Obrázek k článku Midi Lidi: Fortelnou elektronikou rehabilitujeme jazykové strašnosti
| boi | Foto: Grolich & Grolichová

Midi Lidi: Fortelnou elektronikou rehabilitujeme jazykové strašnosti

Midi Lidi fanoušky překvapili tím, že vydali dvě desky najednou. Den po té, co informace prosákla mezi novináře, vyrazil zcela nepřipravený Honza Vedral pořídit další díl podcastu Headliner CZ s Petrem Markem a Prokopem Holoubkem.

Hned na úvod se mu povedlo pomotat název alba číslo jedna (Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád). U toho druhého (Heal The World, konečně!) se už konečně trefil a rozhovor začal být stejně "fortelný", jako elektronika, kterou Midi Lidi produkují. „Michael Jackson to chtěl před třiceti lety a ještě se to nestalo,“ komentoval Prokop Holoubek název druhého alba. „A my jsme jako notifikace.“

Obě alba vznikala výběrem z 287 dem, které se kapele nashromáždily od poslední desky Give Masterpiece A Chance. „Vždycky vytvoříme kompost, který se snažíme měsíce ueditovat,“ vysvětluje Petr Marek, v čem Midi Lidi oproti ostatním prospělo období, kdy se nesmělo hrát ani vycházet. „Jsou to vlastně dvě dvojalba. A u jedné z desek se dá mluvit o čtyřech celcích. Budou existovat pouze fanoušci jedné strany jedné desky a ti ostatní ji budou nenávidět,“ rozebírá dopodrobna nahrávky, jejichž vrcholem je téměř osmnáctiminutová skladba Chopok. „To je takový náš rubikonek,“ konstatuje. 

Kompletní současná sestava Midi Lidi. Foto: Grolich & Grolichová

Řeč byla samozřejmě i o textech, kterými jsou obě desky výjimečné. „Můj výrobní prostředek je úplněk, vím, že mi přinese texty. Najednou si začnu zpívat rytmu a melodii, která mi tam zatím chybí,“ popisuje Petr Marek, jak vzniká většina z nich. „Jsem rád, když se mi podaří vyjádřit nějakou myšlenku slovem, které je za hranicí snesitelnosti,“ pokračuje. „Jsem rád, když je v tom něco nehorázného. Jako udělat refrén, kde se zpívá tralalalalala,“ A své skladby neváhá označit za „rehabilitaci jazykové strašnosti“.

Jak z lásky k blbým slovům a humoru vznikají chytré písně s přesahem a vážnými tématy? A jak Midi Lidi na svých deskách pracovali? To se dozvíte v podcastu Headliner CZ s Honzou Vedralem.

Podcast Headliner CZ můžete poslouchat na Spotify, Apple Podcasts, Anchor.fm a v dalších servisech.