Obrázek k článku Koncert Bente Kahan připomene Praze oběti holokaustu
| Lukáš Rešl | Foto: Press

Koncert Bente Kahan připomene Praze oběti holokaustu

Pražská Maiselova synagoga bude 24. dubna hostit koncert norské zpěvačky Bente Kahan, která patří mezi výrazné postavy evropské židovské kultury. Vystoupení se uskuteční při příležitosti Dne památky obětí šoa a hrdinství, známého též jako Jom ha-šoa ve ha-gvura. Koncert je zároveň věnován také výročí povstání ve varšavském ghettu.

Pražský koncert slibuje intimní kulturní zážitek v prostorech synagogy, ve které by měl zaznít speciální výběr písní, jež vycházejí z hudebních tradic židovských komunit z doby před druhou světovou válkou. V programu zazní mimo jiné i zhudebněné texty inspirované poezií Ilse Weberové, spisovatelky a zdravotní sestry působící za války v terezínském ghettu. I proto se tohoto úkonu zhostí norská zpěvačka Bente Kahan, jež dlouhodobě pracuje s podobně historickými materiály, kterými často doplňuje vlastní autorskou tvorbou.

„Většinou vycházím ze slov obětí holokaustu, která byla zaznamenána během šoa (pozn. holokaust). Často je doplňuji vlastní hudbou. Chci, aby jejich hlasy byly znovu slyšet,“ uvedla rodačka z Osla, která se vedle hudby věnuje také herectví či režisérství. Kahan na pódiu doprovodí také kontrabasista Adam Skrzypek a hráč na basový klarinet Mateusz Rybicki.

Koncert se uskuteční zejména v rámci tradice Jom ha-šoa ve ha-gvura, tedy dne připomínky hrdinství šesti milionů Židů, kteří se stali oběťmi nacistického holokaustu v průběhu 2. světové války. A rovněž si připomíná také Povstání ve varšavském ghettu z roku 1943, při kterém přišly o život stovky židovských bojovníků a odpůrců nacistické tyranie.

Příběh Bente Kahan

Šestašedesátiletá Bente Kahan svou kariéru zahájila po studiích v izraelském Národním divadle Habima, přičemž později působila také v Národním divadle v Oslu. Od 80. let se věnuje zejména interpretaci písní v jidiš, divadlu a hudbě.

V roce 1990 založila v Oslu společnost Teater Dybbuk, která se zaměřuje na propagaci židovské historie a kultury. Od roku 2001 žije ve Vratislavi, kde v tamní synagoze U Bílého čápa založila Centrum židovské kultury a vzdělávání. Je rovněž zakladatelkou nadace, která pořádá kulturní akce zaměřené na témata tolerance, dialogu a židovské historie.