Obrázek k článku Zemřel kytarista Luboš Andršt. Michal Prokop mu věnuje koncert v Lucerně
| Honza Vedral | Šárka Hellerová, Foto: Profimedia

Zemřel kytarista Luboš Andršt. Michal Prokop mu věnuje koncert v Lucerně

Luboš Andršt zemřel po dlouhé nemoci. Informaci na svém Facebooku potvrdil Michal Prokop, na zvuku jehož Framus Five se Andršt zásadně podílel.

"V noci na dnešek zemřel můj nejstarší spoluhráč, úžasný muzikant a spolužák v rockové škole, jak vždycky říkával, Luboš Andršt. Budeme na něj zítra vzpomínat v Lucerně. Spolu s námi i jeho bratranec Petr Janda. RIP kamaráde!," napsal Michal Prokop na svůj Facebook.

Andrštovi bylo 73 let. Na aktuálním album Michala Prokopa Mohlo by to bejt nebe... už se jako hráč kvůli zdravotní indispozici nepodílel. Zastoupil ho o generace mladší Pavel Marcel a hold mu na desce vzdal také další kytarový mistr Michal Pavlíček.

"Michala Pavlíčka jsem oslovil právě proto, že jsem chtěl, aby v Lubošově skladbě Neříkej vzdal poctu velkému kolegovi ten, kdo z té velké trojky českých guitarheroes – tedy Hladík, Andršt, Pavlíček - takový hold jedině vzdát může. A on to udělal s obrovskou úctou a grácií," popisoval vznik nahrávky Michal Prokop. 

Luboš Andršt od 60. let proslul jako bluesový, jazzový i artrockový kytarista a skladatel. Ve svých začátcích krátce hrál i v rokenrolové kapele George & Beatovens. S Framus Five byl pevně spjat už od roku 1970 a podílel se hned na zásadním albu Město ER.

V 70. letech po angažmá v Jazz Q Martina Kratochvíla založil bluesrockový soubor Energit, ve kterém hrál s Vladimírem Padrůňkem, Ivanem Khuntem a Jaroslavem „Erno“ Šedivým, souborem prošla řada muzikantů včetně Vladimíra Mišíka a na konci 70. let transformoval do Blues Bandu Luboše Andršta, ve kterém stával za mikrofonem Peter Lipa. Andršt krátce na to hrál i s divokou skupinou Mariana Vargy Collegium Musicum. A v roce 1981 konečně vydal sólové album Capricornus, které patří do zlatého fondu tuzemského blues a rocku.

S hraním blues pokračoval i v letech 90., kdy mj. doprovázel také Martu Kubišovou a vrátil se ke spolupráci s Michalem Prokopem i obnovenému Energitu. Zahrál si také s řadou světových hvězd žánru včetně B.B. Kinga. Ten o Andrštovi prohlásil: "Cvičte. Poslouchejte ho, protože on umí hrát!"

Od devadesátých let byl také členem výboru Ochranného Svazu Autorského, kde později působil jako předseda dozorčí rady. Loni u nakladatelství Galén vyšla kniha rozhovorů Ondřeje Bezra nazvaná Luboš Andršt: Ještě hraju ve stoje. 

Památku Luboše Andršta na svém vánočním koncertě 21. prosince ve velkém sále pražské Lucerny uctí Michal Prokop. Koncert bude možné sledovat i prostřednictvím streamu.

Vstupenky na živý přenos jsou k zakoupení na stránce streamu www.michalprokop.online a v síti Ticketportal.

Prodej vstupenek na tradiční akci musel být kvůli pandemickým opatřením pozastaven předčasně a fyzicky je určen jen omezenému počtu účastníků. Koncert zachytí několik kamer s televizním přenosovým vozem. Diváci, kteří budou sledovat přenos, si tak živě vychutnají profesionální záběry i zvuk.

Zazní jak všechny klasické hity, tak novinky z nového, letošního úspěšného alba Mohlo by to bejt nebe... Za prodej nové desky Prokop na pódiu obdrží od zástupců vydavatelství Supraphon Zlatou desku.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.