Obrázek k článku Ville Valo po konci love metalistů HIM: Chtěl bych být David Lynch gothic roku
| Liv Boková | Foto: Jonas Brandt

Ville Valo po konci love metalistů HIM: Chtěl bych být David Lynch gothic roku

Mysteriózní zpěvák Ville Valo se stal idolem mnoha příznivců temné hudby. Šest let poté, co dala světu poslední sbohem jeho kapela HIM, se vrací jako sólista. S vlastním hudebním stylem, albem i turné.

V minulosti dával rozhovory jen zřídka, takže by mě kdysi jako náctiletou fanynku HIM ani ve snu nenapadlo, že si jednou spolu budeme docela dlouho povídat a on při tom bude milý, vstřícný a galantní.

Hned na úvod si nechal popsat pražský Lucerna Music Bar, kde se zcela novou doprovodnou kapelou vystoupí 16. února. Jaké to vůbec je po čtvrt století s úspěšnou kapelou začínat znovu od nuly, a navíc úplně sám?

Pochopila jsem správně, že vaše první turné směřuje spíš do menších klubů?

Je to záměr. Byl bych rád, aby koncerty byly intimní, speciální, abychom na nich společně byli něco jako jedna velká rodina.

HIM oficiálně skončili před šesti lety a sólovou kariéru začínáte až teď. Co jste celou tu dobu dělal?

Vlastně jsem začal pracovat na svém vlastním projektu už koncem roku 2019, jenže pak přišla pandemie a některé věci se mírně zadrhly. Většinu času jsem věnoval právě přípravě sólového alba. Po rozpadu HIM jsem také natočil desku s kapelou Agents. Je to pop music ve stylu 60. a 70. let kompletně ve finštině. Vytvořili jsme cover verze písní, které jsou tady nesmírně oblíbené. Až do podzimu 2019, pak všechno skončilo.

Jak vás napadlo zpívat popové předělávky?

Jde o písničky, na kterých vyrůstali mí rodiče, takže je to takové moje poděkování mámě a tátovi za to, jak mě celé roky podporovali. Byl jsem tedy hudebně aktivní, ale ne mezinárodně.

Jaké to je vracet se zpátky i za hranice Finska?

Přirovnal bych to k jízdě na kole. Víte, jak na to, ten pocit už znáte, ale je potřeba leccos oprášit a potrénovat. Zdá se, že lidi pořád zajímá, co dělám, a těší se na nový materiál. Z toho mám radost.

Kdy jste začal pomýšlet na sólo kariéru? Bylo to už v dobách HIM?

Když jsme byli s HIM spolu, na samostatnou tvorbu jsem nikdy nepomýšlel. Po rozpadu kapely jsem si nebyl úplně jistý, jak to uchopit. Ta kapela byla a stále je významnou součástí mého života. Nebyl jsem si jistý, jestli mám ještě v sobě nějakou hudbu a jestli vůbec chci pokračovat. I z těchto důvodů pro mě bylo ohromným přínosem dělat chvíli něco úplně jiného. Tím myslím už zmíněné aktivity s Agents. Měl jsem před sebou obří výzvu v podobě zpěvu v rodné řeči a vystupování před totálně odlišným publikem. Získal jsem tak čas přemýšlet nad tím, co by mohlo být dál.

Co vám řeklo: Jdi do toho!?

Vždycky jsem věřil svému instinktu a vyššímu vedení. A udělal jsem to i tentokrát. Neměl jsem jedinou píseň. Musel jsem začít od nuly. Přišlo pár nápadů, pro něž jsem se nadchl. V roce 2020, když po celém světě začaly lockdowny, jsem na digitálních platformách vydal třípísňové EP, abych otestoval reakce, jestli se najdou lidé i labely, které to bude zajímat. Postupně jsem tedy dílek po dílku dával dohromady skládačku. Věděl jsem, že na to nové, co má přijít, musím být po všech stránkách dobře připravený. Bylo to navíc v době, kdy kvůli covidu nikdo nevěděl, jestli bude ještě někdy možné vystupovat. Pandemie například zkomplikovala i plány na vydání mého alba na vinylu. Vylisování bylo možné nejdřív za devět měsíců, což je ve finále se všemi přípravami další skoro rok navíc. A já jsem stoprocentně chtěl, aby bylo mé první sólové album k dispozici i na vinylu.

