? 

• Fenomén Calin a Viktor Sheen. Velká změna českého popu? 

• Ewa Farna a její „střídmá“ show. 

• Odehráli Arctic Monkeys poslední koncert?

• Ed Sheeran v Hradci Králové. Co to znamená?

• Proč jsou Emma a Jordan jako tchýně a Ferrari?

• Bobby Blaze a Péťa Duda a romský pop v trendech

• Smutný úspěch Jamaron. 

• Plus hudební tipy: The Libertines, Mustafa a Ivan Hlas Trio

• A samozřejmě taky ušní červ... 

Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k patnácté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.

Hudební tipy z podcastu si poslechněte v playlistu NOTY VOLE.