Jde o první album po dlouhé kapelní pauze a sedmi letech od předchozího Elementu. Nahrávání začalo odchodem bubeníka, a přestože (nebo zde asi lépe protože) je tohle teprve druhá vlastní deska, kterou si kytarista a zpěvák Tomáš Fröde sám i produkoval, Imodium za ni po zásluze sklízí od kolegů z branže chválu. Je to silný návrat. Tomáš Fröde alias Thom provází Horizontem.
Nejsilnější moment nahrávání
Vždy, když jsem zpíval. Dlouho píšeš, škrtáš, přepisuješ. Víš, o čem to je, ale teprve když to začneš zpívat, poslechneš si to jako celek, tak se kruh uzavře. Častokrát jsem zpíval v kocovině nebo po probdělé noci. Tělo i hlava je pak zvláštně emotivnější a citlivější. Alespoň já to tak mám. Když jsem nazpíval Padal jsem dlouho, byl jsem z ní úplně rozbitý a nejspíš jsem i brečel.
Nejlepší chvíle od comebacku
Se děje neustále. Protože jsme. Začala těsně po dohrání koncertu ve Foru Karlín a neskončila. Ale rozumím otázce. Asi dokončení alba. Dalo to opravdu hodně práce. Tím spíš, když ji nejenom píšeš, ale i natočíš, zprodukuješ a smícháš.
Co přinesl do kapely bubeník Adam Jánošík
Novou energii, velkou zkušenost, jiný styl hry, svoje autorství a spoustu dalších přidaných hodnot, jako třeba cit pro vizuál. Jo a taky díky němu máme nejkrásnější webovky ze všech kapel!
Největší výzva spojená s albem Horizont
Celé album byla jedna velká výzva. Osm let předtím jsme netvořili. Navíc jsme na pět let zmizeli ze scény, takže pár lidí má najednou i daleko větší očekávání. Navíc jsme si troufli ji vytvořit téměř úplně sami. V jednu chvíli bylo důležité se z toho nezbláznit a nepřijít o rodiny.
Top kompliment na novou desku
Jsou dva! Až na názor redaktora Headliner Westley Allana Dodda* (opravdu je to ten sériový vrah!?) slýcháme, že jsme prý natočili nejlepší desku v naší diskografii. A podle spousty lidí opravdu vyzráli! Vidíte, stačilo na to pouhých dvacet let.
Nejstarší zvuk na albu
Myslím, že je to jednoznačně Adamův „kopák“ Gretsch z roku 1963. Určitě i zvuk některé z Danielových krásných kytar Les Paul.
Třešnička na dortu
Nevím, jak moc je to třešeň, ale na různých nahrávkách se objevují zvuky/party, které jsou vytažené z původního dema. A i když jsme na dema pedanti a obvykle znamená kolikrát 90 % oproti finální verzi, tak jsem nyní konkrétně já spoustu věcí točil třeba ve čtyři ráno v bůhvíjakém stavu. Ale několikrát se ukázalo, že to má větší grády, než když se pak šlo točit „naostro“.
Nová kapelní chemie
Tím, že naše zkušebna je i nahrávací studio, zkusili jsme si ten komfort, a tedy pro všechny úplně nový model, kdy především Adamovy bicí byly neustále nazvučené. Sešli jsme se, otevřeli demo a společně všichni s nástroji v ruce jsme ho dotvořili do finálního tvaru. Pak jsem sedl do režie a Adam to rovnou „za tepla“ nabubnoval. Případně se natočil i základ kytar. To byl skvělý model. Pořád ve vzduchu byla energie z čerstvě dodělané písně. A to se myslím i otisklo do záznamu.
Místo pro Horizont
A to je možná ten paradox. Naše studio je bývalý protiatomový kryt. Nejsou tam vůbec okna, žádné denní světlo. Takže se dá říct, že místo, kde vzniklo album Horizont, nemá jediný možný výhled. Nikam!
Kde se vzala energie Horizontu
Jednak z energie nové sestavy. Vezměte si, že už v podstatě začínáte točit comebackové album a odejde vám bubeník. Takže na začátku byl opravdu velký propad a pocit bezmoci. Pak z toho, že za celou dobu, co jste nehráli, se tu neobjevila rocková kapela našeho ražení. Zároveň v neposlední řadě z chuti dokázat, že se vracíte na místo, kam patříte, a máte pořád sílu a energii. A chcete něco říct…
Pozoruhodný detail
Úplně první singl z desky, píseň Lampy, se točil a vyšel už loni. Byla domluvená nahrávací session a Kárl s Danielem jeli spolu v autě. Při té příležitosti Kárl Danielovi jako prvnímu řekl, že nemůže pokračovat s kapelou. Ale nechtěli narušit domluvený harmonogram. Usoudili, že si to nechají pro sebe, že to především neřeknou mně. Báli se, že bych tím pádem celé natáčení zrušil. Což bych nejspíš opravdu udělal. Tohle mi řekli až později, kdy jsem i já informaci o odchodu od Kárla dávno měl.
Nové sny
Je před námi spousta práce, chceme oproti předchozím letům daleko častěji pracovat na nových písních a v tyhle dny řešíme jeden velmi zajímavý prostor, kde bychom chtěli příští rok uspořádat větší speciálnější koncert. Protože na speciální místa, kde se dá hrát, jsme odjakživa experti.
Základy Imodia
Skupinu založil Thom Fröde s bubeníkem Kárlem a baskytaristou Radoušem doma v Broumově. Dnes je již ve skupině jediným zakládajícím členem. Doplnili ho baskytarista Ronoon, kytarista Daniel Franc a zcela čerstvě bubeník Adam Jánošík. Vydání alba Horizont předcházela dlouhá pauza, která skončila loňským oznámením návratu na scénu. Imodium nejdřív vystoupilo na domovském festivalu Broumovská kytara. V roce 2024 oslavili 20 let od vydání debutového alba koncertem ve Foru Karlín.