Neon Noir je skoro na sto procent sólová deska. Opravdu jste nahrával všechny nástroje?

Mým vůbec prvním nástrojem v dětství byla baskytara, později jsem hrál i na bicí. Na všechny hudební nástroje potřebné v kapele nějak umím, protože v HIM jsem byl hlavním autorem hudby, a tak jsem si s nimi při tvorbě nového materiálu vždycky trochu pohrával. Covid mi dal skvělou příležitost se v tom zlepšit a vlastně mě k tomu donutil, protože jsem se nemohl scházet s jinými muzikanty.

Co nějaký producent při nahrávání?

Nic takového. Produkci, zvuk, to všechno jsem zastal sám v mém domácím studiu.

I závěrečné práce na zvuku?

O mix se následně postaral Tim Palmer, Angličan žijící v Americe, který v minulosti spolupracoval s HIM. Hned na začátku jsem mu přehrál několik písní a líbily se mu. Občas mi pomohl i jako koproducent. Ve chvílích, kdy jsem se cítil jako ztracený v pralese, pomohl mi najít cestu, kterou se vydat dál, nebo rozpoznat, že je určitá píseň už hotová a můžu se posunout k další. Mastering pochází z dobře známých Sterling Sound studií v Americe. Fotky a grafika pro různé verze alba jsou pak od dvou finských umělců. Tvůrcem všeho ostatního jsem já sám.

O čem na albu zpíváte? Chcete jeho prostřednictvím něco vzkázat světu?

Těžká otázka. Myslím, že je to deska o oslavě. Neon Noir je jako Black Celebration (černá oslava) od Depeche Mode. Oslavuje to špatné, čím v životě procházíme. Stejně jako dobré věci. Všichni musíme dělat chyby, abychom se stali lepšími lidmi a mohli jako osobnosti růst. Je to oslava chyb, které děláme a ještě budeme dělat v budoucnosti. Taky je to album o špatných vztazích, o pocitu, že nikam nepatříme, chceme všechno pustit. Dalo by se říct, že jsou to takové univerzální vjemy, pocity, témata. 99,99 procent materiálu je velmi osobních. Album působí klidně, je jako hluboký nádech před tím, než se rozhodnete udělat zásadní krok.

Kam byste ho zařadil žánrově? Pro tvorbu HIM jste vytvořili označení love metal. Lidé mají rádi škatulky.

S HIM jsme vždycky byli zastánci toho, vytvořit si svou vlastní škatulku. Neon Noir je tedy ve stylu neon noir. To je můj hudební žánr. Je to osmdesátými lety ovlivněná melancholická temná hudba, na niž se zároveň dá tancovat. Slovo neon pro mě reprezentuje právě osmdesátá léta. Je to jako hudební obdoba filmu Blade Runner ze začátku osmdesátých let, který je kombinací noirových filmů se science fiction, je tam love story, je tam akce. Hudebně bych chtěl být někde mezi Black Sabbath a Depeche Mode. Rád míchám rozličné hudební žánry a vymýšlím nové kombinace, abych mohl lidem nabídnout něco, co už znají, smíchané s něčím novým.

Platí i ten David Lynch?

Ano. Narážíte na to, že jsem řekl, že bych chtěl být David Lynch gothic roku. To platí. Vyrůstal jsem v devadesátých letech a původní seriál Twin Peaks byl ohromná věc. Líbilo se mi, že se do něj podařilo zakomponovat nádech Ameriky v padesátých letech i hororovou atmosféru a že způsoboval až návykovost, museli jste vidět každý další díl. Doufám, že Neon Noir je něco podobného. Nedá se snadno pochopit, ale kousek po kousku vás vtahuje do vlastního podivného světa. Líbí se mi, že David Lynch je nekompromisní, dělá, co cítí, že musí udělat, aniž by kalkuloval s tím, jak to lidé přijmou. Stejně vnímám třeba Neila Younga v hudbě. Vždycky bude existovat komerce a lidé, kteří mají dolary v očích. Mě přitahuje opak.

