Obrázek k článku FESTIVALY SPECIÁL: Nejen Iggy a Sting. Sedm skrytých klenotů z Colours of Ostrava
| Šárka Hellerová | a Ondřej Kubín, foto: Jimmy Fontaine696

FESTIVALY SPECIÁL: Nejen Iggy a Sting. Sedm skrytých klenotů z Colours of Ostrava

Sting, Iggy Pop, The Chainsmokers, Justice a Snow Patrol. Největší taháky Colours of Ostrava jsou jasně dané. Zkušení festivaloví návštěvníci ale vědí, že by byla škoda soustředit pozornost jen na hlavní scény a časy. Nejsilnější zážitky často přicházejí i jinde. Zde je šťastná sedmička tipů na větší i menší jména z programu festivalu, kterému dodává kouzlo i industriální prostředí Dolních Vítkovic.

Festival Colours of Ostrava se v roce 2025 koná od 16. do 19. srpna a jeho 22. ročník se zaměří mimo jiné na hudebníky z Koreje, Tchaj-wanu nebo Japonska. V čele této dramaturgické linky jsou Jung Jaeil, který se představí v doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava, či hudebník DPR IAN. V posledních letech je zásadní součástí Colours mezinárodní diskuzní fórum Meltingpot, v jehož rámci lze vyslechnout také mnohdy inspirativní přednášky či diskuze s hudebníky, kteří na Colours vystupují. Jasně, vyrazte na Artemase, který měl loni v Česku nejstreamovanější skladbu, na nakažlivě optimistický set Alvara Solera, bombastického Shaggyho, izraelskou hudebnici Nogu Erez či Claina a Bena Cristovaa. Co dál? 

Benin International Musical

Afrobeat i woodoo

V Beninu v západní Africe má své původní kořeny haitské voodoo a můžeme sem vysledovat i prapůvod neworleanského blues a jazzu. Sedmičlenná formace Benin International Musical (zkráceně BIM) kombinuje nejen afrobeat, beninské polyrytmy, hudbu voodoo rituálů a gospelový zpěv afrických křesťanských kostelů, ale také moderní rockový zvuk, hip hop a elektroniku. Díky tomu je jejich hudba nejen ohromně pestrá, ale také relativně dobře přístupná a stravitelná. Loni jsem BIM viděl na Szigetu, a tak mohu osobně doporučit. 

Kdy a kde: čtvrtek 17. 7., Orlen Drive Stage

Ondřej Kubín

Joep Beving

Klavírní meditace

Nizozemský skladatel a klavírista Joep Beving si plní svůj dětský sen. Na dráhu hudebníka měl vykročeno už v mládí, ale opakované zranění zápěstí ho odklonilo k marketingu. Po čtyřicítce se ale vrátil k volání svého srdce. Debutové album Solipsism, s nímž slavil okamžitý úspěch, vydal před deseti lety. Jeho českou premiéru se před třemi lety nepovedlo uskutečnit, nyní v Ostravě rozezní Gong. 

Kdy a kde: pátek 18. 7., Vítkovice Gong Stage

Šárka Hellerová

Meluzína 

Nejčerstvější kapela

Zpěvačky Tereza Gabrielová a Nikola Iljučoková, kytaristka Barbora Tomová, baskytaristka Barbora Postlová a bubeník Jan Hájek vydali debutový singl Hlasy meluzín teprve v březnu. Hned ale bylo jasné, že se tady na poli indie a alternativního popu děje něco zajímavého. Po svém založení kapela koncertovala se setem doplněným o covery svých oblíbených kapel, jako jsou Men I Trust, Balthazar, The Marías, Willow nebo Eloise, nyní už dali dohromady dostatek vlastního materiálu. Pokud chcete na Colours objevit něco z těch nejčerstvějších kapel, vyrazte na Meluzínu. 

Kdy a kde: sobota 19. 7., Fresh Stage

Šárka Hellerová

Bren

Zasněné kytary

Bren neboli Brnoenfield vznikli z členů kapel, jako jsou Science Killer nebo Beps’n’Johnnies. Ve své hudbě kombinují shoegaze, slowcore i blues, inspiraci nacházejí u Slowdive, Swans či Nicka Cavea. V jejich hudbě najdeme zasněné kytarové plochy, které ovšem vždy mají funkční písničkový základ, protože muzikanti zcela záměrně skládají nejdříve akordy s akustickou kytarou a teprve poté rozvíjí zvukomalbu písně. A nad tím vším zní poetické, osobní texty zpívané v češtině. 

Kdy a kde: středa 16. 7., Full Moon stage

Ondřej Kubín

Finneas

Česká premiéra bráchy Billie Eilish

Tento tip sice v programu lupou hledat nemusíte, ale byla by škoda ho minout. Finneas dosud největší hudební zářez udělal jako bratr Billie Eilish – ovšem ne jako bratr, který se pokouší o vlastní kariéru v jejím stínu, ale jako její zásadní spolupracovník a autor řady hitů. Sedmadvacetiletý držitel deseti Grammy a dvou Oscarů za Nejlepší původní píseň nyní poprvé v České republice představí hudbu, kterou píše sám pro sebe. Vydal ji dosud na dvou deskách – Optimist z roku 2021 a loňské For Cryin‘ Out Loud! Otázkou je – přehluší ho v Ostravě jeho fanynky tak, jako se to stalo v červnu v Praze jeho sestře? 

Kdy a kde: čtvrtek 17. 7., Česká spořitelna stage

Šárka Hellerová

Mari Kalkun

Divoženka z Estonska

Hudba Mari Kalkun vychází z estonské lidové hudby a z přírody, z chladných lesů, mokřadů a zasněžené baltské krajiny. Zpívá v estonštině, a dokonce v lokálním příbuzném jazyce võruštině. Tematicky se často vrací k motivům křehkých ekosystémů a potřebě jejich ochrany, ať už jde o přírodní oblast, nebo o ohroženou kulturu a jazyky. Kromě klavíru hraje i na kytaru nebo tradiční strunný nástroj kannel, ale využívá i moderní zvuky. Po čtvrtečním koncertu vystoupí ještě v pátek ve Vypravěčském stanu. 

Kdy a kde: čtvrtek 17. 7., Cacao Stage

Ondřej Kubín

Sofi Tukker

Taneční večírek se Sophie a Tuckerem

Sofi Tukker sice zní jako jméno a příjmení, ve skutečnosti však jde o dvě osoby – Sophie Hawley-Weld a Tucker Halpern. Ona je z Německa, on z amerického Massachusetts. Ji fascinuje všechno okolo kultury Brazílie, kde i žila, zlepšovala si portugalštinu a spolupracovala s místními umělci. On se naplno věnoval basketbalu, který mu vynesl dokonce stipendium, než jej úraz na několik měsíců upoutal na vozíček. Mezitím se naučil základy DJingu a hudební produkce. Potkali se na vysoké škole a to všechno spojili do elektronické hudby prodchnuté brazilskými rytmy a melodiemi. Písničky Sofi Tukker se objevily i v mnoha filmech a videohrách, jejich skladba Good Time Girl byla použita přímo jako znělka minisérie Nový papež. 

Kdy a kde: sobota 19. 7., Česká spořitelna stage

Ondřej Kubín