Obrázek k článku Meky Žbirka: V plánování Katku překonali jedině Beatles
| Honza Vedral

Meky Žbirka: V plánování Katku překonali jedině Beatles

Aby byl obrázek kompletní, po promotérech, producentech, vydavatelích, technicích a muzikantech jsem tentokrát zamířil do nejvyšších pater tuzemské populární hudby. Milými hosty podcastu Pražská hudba se totiž stali Katka a Meky Žbirkovi.

V jejich domě v pražských Strašnicích jsme se setkali stylově o páté. A u šálku dobrého čaje si povídali o tom, jak Meky společně s Katkou coby manažerkou prokličkovali změnami roku 2020 skoro, jakoby se nic nedělo.

V roce 2020 totiž stihli odpremiérovat dokument Meky, natočit další sérii televizní talkshow Doupě, odpremiérovat nový hit Slovenská, vydat knížku akordů, kterou zaměstnali alespoň část své kapely. A také napsat základy na novou desku.

Meky byl taky jedním z prvních tuzemských hudebníků, který  po vyhlášení prvního lockdownu spontánně odehrál online koncert. „Bylo to jako chodit mezi kapkami a snažit se, aby na vás žádná nespadla,“ popisuje výstižně hudební fungování v době korony.

V sérii podcastů Pražská hudba s podtitulem "vize hudební krize" vám přinášíme konkrétní příběhy umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů, kteří v roce 2020 přišli kvůli koronaviru o práci a museli se přizpůsobit nové situaci. Nemluvíme s nimi jen o problémech, kterými pražská hudební kultura v těžké době prochází. Ale taky o řešeních, abychom zjistili, jaké změny hudební scénu v nadcházejících měsících možná ještě čekají.

Seriál Pražská hudba můžete poslouchat na SpotifyApple PodcastsAnchor.fm a v dalších podcastových službách. 

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Předchozí díly: