Obrázek k článku Kateřina Marie Tichá: Byl to druhý nejdramatičtější rok v mém životě…
| Honza Vedral | Foto: Radek Kudláček (Singlton)

Kateřina Marie Tichá: Byl to druhý nejdramatičtější rok v mém životě…

Zpěvačka Kateřina Marie Tichá o natáčení posledního alba Davida Stypky, sbližování s Bandjeez, cenách Anděl, Jelenech, potřebě hudby i chození po horách.

„Nikdo z nás, kdo jsme byli Davidovi poblíž, nevěřil, že to takhle dopadne. On byl naprosto přesvědčenej, že to zvládne,“ ohlíží se dnes Kateřina Marie Tichá  za divokým rokem 2021, který převrátil její život vzhůru nohama. 

Všechno tehdy začalo lednovým úmrtím Davida Stypky. „Zastihlo nás to nepřipravený,“ shrnuje v podcastu Headliner CZ opatrně k pocity, které prožívali i jeho nejbližší spolupracovníci. Sama se s Davidem a Bandjeez přátelila dlouho, vokály natáčela už na jejich průlomovou desku Neboj. A bez jejího hlasu by stejně neznělo ani aktuální album Dýchej, za které je Stypka posmrtně nominovaný na tři ceny Anděl.

„Řekli jsme si, že to album musíme dokončit. Byla to pro nás částečně berlička, abychom to celý zvládli,“ popisuje Tichá začátek roku 2021. „Zároveň jsme věděli, že to bude náročný a těžký. Poslouchat ty písničky a dělat na nich, ze všech úhlů je zkoumat a snažit se přijít na to, jak by to David chtěl.“ 

Po takovém začátku se jí ale rok 2021 přeci jen trochu projasnil. Na Andělech se s deskou Sami stala Objevem roku. A natáčení posledního alba Davida Stypky nakonec Kateřinu s Bandjeez natolik sblížilo, že se rozhodli spojit svou budoucnost a vystupovat společně. Získala tím hodně. 

První pražský koncert odehráli loni na Headliner (ne)Pontonu. A od té chvíle bylo jasné, že se stanou i hlavním hostem narozenin Headlineru leots 17. března v Malostranské Besedě. A zdaleka nejen protože na těch posledních, zrušených před dvěma lety, měl na pódiu stát právě David Stypka. „Ani nevím, jak to popsat navenek. Bandjeez jsou pro mě pocit jistoty, kterou jsem nikdy neměla. Ani na pódiu ani v životě. Z těch kluků se stala rodina,“ říká Kateřina Marie Tichá v rozhovoru s Honzou Vedralem. 

Vzpomíná v něm i na své začátky, které byly spojené s kapelou Jelen, s níž stále vystupuje jako speciální host. A hlavně s dlouhým obdobím hledání vlastního hudebního výrazu. 
  
„Jsem ráda, že jsem debutovou desku tak odkládala. Když jsem v roce 2014 vydala EP, byla to sbírka prvních písniček, které jsem napsala mezi patnácti a osmnácti. Ale nebyla jsem s tím spokojená. Prostě mi to nepřišlo dost dobrý. Neuměla jsem tu desku položit před sebe a říct: Tohle to jsem já a tohle chci dělat,“ líčí Kateřina, jak období hledání vypadalo. Od jedné skladby byla schopna připravit 50 verzí s různými muzikanty a nikdy je nevypustit ven. „Musím cítit, že to dává smysl, že tam nejsou vaty a výplně, že to není sentimentální nebo hloupý. Musím o tom být přesvědčená, že je to to, co chci zrovna říct. Nechci dělat věci, aby byly. Chci je dělat, aby měly smysl,“ vysvětluje.

Rok 2021 označuje jako druhý nejdramatičtější ve svém životě, s hledáním sebe sama totiž začala v obdobně pitomé době, ve třiadvaceti, kdy si zažila první rozchod a začala se rozkoukávat. „Zrušila jsem zasnoubení. Když člověk ukončuje něco, co je provázaný přes každý aspekt jeho života, je to těžký,“ vzpomíná. „Zmizela jsem do San Francisca a do Los Angeles. A měsíc a půl strávila v Kalifornii. Měla jsem tam tehdy známou, tak jsem využila příležitosti, jenže ona pak odjela do New Yorku. A já tam zůstala sama a začala si od všeho vytvářet odstup.“ A tak to pokračovalo i po návratu. „Připadalo mi, že jsem se poprvé na světě ocitla na světě sama. A zjistila jsem, že musím zjistit, co jsem za člověka bez toho dalšího člověka. Člověk pořád hledá, zvlášť když je hledač,“ naráží Kateřina i na název své prvotiny.

Právě tehdy v sobě objevila i velkou vášeň pro cestování. Loni se tak například vydala sama s batohem pročistit si hlavu chozením po horách v Gruzii. A týden před naším rozhovorem se vrátila z Guatemaly a New Yorku. Připravená na další hudební kapitolu, kterou společně s Bandjeez právě začíná. 

„Znova jsem se vrátila do procesu, kdy zkouším a zjišťuju. A chodím do slepých uliček. A znova píšu písničky,“ říká Kateřina Marie Tichá. „A jakmile mám melodii a text, tak mám vyhráno, protože teď mám Bandjeez,“ odbývá narážku, zda přípravou dalšího alba stráví opět deset let. „To klukům nemůžu udělat.“

Ostatně první novinku v repertoáru by  Kateřina Marie Tichá s Bandjeez rádi zahráli už 17. března v Malostranské besedě na narozeninách Headlineru. „Pokud to tedy nevysrabíme,“ směje se Kateřina.