Obrázek k článku Zmařený vztah i myšlenky na smrt. Kato vrací na scénu projekt Rigor Mortiz
| Lukáš Rešl | Foto: Marek Musil

Zmařený vztah i myšlenky na smrt. Kato vrací na scénu projekt Rigor Mortiz

Ústřední postava tuzemské rapové scény 7. července vydá druhé album hororového projektu Rigor Mortiz. V podcastu Headliner CZ vzpomíná na rok 1997 a dobu, kdy důležité album českého rapu vzniklo.

Projekt Rigor Mortiz založil v době, kdy si ještě říkal Deph a rapoval v Chaozzu. V devadesátých letech se sólovou deskou vypořádával se svými démony. 

„Já jsem měl tehdy takový chmurný myšlenky, které byly způsobené vztahem. Jak jinak… Byl jsem takový romantický a mladý a dostal jsem  od té ženy docela do těla," naráží na období, kdy jeho soukromý život propíraly bulváry. "Měl jsem z toho takové myšlenky o smrti. Ne, že bych plánoval se zabít, ale vlastně kdo ví… Kdybych nedělal písničky, kdo ví, jak daleko bych v těch myšlenkách zašel,“ říká Kato v rozhovoru s Honzou Vedralem. Skládání písniček pro Rigor Mortiz se stalo jeho osobní terapií. A zároveň ho právě tento projekt po konci Chaozzu nasměroval k další tvorbě pod značkou Prago Union.

V průběhu kariéry Kato projekt několikrát připomněl právě na albech Prago Union. O posledních věcech bylo jeho album Smrt Žije a na  předloňskou desku Made In Strašnice znovu natočil track Dokonalej zločin.

„První rým k tomu vznikl v takové psychóze. Pamatuji si ten moment, kdy mě to napadlo… Přišel jsem do baráku, otevíral dvířka od schránky a otevíral si dveře do vnitřního baráku. Na tom ale není nic zajímavého. Ale už tenkrát jsem cítil, že to je něco důležitýho, tedy aspoň pro mě a pro to jsem se k té písni několikrát vracel,“ popisuje Kato pocity, které měl při psaní.

Nyní se k  projektu Rigor Mortirz vrátil naplno a vydává druhé album s názvem Pohřební Hlídka. Pracovat na něm začal v minulém roce. „Bylo to období, kdy se to nějak všechno sešlo… Říkal jsem si, že nemůžu zase udělat další Prago Union po půl roce, a pak přišel tenhle nápad s Rigor Mortiz,“ vysvětluje Kato . Téma smrti jím rezonuje i kvůli současné situaci na Ukrajině.

Na novince bude 19 písniček a její stopáž má něco kolem hodiny. Svým způsobem se, podobně jako před šestadvaceti lety, opět jedná o raperovu terapii prostřednictvím tématu smrti. „V těch tématech na sebe beru dočasně podobu smrti a zkouším ji personifikovat z různých pohledů… Měl jsem tam dokonce nachystaný i love song ve stylu: Když se zamiluje smrt… Nakonec jsem to ale vyhodil,“ říká Kato  o koncepcí alba, na kterém překvapivě a tématicky hostují Řezník nebo Tonya Graves.

Pohřební Hlídka vychází 7. července a křest se chystá v branických Ledárnách 13. července. V současné době Kato plánuje také společné album s Restem, které se chystá už několik let. „Teď se to už konečně nějak děje. Víš, takovým Restovým tempem, které je kupodivu ještě horší než moje,“ vypráví Kato pobaveně.