Jaké máte s Neon Noir a vůbec jako sólo umělec cíle? Nebo žijete hlavně tím, co je teď?

Obojí. Je důležité mít nějakou perspektivu. Po ukončení éry HIM jsem měl ohromné nutkání něco vytvořit a přál jsem si, aby se mi podařilo dílo natolik kvalitní, že odolá zubu času. Co se týká toho teď, je pro mě důležité mít dobré zdraví a co nejkvalitněji se s kapelou připravit na první turné, protože to je příští zásadní krok.

Kteří muzikanti vás na turné doprovodí?

Všichni jsou to profesionální hudebníci z Helsinek, kteří vystupovali s řadou současných finských interpretů, ale zatím nikdy nekoncertovali v mezinárodním měřítku. Všichni jsou o trochu mladší než já. O trochu, ne moc. Hrávali spíš například alternativní rock, něco ve stylu Radiohead, Queens of the Stone Age a podobně, než heavy metal. Vybral jsem si je cíleně, protože jsem nechtěl mít kapelu, která by byla jen špatnou kopií HIM. Z tohoto důvodu také máme bubeníka, baskytaristu a dva kytaristy místo jednoho kytaristy a klávesisty. Klávesy půjdou ze samplu. Chtěl jsem, aby kapela zněla trochu jinak než HIM. Samozřejmě, určitá spojnice tam vždycky bude. Písničky od HIM budou znít spíš jako na deskách než jako na koncertech.

Tím jste prozradil, že na turné zazní i písně od HIM. Kolik jich bude a kolik bude těch z Neon Noir?

Bude to zhruba půl napůl. Od začátku mi bylo jasné, že nemůžu vyjet na turné jen s novým materiálem, takže zařazení písní z dílny HIM bylo jisté. Nazkoušeli jsme více písní, než budeme na koncertech hrát, ty konkrétní vybereme, až se turné přiblíží, nicméně jsou písně HIM, které hrát musíme: Funeral of Hearts, Join Me in Death, Right Here in My Arms, When Love and Death Embrace, Wings of a Butterfly. To jsou všechno písně naprosto zásadní a určující pro celou kariéru HIM. Všechno bude znít jinak a také jsme zjistili, že řada nových písní s těmi starými krásně funguje dohromady.

Jste považován za sex symbol. Jak to vnímáte?

Na to bych vám řekl toto: Už jsem na to příliš starý.

Fanynky a fanoušci přesto stále pátrají po informacích z vašeho soukromí. Stále si ho bedlivě chráníte?

Z mého pohledu se člověk nemůže odhalit více než prostřednictvím hudby. Každý, kdo dobře poslouchá mou hudbu, mě velmi dobře zná. Nepřijde mi nijak zvlášť zajímavé sdílet s někým informace o barvě mých ponožek nebo o tom, jak se má pes mých rodičů. Nejsem pro tuhle myšlenku velkého bratra, nepotřebuji, aby mi novináři nahlíželi do šatníku, řešili mou přítelkyni, nebo co moje máma zrovna vaří. Vím, že jsou tu sociální sítě a lidé mají potřebu na nich sdílet úplně cokoli. Mě to nezajímá, a navíc pak život postrádá tajemno, které je důležité pro rozvoj lidské představivosti.

Seznamte se

Ville Hermanni Valo je finský zpěvák, skladatel a hudebník. Je známý především jako frontman love metalové kapely HIM, která je jednou z nejslavnějších finských rockových kapel a vůbec první, jež dosáhla na zlatou desku ve Spojených státech. Fungovala v letech 1991 až 2017, kdy odehrála úplně poslední koncert na desátém a zároveň posledním ročníku vlastní pravidelné novoroční akce Helldone Festival. HIM (His Infernal Majesty) mají na kontě osm studiových alb, z nichž poslední Tears on Tape vyšlo v roce 2013. Ville Valo před pandemií spolupracoval s kapelou Agents a v roce 2020 se oficiálně vydal na sólovou dráhu. Rok 2023 zahajuje 13. 1. vydáním debutového alba Neon Noir. 16. 2. s ním vystoupí v pražském Lucerna Music Baru.