Většinu své páté desky 5 Seconds of Summer složili a nahráli v kalifornských studiích Joshua Tree. Daleko od Syndey, kde kapela vznikla. Není ovšem divu, protože v průběhu kariéry všichni její členové přesídlili do Los Angeles a okolí. Přesto se při nahrávání radši trochu schovali před světem, přáli si totiž klid na společnou tvorbu, kterou tentokrát pojali jinak než obvykle: „Nahrávání alba 5SOS5 bylo úplně jiné než jakékoliv předtím. Na začátku jsme se jen sami s kapelou potkali ve studiu. V Joshua Tree jsme se dokázali odstřihnout od okolí a společně, bez vlivu kohokoliv dalšího, skládat hudbu,“ vysvětluje kytarista Michael Clifford, proč tentokrát do studia rovnou nepozvali i externího producenta. „Bylo to pro nás nové a dokázali jsme do práce vložit svá srdce. Cítili jsme naprostou kontrolu nad hudbou, která vznikala. Přesně to jsme chtěli. Nic nás neomezovalo, nikdo nám neříkal, kdy a kde máme co dělat.“
Michael Clifford si čas, který spolu kapela trávila při práci na aktuální desce, nemůže vynachválit. „Máme pocit, jako bychom po deseti letech kariéry znovu objevili něco úžasného. Tohle album nás znovu naučilo užívat si společnou tvorbu,“ říká s tím, že výsledek miluje se vším všudy: „Album 5SOS5 je moje nejoblíbenější. Je to nejlepší deska, kterou jsme vydali. Krásně se v ní přelévají emoce. V jednu chvíli máte chuť projíždět se v poušti a pak zase ocitnout se v zapadlém baru v New Yorku. Dokáže vzbudit různé pocity, chvílemi je hodně nostalgická, což jsme si přáli.“ Produkce, kterou měl z velké části na starost právě Clifford, kapelu donutila víc než dřív komunikovat. „Museli jsme si vyříkat, co přesně chceme,“ vysvětluje. „Mít externího producenta je ale také skvělé. Každý, s kým jsme kdy pracovali, přinesl ke stolu něco jiného. Záleží vždy na písni, co potřebuje. Proto jsme začínali sami a ve finálních fázích i s několika dalšími producenty.
Svůj první koncert kapela údajně odehrála pro dvanáct lidí v hotelu v Sydney. Dnes je zvyklá spíš na haly a arény. „Malé klubové akce a velké koncerty jsou úplně jiný živočišný druh. Vlastně je podle mě děsivější hrát v malém prostoru,“ přiznává kytarista skupiny. „Na velkém koncertu se publikum může ve vašem vnímání proměnit v jednu bytost, ale když hrajete pro dvanáct lidí, koukáte se na každý obličej zvlášť. Nemůžete si pomoci a přemýšlíte, co se komu honí hlavou. Koukat se na velký dav pod pódiem je úžasný zážitek, snažím se ale zlepšovat v očním kontaktu a dívat se fanouškům do očí.“ Doba, kdy 5 Seconds of Summer hráli v malých klubech, pominula. Jejich poprvé se v Praze uděje ve velké sportovní hale – pro oční kontakt tedy budou fanoušci muset zamířit do prvních řad.
Kapela letos vydala živák z londýnské Royal Albert Hall. Album The Feeling of Falling Upwards vyšlo v dubnu, zachycuje ale koncert z roku 2022. „Byla to neuvěřitelná jízda. Je těžké ji popsat,“ vzpomíná Clifford na zaznamenanou show. „Připravovali jsme ji víc než měsíc, na pódiu s námi bylo přes dvacet lidí. Bláznivý zážitek, dohromady s tolika dalšími talenty jsme vystupovali poprvé. Bylo to výjimečné. Cítili jsme, jak se nám z publika vrací energie. Jeden z momentů, na které nezapomeneme.“