Obrázek k článku NAŽIVO: Dokonalost. Depeche Mode v Praze odehráli nezapomenutelný koncert
| Jarda Konáš | Foto: Jan Nožička

NAŽIVO: Dokonalost. Depeche Mode v Praze odehráli nezapomenutelný koncert

Ikoničtí Depeche Mode se po půl roce vrátili do Prahy. Přivezli skoro stejný set, přesto byl koncert jiný. A výrazně lepší.

Držím se nepsaného pravidla: nedávat stoprocentní hodnocení, protože vždycky můžeme slyšet ještě lepší desku nebo koncert. Ale směle říkám, že nebýt toho zvyku, tu stovku jim napálím.

Kolem a kolem vzato, přijeli Depeche Mode s téměř stejným setlistem jako vloni do Letňan. Kdo by se divil, pořád je to v rámci jednoho turné a těžko můžeme po kapele chtít, aby za pochodu měnila pečlivě secvičený program. A stejně byl ten koncert jiný. A lepší. Čím to?

Především se bratři v synthu Dave Gahan a Martin Gore bavili a bylo to na nich znát. Zatímco v Letňanech se místy nedalo zbavit určité rutiny, ve vysočanské O2 aréně se každou chvíli smáli, mrkali na sebe i do publika, dávali větší prostor doprovodným muzikantům. Třeba Martin Gore si finále Enjoy the Silence, kdy z rampy před pódiem sypal do lidí funky akordy, buď vysloveně užíval, nebo je dobrý herec. I Gahan měl intenzivnější rozjezd, zatímco v Letňanech v první půlce místy působil, že na pódium vylezl, protože si to lidi zaplatili, ve Vysočanech už při třetí Try Walking In My Shoes lil do publika charisma jak z kýblu. Víc se hýbal, víc tančil, až se jeden divil, že se mu z těch piruet nezamotá hlava.

Mimochodem, vůbec poprvé během turné k desce Memento Mori si v Praze Gahan během Everything Counts vytáhl na rampu dívku z publika a střihli si krátký taneček. Za tuto informaci děkuji Filipu Macháčkovi, dlouholetému parťákovi Headlineru a chlapíkovi, který s Depeche Mode projel snad všechny štace.

Co se zásahů do setlistu týče, nebyly výrazné, ale ani kosmetické. Oproti loňsku zazněl například další singl z Memento Mori Before We Drown, místo World In My Eyes a Wrong zahráli Depeche Mode Behind The Wheel a Black Celebration. Nicméně tyto zásahy nehrají v celkovém vyznění koncertu roli, mnohem důležitější je, že celý set podali šťavnatěji a emotivněji než vloni.

Důvodů, proč tomu tak bylo, může být několik. Možná se už trochu oklepali z tryzny za Andyho Fletchera, i když i tentokrát se na něj vzpomínalo. Možná jim uzavřená hala sedí víc než open air prostor a rozhodně by nebyli jediní, kdo to tak má. Nebo se jednoduše dobře vyspali, dobře najedli a cestou do Vysočan slyšeli pár dobrých fórů, i to se může do výkonu promítnout.

Ať už to bylo jakkoliv, odehráli nezapomenutelný koncert. A to si ještě dají v sobotu v O2 areně repete, schválně, jestli se povede stejně.

Hodnocení: 97% 
Praha, O2 arena, 22. 2. 2024